13.9 C
تهران
یکشنبه 12 آذر 1402 ;ساعت: 10:05
کافه لیبرال

پنج نکته آموختنی از آلمانی‌ها

۱. گران‌فروشی کنيد!
قیمت آب، برق، بنزین و سایر حامل‌های انرژی بالاست. این باعث شده که آلمانی‌ها هم مقتصد باشند هم مصرف‌کننده هوشمند، ملتی که مصرف را با اسراف اشتباه نگرفته است.

۲. به مادرت احترام بگذار!
محیط زیست (زمین) در آلمان مانند یک مادر محترم است. تفکیک زباله در آلمان، هم امری قانونی و هم امری فرهنگی است. تفکیک زباله در مبدا بسیار تخصصی انجام می‌شود. زباله‌ها به ۱۳ بخش تقسیم می‌شوند. پسماندهایی مانند قوطی کنسرو، میخ، پیچ، قوطی اسپری خالی و ظروف محصولات لبنی که در سطل زرد انداخته می‌شوند. کاغذ و مقوا، کیسه‌های کاغذی، روزنامه‌ها، کاتالوگ‌ها، کارتن‌ها، بسته‌های سیگار و غیره که در سطل آبی قرار می‌گیرند. زباله‌های خانگی و آشپزخانه مثلا قهوه و چای، میوه‌ها و سبزیجات، تخم‌مرغ، برگ‌ها و غیره که در سطل‌های قهوه‌ای انداخته می‌شود. باقی زباله‌های خانگی مانند ته‌سیگار و پوشک بچه جزو این گروه از زباله‌ها هستند که معمولا مربوط به سطل مشکی است. شیشه‌های سفید، شیشه‌های سبز، لباس و کفش‌های کهنه، زباله‌های الکتریکی شامل لوازم برقی کهنه، زباله‌های بزرگ و اقلام بزرگ و لوازم خانگی مثل مبل، بطری‌های پلاستیکی و شیشه‌ای یا قوطی نوشیدنی، باتری‌های قلمی و زباله‌های خاص مثل داروها، مواد شوینده، باتری‌ها، لامپ‌های فلورسنت، حشره‌کش‌ها و ظروف باقیمانده رنگ و چسب جداگانه جدا می‌شوند.

۳. کارخانه آدم‌سازی!
همه امور به‌گونه‌ای طراحی شده که شما تبدیل به یک فرد منضبط، قانون‌دان و قانون‌پذیر می‌شوید. در رانندگی یکی از مهم‌ترین چیزها رقص‌گردن (شولتربلیک) است یعنی برگرداندن سر به سمت شانه‌ها برای دیدن نقاط کوری که در آیینه نمی‌بینید. برخی جاده‌ها در زمان ترافیک، رانندگان باید به طرفین جاده حرکت کنند تا یک لاین جدید برای عبور احتمالی وسایل نقلیه اضطراری بازشود که به آن کوچه نجات می‌گویند. برای اخذ گواهی‌نانه رانندگی همه باید دوره کمک‌های اولیه ببینند.

۴. بی‌پدر باش، بی‌آدرس نباش!
هویت در آلمان به نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و آدرس و امضاء است. حتی این را بگویم که شما می‌توانید پدر نداشته باشید اما باید آدرس داشته باشید! آدرس ثبت شده بخشی از هویت شماست و در کارت ملی شما ثبت می‌شود. موظفید فرزندتان را در نزدیک‌ترین مدرسه محل سکونت‌تان (مطابق با آدرس ثبتی)، ثبت‌نام کنید. این یعنی کاهش ترافیک و کاهش مصرف انرژی. در زمان انتخابات از پیش برای شما نامه‌ای ارسال می‌شود، حوزه انتخابیه شما مشخص می‌شود و شما حق دارید فقط در آن حوزه رای‌گیری که از قبل مشخص شده رای خود را بیاندازید. به‌همین سادگی، بحث جابجایی رای غیرممکن می‌شود. پرونده‌های قضایی و مطالبات مالی خیلی راحت‌تر قابل پیگرد قانونی دارند. فرد نمی‌تواند در ولنجک مونیخ! سکونت داشته باشد اما از یارانه روستاها برخوردار باشد.

۵. درست طراحی کن! لذتش را ببر
آلمانی‌ها برای اداره کشور، یک ساختار اداری قوی و یک ساختار سیاسی جالب دارند. ساختار سیاسی آلمان دارای سه نکته بسیار مهم است:

الف: قانون اساسی‌اش دو ویژگی پارادوکسیکال دارد؛ تفسيرناپذیر و دقیق اما تغييرپذیر و پویا

ب: احزاب سیاسی همه‌کاره‌‌اند. در آلمان حزب یک شخصیت حقوقی معنادار است که در قبال مردم و افکار عمومی پاسخ‌گو است. احزاب، شکارچی بهترین افراد هستند. نگاه بلندمدت دارند و شب انتخابات از زیر بوته سبز نمی‌شوند. نظام یادگیری حرفه‌ای دارند و سیاست‌مدارانی حرفه‌ای پرورش می‌دهند. محلی برای تبدیل اختلاف منافع به ائتلاف منافع می‌شوند. خارج از هیات حاکمه برای تمهید زمینه‌های پیروزی در انتخابات آینده، عملکرد دولت را زیر ذره‌بین نظارت قرار می‌دهند و منتقد باقی می‌مانند. هیچ‌گاه کشور یک‌دست نبوده است؛ قدرت در عین کثرت!

ج: رسانه‌ها واقعا آزادند. روزنامه دولتی وجود ندارد. رسانه‌ها به‌هیچ وجه نمی‌توانند صدای واحدی را تبلیغ کنند و ابزار دست دولت و حکومت باشند. این رسانه‌ها از آن‌زمان تاکنون کاملا غیرمتمرکز اداره می‌شوند. دولت نمی‌تواند خبرنگاری را به‌خاطر نوشتن و انتقاد، زندانی کند یا نشریه‌ای را به این خاطر تعطیل کند. شاکی خصوصی حتما باید وجود داشته باشد. یعنی مدعی‌العموم نمی‌تواند به خبرنگاری بگوید چرا نقل‌قولی دروغین در مطلب خودت آورده‌ای. به‌همین دلیل خبرنگاران حیطه آزادی وسیعی دارند. / تحلیل و رصد

برگرفته از کانال تلگرامی کافه اندیشه


لینک کوتاه: https://shorturl.at/zSW34

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سوسیالیسم از دریچه نفع جمعی!

cafeliberal

چپ و اسلامیسم: بازنگری کوتاهی از یک خطای بزرگ

cafeliberal

اصول مکتب شیکاگو | بنیانگذاران مکتب شیکاگو | چارلز مریام | هارولد لاسول

cafeliberal

چرا سوسیالیسم محکوم به شکست است؟

cafeliberal

فایل صوتی: بررسی انتخابات در ساختارهای بسته با نگاهی به تجربه‌های کمونیستی و فاشیستی

cafeliberal

خاورمیانه جهنم می‌شود ؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید