28.9 C
تهران
یکشنبه 7 خرداد 1402 ;ساعت: 12:50
کافه لیبرال

طبقه بندی در نحوه خرج کردن پول

✳️ مقوله (1)، شما پول خودتان را برای خودتان خرج می‌کنید، مثل وقتی‌که در سوپر مارکت خرید می‌کنید. پیدا است که در اینجا دو انگیزه قوی در شما وجود خواهد داشت: انگیزه اول آنکه صرفه‌جویی کنید، و انگیزه دوم آنکه بالاترین ارزش‌ها را در ازائ هر دلار خود بدست آورید.

✳️ مقوله (2)، موردی است که شما پول خودتان را برای دیگری خرج میکنید، مثل وقتی‌که به خردی هدیه تولد یا هدیه کریسمس می‌روید. در اینجا هم، همانند طبقه اول، شما انگیزه اول یعنی انگیزه صرفه‌جویی را دارید ، ولی حداقل بر اساس سلیقه و قضاوت دریافت‌کننده هدیه، انگیزه‌تان برای به دست آوردن حداکثر ارزش در قبال پولتان چندان قوی نیست. البته که می‌خواهید هدیه‌ای فراهم کنید که طرف از آن خوشش بیاید، اما به این شرط که آن هدیه پیام مناسب را بدهد و در عین حال خیلی هم برای شما پرزحمت و وقت‌گیر نباشد. (اگر هدف شما واقعا آن بود که دریافت‌کننده را قادر کنید بهترین بهره ممکن را از از هر یک از آن دلارها ببرد، در آن صورت، خرج کردن به صورت مقوله (2) را به خرج‌کردن به صورت مقوله (1) تبدیل می‌کردید، و به جای هدیه به او پول می‌دادید که خود خرج کنند.)

✳️ مقوله (3)، موردی است که شما پول دیگری را برای خود خرج می‌کنید، مثل نهاری که به حساب مخارج کار یا شرکت می‌خورید. در اینجا شما انگیزه مهمی در اینکه نهار ارزانی بخورید ندارید. ولی انگیزه‌ای قوی دارید که غذایی بخورید که به قیمتش بیارزد.

✳️ مقوله (4) ، شقی است که شما پول یک شخص را ، آن هم به نفع شخص دیگر، مصرف می‌کنید. مثلا از حساب مخارج پول نهار کس دیگری را هم می‌پردازید. در این حال، نه چنان انگیزه‌ای دارید که صرفه‌جویی کنید، و نه چنان انگیزه‌ای که برای مهمانان بخرید که به آن پول بیارزد. باری، اگر شما هم با او نهار می‌خورید، وضعیت شما مخلوطی از شق (3) و شق (4) خواهد بود و شما تنها انگیزه مهمی که دارید این است که، اگر لازم شود، به قیمت قربانی کردن سلیقه مهمانتان، سلیقه خودتان را دنبال کنید.

📚📖 آزادی انتخاب، میلتون و رُز فریدمن، ترجمه حسین حکیم‌زاده جهرمی

@cafe_andishe95


در همین رابطه:

آزادی انتخاب، میلتون فریدمن

آزادی انتخاب

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جان لاک؛ آزادیخواه و انقلابی

cafeliberal

زندگی در دوره طلایی انکار، تیم هارفورد

cafeliberal

هزینه تولید نفت ایران از قیمت نفت پیشی گرفت

cafeliberal

معضل نیروی کار در بخش دولتی، دکتر موسی غنی نژاد

cafeliberal

علم اقتصاد و اسطوره «سیزیف»

cafeliberal

فقر فرهنگ دموکراسی و سکولاریسم بین آتئیستهای دین ستیز

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید