9 C
تهران
چهارشنبه 2 فروردین 1402 ;ساعت: 00:59
کافه لیبرال

کتاب صوتی: “دختر استالین” اثر رزماری سالیوان، جلد یک و دو

“دختر استالین” اثر رزماری سالیوان-جلد1

“دختر استالین” اثر رزماری سالیوان-جلد2

“دختر استالین” اثر رزماری سالیوان

کتاب «دختر استالین» نوشته «رزماری سالیوان»، سرگذشت سوتلانا علیلویوا، دختر دیکتاتور قرن بیستمی، جوزف استالین را از زمان تولد تا لحظه مرگش روایت می‌کند. سوتلانا همه عمر خود را صرف این کرد که از زیر سایه ترسناک پدر بیرون بیاید و این داستان، داستان جنگیدن او برای رهایی از این سایه شر است؛ نوعی از وابستگی خونی که سرنوشتی تلخ را برای انسان رقم می‌زند. او می‌خواست انسان بماند و مانند همه انسان‌ها، عشق و آرامش درونی داشته باشد.

رزماری سالیوان پنج سال از عمر خود را برای نوشتن این کتاب صرف کرد و بسیار تحقیق و پژوهش نمود. کتاب در واقع حاصل گفتگوی او با اعضای خانواده، دوستان، آشنایان سوتلانا در نقاط مختف جهان از مسکو و گرجستان گرفته تا هند و بریتانیا و آمریکا است.

نامه‌های شخصی این دختر نیز علاوه بر اسناد محرمانه آرشیوهای کا.گ. ب، سیا، حزب کمونیست شوروی و… کمک شایانی به نگارش این اثر کرده‌اند.

کتاب دو جلدی «دختر استالین» از کتاب‌های بسیار موفق زندگی‌نامه‌ای در سال ۲۰۱۶ بوده و جوایز بسیاری را نصیب نویسنده‌اش کرده است؛ از جمله جایزه پلوتارک، جایزه آر.بی.سی. تیلور، جایزه هیلاری وستون و علاوه بر این‌ها، کتاب فینالیست جایزه معتبر پن/بوگارد ولد، و فینالیست جایزه نشنال‌بوک کریتیکس سیرکل هم بوده و در فهرست بهترین کتاب‌های روزنامه دیلی‌میل مقام اول را به خودش اختصاص داده است.

«دختر استالین» بهترین کتاب برای شناختن استالین، این پدیده بی‌نظیر تاریخی است و در چهار بخش نوشته شده است: سال‌های کرملین، واقعیت شوروی، فرار به آمریکا و یادگیری زندگی در غرب.

استالین، رهبر کبیر شوروى، دیکتاتور مخوفى که اگرچه توانست اتحاد جماهیر شوروى را به یک ابرقدرت تبدیل کند و جنگ علیه آلمان نازى را ببرد، اما زندگى میلیون‌ها نفر را به خاطر سیاست‌هاى بى‌رحمانه‌اش به مخوف‌ترین شکل ممکن دستخوش تغییر کرد. برپایى اردوگاه‌هاى کار اجبارى در دل سیبرى شاید یکى از مخوف‌ترین سیاست‌هاى او باشد.

سوتلانا علیلویوا دخترى است که بى‌اندازه براى استالین عزیز بود. گرچه سوتلانا در تمام عمرش تلاش مى‌کرد خود را از زیر بیرق پدر بیرون بکشد و ننگ دختر استالین بودن را از پیشانى بزداید، اما هرگز آنگونه که باید نتوانست «عادى» زندگى کند. او ناله مى‌کرد:

هرجا بروم، خواه استرالیا باشد، خواه جزیره‌اى دوردست، همیشه زندانى سیاسى نام پدرم خواهم بود…

 

عنوان: دختر استالین

نویسنده: رزماری سالیوان

مترجم: بیژن اشتری

انتشارات: ثالث

تعداد صفحات: 1607

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آسان، دشوار و کم‌فایده؟ مرتضی مردیها

cafeliberal

کتاب صوتی+نسخه نوشتاری: خلقیات ما ایرانیان اثر سید محمد علی جمالزاده

cafeliberal

کتاب صوتی: دنیای سوفی، اثر  یوستین گردر

cafeliberal

کتاب صوتی: قلعه ی حیوانات، اثر جورج اورول

cafeliberal

کتاب صوتی: سیر عشق، نویسنده: آلن دوباتن

cafeliberal

زین عقل خوش‌نهاد، دکتر مرتضی مردیها

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید