21.7 C
تهران
چهارشنبه 5 مهر 1402 ;ساعت: 22:55
کافه لیبرال

یادداشت‌های یونابامر : کتاب بردگی تکنولوژیکی

تئودور جان کازینسکی، زاده ۲۲ مه ۱۹۴۲ ، که یونابامر نیز خوانده می‌شود، ریاضیدان و آنارشیست آمریکایی است. او به خاطر نقدهای اجتماعی گسترده‌اش که با صنعت‌گرایی، فناوری مدرن و چپگرایان سیاسی مخالفت می‌کند شناخته می‌شود.

او در اورگرین پارک، ایلینوی زاده شد و به عنوان کودکی نابغه بزرگ شد. ضریب هوشی او ۱۶۷ بود و چند سال را در مدرسه به‌صورت جهشی خواند. او از سنین پایین در مدارج دانشگاهی پیشرفت کرد. در ۱۶ سالگی وارد دانشگاه هاروارد شد و از آنجا لیسانس گرفت. در هاروارد منطق دان معروف، ویلارد کواین به او درس داد و او با نمرهٔ ۹۸٫۹٪ بالاترین نمره را در کلاس کواین به دست آورد. در سال ۱۹۶۲ وارد دانشگاه میشیگان شد و به ترتیب در سال‌های ۱۹۴ و ۱۹۶۷ با مدارک کارشناسی ارشد و دکتری از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. دانشگاه‌‌های شیکاگو و برکلی دیگر دانشگاه‌هایی بودند که وی برای تحصیلات تکمیلی ثبت نام کرده و پذیرفته شده بود اما تنها دانشگاه میشیگان به وی پیشنهاد کمک تحصیلی ۲۳۱۰ دلار (معادل ۱۹۳۴۳ دلار سال ۲۰۱۸) و نیز یک شغل تدریس نمود.

در اواخر ۱۹۶۷ کازینسکی ۲۵ ساله ، جوان‌ترین استاد ریاضی کل تاریخ برکلی شد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی شد و دو سال بعد استعفا داد.

او از ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۵ درگیر بمبگذاری در سرتاسر آمریکا علیه افراد مرتبط با فناوری مدرن بود، و بمب‌های متعددی را جاسازی یا پست کرد که نهایتاً منجر به کشته شدن سه نفر و زخمی شدن ۲۳ نفر دیگر شد.

تئودور جان کازینسکی به سبب حمل‌ونقل، ارسال و استفاده غیر‌قانونی از بمب، همچنین کشتن ۲ نفر در کالیفرنیا و یک نفر در نیوجرسی مجرم شناخته شده است. وی اکنون در حال گذراندن دوره حبس ابد در زندان فوق‌امنیتی«سوپر مکس» منطقه فلورنس در ایالت کلرادوست.

بردگی تکنولوژیکی، نوشته‌های گردآوری شده تئودور جان کازینسکی است با مقدمه‌ای از دیوید اسکربینا، استاد فلسفه در دانشگاه میشیگان.

تکنولوژی از نظر کازینسکی معضل اصلی دنیای امروز است و برای رهایی از مشکلات آن راه آسانی وجود ندارد. در این مورد شاید پیش‌ از او کسان دیگری نیز بسیار سخن گفته باشند و در این مورد از آنها وام گرفته باشد، اما ویژگی شاخصش تفکر انقلابی و جسارتی است که در راه‌حل نهایی مدنظرش برای این مشکل مطرح می‌کند. او انقلابی فراگیر پیش از فرارسیدن فاجعه را تنها راه نجات بشر و طبیعت در کره زمین می‌داند. شخصیت کازینسکی را رسانه‌ها در لفافه‌‌ای از رمز و راز و ژورنالیسم زرد پنهان کرده‌اند و با گذشت بیش از ۲۵ دهه از انتشار مانیفست او هنوز هم کازینسکی را بیشتر با بمب‌گذاری‌هایش می‌شناسند تا افکار وی.

مانیفست (جامعه صنعتی و آینده آن) هسته اصلی ایده‌های کازینسکی است و در این کتاب مورد توجه قرار گرفته است. هرچند خود کازینسکی هم معترف است مانیفست بسیار خلاصه‌ای نوشته شده است، اما خطوط اصلی ایده‌هایش را می‌شود اینجا به‌خوبی مشاهده کرد. مانیفست با یورشی سنگین به چپ‌گرایی که کازینسکی آن را خط دفاعی اول سیستم تکنولوژی و مهم‌ترین نیروی ضد‌انقلابی دوران مدرن می‌داند، شروع می‌شود و مفاهیم روانی مرتبط با تکنولوژی و تمدن مدرن صنعتی و اثر آن را بر آدمی بررسی می‌کند، آنگاه نگاهی به تاریخ بشر می‌اندازد و سپس با مطرح کردن اینکه تمدن مدرن صنعتی اصلاح‌پذیر نیست، انقلابی تمام‌عیار بر آن را با وجود هزینه‌های احتمالی‌اش توصیه می‌کند.

این کتاب ۳۷۲صفحه‌ای را شاهو صالح به فارسی برگردانده و انتشارات روزنه به بهای ۶۲هزار و ۵۰۰تومان آن را منتشر کرده است.


-دلیل دیگری برای آن که جامعه صنعتی نمی تواند به سود آزادی اصلاح شود این است که تکنولوژی مدرن سیستم یکپارچه ای است که در آن همه قسمت ها به یکدیگر وابسته اند. نمی شود از شر قسمت های «بد» تکنولوژی خلاص شد و تنها قسمت های «خوب» آن را نگه داشت. پزشکی مدرن را مثال بگیرید. پیشرفت علم پزشکی به پیشرفت شیمی، فیزیک، زیست شناسی، علم کامپیوتر و رشته های دیگر بستگی دارد. معالجات پیشرفته پزشکی نیازمند تجهیزات گران قیمت و پیشرفته است که تنها در یک جامعه پیشرفته تکنولوژیکی و ثروتمند از دید اقتصادی در دسترس هستند. روشن است که بدون کل سیستم تکنولوژیکی و مسائل مربوط به آن پیشرفت چندانی در پزشکی در کار نخواهد بود.

-حتی اگر پیشرفت پزشکی بتواند بدون وجود بقیه سیستم تکنولوژیکی حفظ شود، می تواند همراه خود شرهای غیرقابل گریزی بیاورد. برای مثال فرض کنید برای بیماران دیابتی درمانی یافته شود. افرادی که از لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به دیابت هستند خواهند توانست زنده بمانند و تولید مثل کنند. انتخاب طبیعی به ضرر ژن های دیابتی محو می شود و چنین ژن هایی داخل جمعیت انسانی پخش می شوند (این امر ممکن است در حال حاضر هم به درجات خاصی اتفاق بیفتد، چون دیابت هرچند قابل درمان نیست می تواند از راه تزریق انسولین کنترل شود). چنین امری در مورد بیماری های بسیار دیگری نیز که در ارتباط با ژنتیک هستند رخ خواهد داد (برای مثال سرطان خردسالان) و منجر به تضعیف شدید ژنتیکی جمعیت انسانی خواهد گردید. تنها راه این مساله نوعی برنامه اصلاح نژادی یا مهندسی ژنتیک گسترده آدمیان خواهد بود، به گونه ای که انسان در آینده نه آفریده طبیعت، شانس یا خدا (بسته به آن چه شما اعتقاد دارید) بلکه محصول فرایندی فنی باشند.

-اگر فکر می کنید دولت بزرگ الان بیش از حد در زندگیتان دخالت می کند، فقط کافی است تا زمانی صبر کنید که ببینید دولت تنظیم ژنتیکی فرزندانتان را شروع می کند. چنین تنظیمی لاجرم پس از به میان آمدن مهندسی ژنتیکی انسان ها در پی خواهد آمد، زیرا مهندسی ژنتیک تنظیم نشده نتایج فاجعه باری به دنبال خواهد داشت.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

«قدرت بی‌قدرتان» ، واتسلاف هاول

cafeliberal

ادبیات جهان را چگونه بخوانیم – نوشته دیوید دمراش

cafeliberal

معرفی کتاب «واقع نگری، هانس روسلینگ

cafeliberal

معرفی کتاب کنش انسانی، بخش یکم

cafeliberal

رمان دل سگ، اثر میخائیل بولگاکف

cafeliberal

مدح کاپیتالیسم، چرا سرمایه‌داری نمی‌میرد؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید