23.9 C
تهران
سه‌شنبه 5 مهر 1401 02:59
کافه لیبرال

معرفی کتاب تمدن و فرهنگ+ویدئو، اثر: مرتضی مردیها

تمدن و فرهنگ؛ همگرایی فرهنگی جهان و تحول فرهنگی ایرانیان

برای دوستانی که با «بخوانید و رستگار شوید» همدلی و همراهی نمودند و مرا مدیون بزرگواری و اظهار علاقۀ خود کردند، خبری دارم که جلد دیگری از این مجموعه در راه است و تا یکی دو هفته دیگر به بازار خواهد آمد. این کتاب البتّه تألیف است و نام آن «تمدّن و فرهنگ؛ همگرایی فرهنگی جهان و تحوّل فرهنگی ایرانیان».
بخش اول کتاب یک بحث نظری است راجع به اینکه فرهنگ چیست و از کجا می‌آید، و اینکه چگونه آن میزان از اهمّیتی را که به معنای مرسوم آن نسبت داده می‌شود ندارد؛ اینکه فرهنگ زیردست تمدّن می‌نشیند و برآمده از آن و در خدمت آن است؛ و اینکه چگونه بر اثر همگرایی تمدّنی در جهان، فرهنگ نیز به سمت جهانی شدن در حرکت است و تقریباً در همه‌جا به سمت یک نقطه یا سطح کانونی در حال همگرایی است.
بخش دوم کتاب به تحوّل فرهنگی ایران و ایرانیان در فردای جنگ و پایان دهۀ اول انقلاب می‌پردازد، و ضمن کاربست نظریّۀ مورد دفاع در بخش نخست به یک نمونۀ خاص، تبیینی از تحوّل فرهنگی دهۀ هفتاد به بعد -که هنوز ادامه دارد و در پیشرفت است- عرضه می‌کند.
ایدۀ مطرح در این کتاب با روال رایجِ هم بحث‌های فرهنگ‌شناسی و هم نقد تحوّلات فرهنگی ایران پساجنگ متفاوت است. این صرف تفاوت داشتن و سازِ متفاوت کوک کردن نیست که دارای اهمّیت است، مهم این است که به گمان من، نگاه مرسوم به تحوّلات فرهنگی در جهان و ایران از جمله چیزهایی است که از خطا و خسارت سربار بوده و زیرمجموعۀ نوع نگاه رایجی است که سبب فکری برخی کژی‌ها و کاستی‌های بزرگ بوده است.
بد گفتن به آیین و اهل آن برای راهیابی ما چاره‌ساز نیست، بهتر است ایده‌هایی را که بی‌گناه و بدیهی و درست به نظر می‌رسند بازبینی کنیم و دقیق‌تر بفهمیم ضربه را از کجاها خورده‌ایم و چطور می‌توانیم آینده ایران را از ضربه‌های مشابه ایمن کنیم.
کج‌راهه‌ای که ما طی کرده‌ایم، یک‌ قسم هم مولود ایده‌های مسلّط در شناختِ تمدّن و فرهنگ و موضع‌گیری در برابر آنها بوده است. جا دارد تلاش بیشتری برای شناخت جلوه‌های مختلف آن داشته باشیم.
مرتضی مردیها
 
——————————————————————————–
معرفی کوتاه کتاب «تمدن و فرهنگ»

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

معرفی کتاب آداب دیکتاتوری: کیش شخصیت در قرن بیستم

cafeliberal

معرفی کتاب «نظریه‌ی سیستم های اجتماعی، نیکلاس لومان»

cafeliberal

معرفی کتاب : مدارا

cafeliberal

منظومه ناپیوند واله،گی ـ از الاهه رهرونیا

cafeliberal

دین و آزادی بیان چه رابطه‌ای دارند؟

cafeliberal

خلاصه‌ی کتابچه‌ی “از دیکتاتوری تا دموکراسی” نوشته‌ی “جین شارپ”

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader