19.9 C
تهران
جمعه 11 فروردین 1402 ;ساعت: 10:00
کافه لیبرال

سال بلو و کتاب هدیه هومبولت

سال بلو Saul Bellow در دهم ژوئن ۱۹۱۵، در کبک کانادا متولد شد. پدر و مادرش، یهودی و از مهاجران روس بودند. در هشت سالگی به بیماری تنفسی مبتلا شد و به گفته برخی با خواندن کلبه عمو تام انگیزه نویسندگی در او شکل گرفت.

پس از چند سال زندگی در کبک، در سال ۱۹۲۴، رهسپار شیکاگو شدند، جایی که بیشترین ذهنیت او برای رمان هایش، شکل گرفت.

مدرک کارشناسی خود را در رشته جامعه شناسی و مردم شناسی در سال ۱۹۳۷ از دانشگاه نورث وسترن أخذ نمود و بعد برای ادامه به دانشگاه ویسکانسن رفت.

در جنگ جهانی دوم به نیروی دریایی پیوست و در مدت خدمتش اولین رمان خود – مرد معلق – را نوشت؛ رمان «مرد معلق» داستان «ژوزف» است که با همسرش «ایوا» زندگی می کند. او تصمیم می گیرد به ارتش آمریکا بپیوندد؛ ولی ارتش هفت – هشت ماهی او را علاف کرده و او یادداشت روزانه خودش را در این مورد می‌نویسد.  مجموع این نوشته‌ها همین رمان «مرد معلق» است.

در سال ۱۹۴۸، بلو با دریافت بورس تحصیلی گوگنهایم به پاریس رفت و در آن جا ماجراهای اوگی مارچ را نوشت. مدتی هم در نیویورک زندگی کرد بعد در سال ۱۹۶۲ به شیکاگو برگشت، چرا که آن جا را بیشتر از نیویورک، نشانگر آمریکا می‌دانست، همچنین می توانست با دوستان قدیمی خود در ارتباط باشد.

رمان هرتزوگ (۱۹۶۴)، عنوان پرفروش ترین کتاب آمریکا را از آن خود کرد. بلو، سال ها در دانشگاه های مختلف – چه به صورت هیأت علمی یا مدعو – تدریس نمود؛ از جمله دانشگاه‌های: پیل، مینه سوتا، نیویورک، پرینستون، پورتوریکو، شیکاگو، بستون و کالج بارد.

نوبل ادبیات سال ۱۹۷۶ به او اهدا شد. علاوه بر این، بسیاری از جوایز و نشان های دیگر را نیز دریافت نمود، از جمله: جایزه ی پولیتزر، نشان لژیون دونور، جایزه اُ هنری، جایزه ی ادبی سنت لوییس، مدال ملی هنر و تعدادی جوایز دیگر.

سرانجام پس از سالها تدریس و تألیف و فعالیت هنری، در پنجم آوریل ۲۰۰۵ در بروکلین ماساچوست درگذشت.

از جمله آثار سال بلو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرد معلق (۱۹۴۴)
 • قربانی (۱۹۴۸)
 • ماجراهای اوگی مارچ (۱۹۵۳)
 • زندگی در دم (۱۹۵۶)
 • هندرسن، پادشاه باران (۱۹۵۹)
 • هرتزوگ (۱۹۶۴)
 • خاطرات مازویی و داستانهای دیگر (۱۹۶۸)
 • سیارهی آقای ساملر (۱۹۷۰)
 • هدیه هومبولت (۱۹۷۵)
 • دسامبر رئیس دانشکده (۱۹۸۲)
 • بیشتر آدمها از دل شکستگی می میرند (۱۹۸۷)
 • سرقت (۱۹۸۹)
 • چیزی که از من به یادگار بماند (۱۹۹۱)
 • واقعی (۱۹۹۷)
 • راولشتاین (۲۰۰۰)

بلو، علاوه بر این رمان ها، رمان ها، داستانهای کوتاه دیگر و نمایش نامه نیز نوشته است. بلو را یکی از تأثیرگذاران ادبیات نوی آمریکا می دانند.


هدیه هومبولت

هدیه هومبولت

چارلی سیترین، مرد جوان باهوش و علاقه‌مند به ادبیات، برای دیدار با شاعر محبوبش فون هومبولت فلایشر به دهکده گرینویچ در شیکاگو می‌رود.

رفاقتی میان آن دو شکل می‌گیرد. بعدها چارلی سیترین نویسنده معروفی می‌شود. دو جایزه پولیتزر و یک جایزه افتخاری از دولت فرانسه می‌برد و اجرای نمایشنامه‌اش در برادوی پول فراوانی نصیبش می‌کند ولی هومبولت که پیش‌تر به عنوان استعداد جدیدی در ادبیات شناخته شده بود کم‌کم از دور خارج می‌شود. رفاقت جایش را به کینه می‌دهد.

سال‌ها بعد، هومبولت در تنهایی و فقر و دیوانگی می‌میرد اما سایه او همچنان بر زندگی چارلی سیترین میانسال سنگینی می‌کند. چارلی در گیر و دار مشکلات شخصی‌اش -که گاه به کمدی پهلو می‌زند- همچنان در جستجوی خرد و فرزانگی‌ای است که هومبولت در عین دیوانگی از آن برخوردار بود.

همسر سابق چارلی و معشوقه جدیدش مشکلات مالی فراوانی برای او ایجاد می‌کنند؛ و در این بین لات خرده‌پایی به نام رونالد کانتابیل که از چارلی پول طلب دارد اوضاع را آشفته‌تر می‌کند. همسر کانتبایل قصد دارد پایان‌نامه‌ای دربارهٔ هومبولت بنویسد و برای به دست آوردن اطلاعات چارلی را رها نمی‌کند.

درست در زمانی که چارلی کاملاً ورشکست شده و معشوقه جوانش هم او را رها کرده، فیلمی بر اساس فیلمنامه‌ای که سال‌ها قبل چارلی و هومبولت با هم نوشته بودند ساخته می‌شود و به داد چارلی می‌رسد. این فیلم که کمدی‌ای دربارهٔ آدم‌خواری است، استعاره‌ای است که بارها در رمان تکرار می‌شود.


کتاب هدیه هومبولت
نویسنده : سال بلو
مترجم : سهیل سُمّی
گروه انتشاراتی ققنوس
۶۰۰ صفحه

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دانلود کتاب فلسفۀ سیاسی استوارت میل – جان گری

cafeliberal

معرفی و دانلود کتاب: سال‌های سراب، نجات بهرامی

cafeliberal

منظومه ناپیوند واله،گی ـ از الاهه رهرونیا

cafeliberal

معرفی یک کتاب در انتقاد از مارکسیسم فرهنگی، اثری خوب از پرفسور جاد سعد

cafeliberal

کتاب خودآموز دیکتاتورها: آیا واقعا دیکتاتورها به کتاب راهنما نیاز دارند؟

cafeliberal

پیکتی، کاسبی با «سرمایه»، موسی‌ غنی‌نژاد

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید