19.9 C
تهران
سه‌شنبه 4 مهر 1402 ;ساعت: 05:51
کافه لیبرال

آفتِ دین زدگی

شخص مفسد فی الارض جان و مالش حلال می باشد و جرمش اعدام!

یکی از آفاتِ دین زدگی و غرق در تقلید و تعبد و تعصب شدن این است که یک شخص مذهبی و یا یک روحانیِ رسمیِ دین، چون در مقوله ای بنام دین ذوب شده و خود را غرق در آن نموده و سرتاپا شده است مذهب، دیدگاه مذهبی و جهان بینیِ مذهبی نیز پیدا کرده است، یعنی به تمام هستی با عینکِ مذهب می نگرد و می‌سنجد و می فهمد و حتی رفتار و کردار و سخنان اطرافیانش را هم با عینکِ مذهبیِ خود می بیند و حتی به قضاوت شان می نشنید!

بنابر این، روحانیِ رسمیِ دین و یا شخصِ عمیقا مذهبی، با این دید و دیدگاه و بینشِ دینی، هر رفتار و کردار و سخنی که خلاف دید و جهان بینی او باشد، هر کلامی و حتی هر حرکت ریزی که خارج از دیدِ چهارچوبِ عینکِ مذهبیِ او باشد و در کل هر سخن و ایده و عمل و رفتاری که خلاف نظرِ او باشد، خلاف نظرِدین او هم خواهد بود و هر حرف و عمل و نظری که خلافِ دین او باشد، خلافِ خدای او هم خواهد بود، و هر حرف و ایده ای که خلافِ خدای او باشد در حکمِ محارب با خداوند است، و کسی که در حکم محارب با خداوند است، محکوم به مفسد فی الارض بودن است، و شخص مفسد فی الارض جان و مالش حلال می باشد و جرمش اعدام!

و حتی دروغ پردازی و پاپوش دوزی و تهمت زدن علیه اینگونه شخص و یا اشخاصی که نظر و ایده اش خلاف دیدگاهِ خدای این روحانی است، جایز می باشد، (اخلاق و عقلانیت در اپوخه قرار میگیرد!)

حتی روایت هم دارند، آن هم در اصول کافی، و حتی یک باب فقهی! آن هم در فقهِ بقول ِ خودشان؛ پویا!

بابِ”مباهته”

که طبق این روایت و آن باب، براحتی به هر شخصی که از نظرِ روحانیِ دین، خلاف دیدگاهِ خدای این روحانی سخن گفت و یا ایده ای داد، جواز تهمت زدن و فحش دادن و رسوا کردن به وسیله ی فحش و تهمت و پاپوش را می دهند!

پ ن؛ ۱اصلِ روایت؛

إذا رأیتم أهل الریب و البدع من بعدی فأظهروا البرائة منهم و أکثروا من سبهم و القول فیهم و الوقیعة و باهتوهم کیلا یطمعوا فی الفساد فی الاسلام و یحذرهم الناس و لایتعلموا من بدعهم یکتب الله لکم بذلک الحسنات و یرفع لکم به الدرجات فی الآخرة.»

«هرگاه پس از من اهل شک و بدعت را دیدید، بیزاری خود را از آنها آشکار کنید، و به آنها بسیار دشنام دهید، و درباره ی آنها زیاد بدگویی کنید، و عیوبشان را زیاد بگویید، و به آنها تهمت بزنید، تا به فساد در اسلام طمع نکنند و مردم از آنها بر حذر شوند و از بدعت های آنان ( چیزی ) نیاموزند. خداوند در برابر این کارهایتان برای شما حسنات می نویسد و درجاتتان را در آخرت بالا خواهد برد.»

پ ن؛ ۲

حتی اگر بگویید به معنای بهت هست، مشکلی را حل نمی کند، زیرا مساله این است که بسیاری از دین زدگان عزیز و مراجع محترمشان، حمل بر تهمت کرده و چنین فهمیده و عمل کرده اند، حال تو بگو نخیر من نمی پذیرم. مساله آن چه وقوع شده است می باشد نه ذهنیات.

ابوذرشریعتی

🆔 @aboozarshariati

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مهم-ترین کار-کرد ایدئولوژی (اعم از دینی و غیر دینی) چیست؟

cafeliberal

ایدئولوژی از ما چه می خواهد؟ و چطور با این خواسته ی ساده و صریح از ما هیولا می سازد؟

cafeliberal

ما و دردِ بی درمانِ غرب

cafeliberal

بی شعوریِ دینی و‌ سکوتِ‌‌دینداران!

cafeliberal

خیرخواهانِ احمق یا همان مزدوران نان به نرخ روز خور

cafeliberal

آیا مبتلا شدن به ویروس کرونا ننگ است و باید سکوت کرد؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید