19.9 C
تهران
سه‌شنبه 4 مهر 1402 ;ساعت: 05:30
کافه لیبرال

معرفی کتاب: “جان گاتمن” “پرورش هوش هیجانی در کودکان”

کتاب: “جان گاتمن” “پرورش هوش هیجانی در کودکان”

بسیاری از والدین چیز زیادی از “هوش هیجانی” (Emotional Intelligence) نمی‌دانند و شاید نام آن را هم نشنیده‌ باشند.

این‌که با عواطف و هیجانات کودکان‌مان از قبیل غم، خشم، ترس، اندوه و … چه‌گونه مواجه بشویم تاثیر به‌سزایی در پرورش کودکان‌مان خواهد داشت و موفقیت و شادابی آینده کودکان‌مان بسیار زیاد به نحوه‌ی مواجهه ما با هیجانات کودکان‌مان بستگی دارد.

“جان گاتمن” در کتاب “پرورش هوش هیجانی در کودکان” به این موضوع می‌پردازد.
هر چند از زمان انتشار این کتاب (۱۹۹۷) زمان زیادی می‌گذرد اما خواندن این کتاب بسیار سودمند است.

جان گاتمن،پژوهشگر و روانشناس آمریکایی، والدینی را که توانایی برخورد مناسب با هوش هیجانی کودکان خود ندارند را به سه قسمت تقسیم می‌کند:

“والدین بی‌توجه” (dissmissing parents) که اساسا به هیجانات منفی و احساسات فرزندان‌شان بی‌توجه‌اند و دیگری “والدین ناراضی” (disapproving parents) که برخوردشان با احساسات منفی کودکان‌شان از منظر سرزنش و نصیحت است و دسته‌ی سوم “والدین آسان‌گیر” (laissez-Faire parents) هستند که نسبت به هیجانات فرزندان‌شان حساسیت دارند و آن را می‌پذیرند و با آن هم‌دلی می‌کنند اما در زمینه هدایت و کنترل رفتارهای ناشی از آن آگاهی ندارند و قادر به کنترل آن نیستند.

همه والدینی که نسبت به احساسات و عواطف و هیجانات فرزندان خود حس هم‌دلی دارند اما در مورد هوش هیجانی و برخورد مناسب با آن چیز زیادی نمی‌دانند به این شق سوم تعلق دارند.

جان گاتمن در این کتاب خواندنی که ترجمه خوبی هم دارد با مثال‌های فراوان، شیوه برخورد مناسب با هوش هیجانی کودکان را آموزش می‌دهد.

کتاب خواندنی Emotional Intelligence نوشته دانیل گلمن، پژوهشگر و نویسنده آمریکایی، یکی از کتاب‌های سودمند دیگری است که در این حوزه خواندنی است که وقتی دیگر آن را معرفی خواهم کرد.

✅ @behzadmehrani77

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

معرفی کتاب افیون روشنفکران اثر رمون آرون

cafeliberal

معرفی کتاب کنش انسانی، بخش دوم

cafeliberal

آینده آزادی یا اولویت لیبرالیسم بر دموکراسی از فرید زکریا+نسخه پی دی اف کتاب

cafeliberal

سال بلو و کتاب هدیه هومبولت

cafeliberal

ادبیات جهان را چگونه بخوانیم – نوشته دیوید دمراش

cafeliberal

معرفی کتاب خلع‌شدگان، نوشته اورسولا.کی له‌گوئین

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید