19.8 C
تهران
دوشنبه 10 مهر 1402 ;ساعت: 03:52
کافه لیبرال

نئولیبرالیسم چیست؟

🔸خاستگاه اصطلاح نئولیبرال به دهه‌های 1920 و 1930بازمی‌گردد که پس از بر‌‌‌‌‌‌‌گزاری کنفرانس لیپمن مقبولیت زیادی یافت،نشستی که فیلسوف فرانسوی لوئیس روژیه سازماندهی کرد و در اوت 1938 در پاریس برگزار شد،تا درباره دلالت‌‌‌‌‌های سیاستی کتاب «جامعه خوب» والتر لیپمن بحث شود.لیپمن در این کتاب استدلال کرد که برای حفظ دموکراسی و شکست رژیم‌های استبدادی و جمع‌گرا،نجات لیبرالیسم از چنگال نظریه اقتصادی لسه‌فر،نظامی که پریشانی اجتماعی، فقر و نابرابری شدید ایجاد‌کرده بود،ضروری بود.تنها راه شکست‌دادن امثال آدولف هیتلر و جوزف استالین،اصلاح سرمایه‌داری و افزودن دغدغه‌‌‌‌‌های اجتماعی به انگیزه سود بود.

🔸در سال 1951،میلتون فریدمن مطلب کوتاهی با عنوان «نئولیبرالیسم و چشم‌‌‌‌‌اندازهای آن» نوشت.فریدمن در این مطلب،همراستا با نظرات والتر لیپمن،استدلال کرد که لازم است از اقتصاد آزاد قرن نوزدهم فاصله بگیریم و نهادهایی برای «محافظت از مصرف‌کنندگان در‌برابر استثمار «انحصارها» ایجاد شود.به‌علاوه،دولت «وظیفه کاستن از بدبختی و پریشانی را خواهد داشت.»

دکتر جعفر خیرخواهان

خواندن متن کامل با لینک زیر:

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آزادی(freedom) و عدالت(justice) 

cafeliberal

اندیشه های هایک

cafeliberal

دشمنی که نمی شناسند

cafeliberal

دست مرئی در بازار

cafeliberal

دولت مدرن در انديشه ماکس وبر

cafeliberal

لیبرالیسم همان عقل عقلایی است

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید