22.8 C
تهران
یکشنبه 9 مهر 1402 ;ساعت: 00:08
کافه لیبرال

 خشکسالی مهم ترین تهدید فلات ایران

🔸برداشت ۱۳۳ میلیارد مکعبی از منابع آب زیرزمینی در ایران در سال ۲۰۱۹

🔸این حجم از برداشت منجر به افزایش شوری آب در تمام حوزه ها شده و روی امنیت آبی تاثیر می گذارد

🔸کمبود آب و خشکسالی، معیشت مردم را در سراسر ایران تهدید می کند.

🔸بر اساس تجزیه و تحلیل داده های ملی، ایران از منابع آب های زیرزمینی خود بیشتر از حدبازیابی آن استفاده کرده و با وجودی که هر ساله چاه های بیشتری حفر می شوند، بازده کلی آنها به طور مدام کاهش می یابد.

🔸منابع آب های زیرزمینی ایران شامل چاه ها، چشمه ها و قنات است. هم اکنون بیش از 60 درصد از حجم کل مصرفی آب ایران از منابع زیرزمینی تامین می شود و تقریبا به طور کامل در بخش کشاورزی مصرف می شود.

🔸”روح الله نوری” از دانشگاه “اولو” فنلاند و همکارانش داده های مربوط به سیستم ملی نظارت بر آب های زیرزمینی ایران را از سال 2002 تا 2015 مطالعه کرده اند.

🔸بر اساس این مطالعه در طول دوره مورد بحث (2002 تا 2015) تعداد چاه های استخراج آب های زیر زمینی در ایران تقریبا 2 برابر شده است. با این حال مقدار آب زیرزمینی استخراج شده طی این دوره 18 درصد کاهش یافته است. در سطح کشور سطح آب زیرزمینی سالانه به طور متوسط تقریبا نیم متر کاهش می یابد.

🔸در بسیاری از چاه ها آب به میزان قابل توجهی شورتر شده است، تا حدی که در صورت آبیاری با آن، فقط گیاهانی می توانند رشد کنند که قادر به جذب آب شور هستند.

🔸طی این دوره کیفیت آب های زیرزمینی ایران فقط در چند منطقه مرطوب (در شمال فلات ایران) بهبود یافته است. کمبود آب و خشکسالی، معیشت مردم را در سراسر ایران تهدید می کند.

🔸منبع: سایت عصر ایران

🔸مقاله نوری و همکاران در مجله PNAS

منبع

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مهندسی اجتماعی تدریجی

cafeliberal

ده ویژگی انسان مدرن

cafeliberal

قدرت و توهم: صدسالگی حزب کمونیست چین

cafeliberal

آیا مردم حق براندازی (انقلاب) علیه حاکم خود را دارند

cafeliberal

تنها عامل وضع اسف‌بار ایران، و تنها مشوقِ تحریم و جنگ، جمهوری اسلامی است و بس

cafeliberal

٦ راهی که  فناوری برای  جاودانگی پیش روی ما می‌گذارد…

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید