25.7 C
تهران
جمعه 19 خرداد 1402 ;ساعت: 22:33
کافه لیبرال

آمارهایی که دروغ می‌گویند!

 

کریستینا هاف‌سامرز، نویسنده و فیلسوف آمریکایی کتابی دارد با نام Who Stole Femenism (چه کسانی فمینیسم را دزدیدند). او که خود یک زن فمینیست‌ است به برخی از نحله‌های فمینیسم انتقاد دارد که موضوع این نوشته نیست.

در بخشی از این کتاب خواندنی- ص ۱۲-، هاف‌سامرز به آماری اشاره می‌کند که در مراکزی به اشکال مختلف تولید می‌شوند و بعد به رسانه ها راه می‌یابند و پس از آن به عنوان یک آمار درست، مبنای نظریات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و … قرار می‌گیرد. البته ‌هاف‌سامرز به آمارسازی‌ها در حوزه زنان اشاره می‌کند اما این عمل را در موضوعات دیگر هم می‌شود دید.

نمونه:

آمار این است:

«در آمریکا هر سال صدوپناه‌هزار زن از آنورکسیا – Anorexia- جان‌شان را از دست می‌دهند.»

این بیماری اینگونه ایجاد می‌شود که فرد به دلیل این‌که می‌خواهد لاغر بماند – و لابد این خواست از نظر چپ‌ها به دلیل تبلیغات نظام سرمایه‌داری برای لاغربودن زنان است- غذا نمی‌خورد و دچار “کم‌اشتهایی عصبی” می‌شود.

هاف‌سامرز منبع این آمار را دنبال می‌کند تا می‌رسد به کتابی که نوشته خانم استادی در دانشگاه کورنل است. او هم آمار را از “منبع انجمن آنورکسیا و بولیما” -Anorexia and Bulimia Association- دریافت کرده است.

هاف‌سامرز با این سازمان تماس می‌گیرد و از آنها در مورد این آمار نقل شده می‌پرسد.

دکتر دایان میکلی (Diane Mickley) اینگونه به هاف‌سامرز پاسخ می‌دهد که آمار ما را نادرست نقل کرده‌اند و چنین نیست.
آمار صحیح این است که سالانه ۱۵۰هزار نفر در آمریکا از این بیماری در رنج می‌شوند نه این‌که این تعداد می‌میرند.

آمار درست‌تر این است که از در ۱۰ سال گذشته ۱۴۰۰ نفر به دلیل این بیماری بستری شده‌اند که از این تعداد ۴ نفر مرده‌اند که آن‌ها هم خودکشی کرده‌اند.

توماس دان (Thomas Dunn) از قسمت آمار حیاتی مرکز ملی آمار سلامتی (Vital Statistics at the National Center for Health Statistics -NCHS-) می‌گوید که در سال ۱۹۹۱ تعداد ۵۴ نفر از این بیماری (آنورکسیا) فوت کرده‌اند و هیچ زنی بر اثر بیماری بولیمیا نمرده است.

هاف‌سامرز می‌گوید که به نویسنده آن کتاب که این آمار دروغین را نقل کرده است پیام فرستادم و از او خواستم که این آمار را اصلاح کند. او پس از مدتی جواب داد که در چاپ‌های بعدی چنین خواهد کرد اما چنین نکرد و تازه اگر این کار را می‌کرد باز هم دیگر نمی‌شد جلوی گستردگی آن آمار دروغین را گرفت.

آری!

این‌گونه نیست که هر آماری که می‌خوانیم به صرف اینکه در یک کتاب غربی آماده است درست باشد.
چپ‌ها و جندرفمینیست‌ها سالانه در آمریکا از این آمارهای دروغین فروان گسترش می‌دهند چرا که احساس می‌کنند بهبود شرایط زندگی در غرب و نظام سرمایه‌داری به زیان آن‌ها و ایدئولوژی آن‌ها است.

این روزها از این نوع آمارها در مورد تبعیض سیستماتیک علیه سیاهان در آمریکا نیز فراوان می‌شنویم و می‌خوانیم.

✅ @behzadmehrani77

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نهادی به اسم “روحانیت”

cafeliberal

ایران‌دوستی سفینه‌ی نجات است!

cafeliberal

ایران؛ یک زندان بزرگ ِ “سراسربین”

cafeliberal

معرفی کتاب: “جان گاتمن” “پرورش هوش هیجانی در کودکان”

cafeliberal

فرق است میان………………

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید