30.7 C
تهران
پنج‌شنبه 18 خرداد 1402 ;ساعت: 18:20
کافه لیبرال

۹ قانون بنیادین اقتصاد

✏️قانون ا‌ول: تولید مقدم بر مصرف است

این شاید بدیهی به نظر برسد، ولی دیده می شود که سیاست “تحریک تقاضا” برای گسترش تولید بسیار تبلیغ می شود، تولید پیامد یک زنجیره پیچیده و درهم تنیده از فرایندهای گوناگون است و برای به “راه افتادن تولید” باید آنها را در نظر داشت.

✏️قانون دوم: تولید هزینه دارد

هیچ چیز رایگانی در دنیا وجود ندارد، چیزی را که کسی دریافت می کند، پیش از آن از کس دیگری گرفته شده است. حمایت های دولتی از تولید و هزینه های رفاهی دولت ها را باید در چنین سیاقی فهمید، مالیات دهنده می بینند که دولت پولش را می گیرد، ولی نمی داند که آن را کجا مصرف می کند، از آن سو، دریافت کنندگان کمک دولتی هم تنها پولی که دریافت می کنند را می بینند و نمی دانند که این پول پیشتر از چه کسی دریافت شده است.

✏️قانون سوم: ارزش ذهنی است

ارزش کالا و خدمات چیز ثابت و از پیش داده نیست و بسته به مصرف کنندگان و شرایط مختلف تفاوت می کند، مطلوبیت که کنشگران اقتصادی به چیزها نسبت می دهند متفاوت است.

✏️قانون چهارم:دستمزد کارگر را بهره وری او تعیین می کند

خروجی اقتصادی و میزان تولید کارگر میزان دستمزد او را مشخص می کند، چانه زنی های اتحادیه های کارگری برای حداقل دستمزد و مانند آن بدون توجه به این ملاحظات سودی برای کارگران ندارد.

✏️قانون پنجم: هر پرداختی هم درآمد و هم هزینه است

هر پرداختی برای خریدار هزینه است و از آن سو درآمدی هم برای فروشنده به شمار می آید و این دو برابرند. مخارج عمومی دولت هم از چنین منطقی پیروی می کند، این پرداخت ها تنها درآمد تلقی نمی شوند، بلکه اثر هزینه ای آنها را هم باید در نظر داشت.

✏️قانون ششم: هدف نهایی تولید مصرف است

“مصرف” هدف فعالیت اقتصادی و “تولید” وسیله آن است. هواداران اشتغال کامل از این نکته بدیهی غافل اند، آنها تولید را اصل می گیرند.

✏️قانون هفتم: پول ثروت نیست

ارزش پول به قدرت خرید آن است، پول ابزاری برای مبادله است، ولی ثروت هر شخص به دسترسی او به کالا و خدمات دلخواهش بستگی دارد. مردم یک کشور هم تنها با افزایش میزان پولشان ثروتمند نمی شوند. مرد تنها در یک جزیره حتی اگر یک معدن طلا هم کشف کند، ثروتمندتر به شمار نخواهد آمد.

✏️قانون هشتم: نیروی کار ارزش اقتصادی ایجاد نمی کند

نیروی کار (زحمت) در ترکیب با دیگر عوامل اقتصادی محصول را تولید می کند، ولی ارزش آن محصول تنها و تنها بستگی به مطلوبیت آن نزد مشتری دارد و این مطلوبیت چیزی ذهنی است. هرچقدر هم تولید اشتغال ایجاد کند، اگر از آزمون مطلوبیت مشتری سربلند بیرون نیاید، بی ارزش است.

✏️قانون نهم: سود پاداش کارآفرینی است

در اقتصاد بازار، سود پاداشی است که کسب وکارهایی است که توزیع منابع را بهبود بخشیده اند دریافت می کنند، سود در واقع پاداش خطر کردن کارآفرینانی است که با ترکیبی تازه از منابع اقتصادی موجود چیزی جدید تولید کرده اند که مصرف کننده بپسندد. آنهایی که ریسک نامناسب کرده اند هم ورشکست می شوند تا منابع برای کاربردهای دیگر آزاد شود.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

استراتژی نظام در برابر «اقدام مالی» و «جرائم سازمان‌یافته»

cafeliberal

تورم چگونه ساخته می‌شود؟، حسن منصور

cafeliberal

حذف چهار صفر و زیبا سازی

cafeliberal

آینده بدون پول نقد به چه معناست؟

cafeliberal

اثر گلوله برفی: استراتژی خروج از شرایط موجود در گفتگو با بهکیش، غنی نژاد و نیلی

cafeliberal

بودجه ۱۴۰۰؛ بودجه اضطرار

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید