20.4 C
تهران
جمعه 7 مهر 1402 ;ساعت: 09:47
کافه لیبرال

تئولوژی و بی شعوری

همواره در گزارشهای تلویزیونی و … دیده ایم که افرادی که (ملتی که؟) ناچارا در نظام های تئولوژیک و ایدئولوژیک می زیند از برخوردِ نا مناسبِ کارمندانِ بانک، اداره ها و سایر ارگان های دولتی و غیر دولتی به شدت ناراضی-اند.

من با این عزیزان همدلم منتهی فکر میکنم مشکل از مفردات نیست (یعنی مشکل از یک یا چند فردِ خاص نیست که بگوییم با نصیحت درست می شود) بل از ساختار است، یعنی خاصیتِ نظام های تئولوژیک و اُسُّ و اساسِ آن همین است؛ «تو هیچ ارزشی نداری مگر اینکه استثناء باشی» یعنی؛  اگر یک پارتیِ گردن کلفت نداشته باشی

یا از تمکن مالی برخورد نباشی

یا چاپلوسی و پاچه خواریِ اربابان را نکنی

و بالاخره تا باج ندهی و خفه نشوی و «بله-قربان» نگویی، برخلافِ شعارهای آب دارشان، محال است که پشیزی نزدشان ارزش داشته باشی!

این سیستم افرادی که در آن مشغول می شوند را به طور خود کار می بلعد یعنی ذاتا بی-شعور-پرور است. لذا «شایسته-سالار» نیست و نوابغ یا اندیشه های بزرگ برایش اهمیتی ندارد، چه نابغه باشی چه کاشف چه هر چیز دیگر همه ی این ها روی هم، مفت نمی ارزد الا اینکه این همه را به اضافه کنی! به اضافه ی چه چیز؟ به اضافه ی یک پارتیِ گردن کلفتِ مفت خورِ پفیوز!

اشتباه نکنید این ها فحش نیست «مفت-خوری» «گردن کلفتی» و «پفیوزی» مولفات و مقوّماتِ سردمدارانِ نظام های تئولوژیک است.

گردنشان کلفت است؛ چون گردن به هیچ چیز و هیچ کس نمی دهند نه قانون جلودارشان است نه مطالبات مردمی نه آه و ناله و فریادِ در حلقوم خفه شده ی بی صدایان و بغضِ مادران و … خرشان همه جا می رود و هیچ مانع و خط قرمزی نمی شناسد، اگر عشق-شان بکشد فلان مرکز یا مدرسه و موسسه را با خاک یکسان می کنند اگر عشقشان بکشد پزشک می شوند دکترا می گیرند بعد هم اگر با آن حال نکردند تغییر رشته می دهند اگر هم تغییر رشته یا پست و مقام طبق قانونِ خود نوشتِ خودشان سازگار نبود خودِ قانون را هم خفه کرده و تغییر می دهند!

بنابراین؛ “انسان به ما هو انسان” در چنین سیستمی پشیزی ارزش ندارد تنها استثنایانِ دُم-کلفت و پاچه-خواران و چاپلوسانشان هستند که ارزش دارند آن هم به شرط اینکه از فیلترِ پفیوزیسم سر بلند بیرون آیند.

یعنی هیچ راه سومی وجود ندارد یا یک بی صفتِ حرفه ای می شوی و چشم بر تمامی آدمیان و وجدانت می بندی و با وقاحتِ تمام هر «چرا» و «نقدی» را نفی می کنی یا دُمت را روی کولت میگذاری و می روی و خفه می شوی!

انتخاب با توست:

1_موش آزمایشگاهی شدن؟

2_ خفه شدن؟

3_ عصیان کردن و هزینه دادن

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آیا مبتلا شدن به ویروس کرونا ننگ است و باید سکوت کرد؟

cafeliberal

ایدئولوژی از ما چه می خواهد؟ و چطور با این خواسته ی ساده و صریح از ما هیولا می سازد؟

cafeliberal

بی شعوریِ دینی و‌ سکوتِ‌‌دینداران!

cafeliberal

سیاسی بودن یا نبودن؟ مساله این است!

cafeliberal

خیرخواهانِ احمق یا همان مزدوران نان به نرخ روز خور

cafeliberal

مهم-ترین کار-کرد ایدئولوژی (اعم از دینی و غیر دینی) چیست؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید