19.9 C
تهران
سه‌شنبه 4 مهر 1402 ;ساعت: 05:08
کافه لیبرال

‍ سرمایه‌داری و کیفیت زندگی

🔰 سرمایه‌داری در اقتصادها و جوامعی که مدت طولانی بر اساس آن سازمان‌دهی شده‌اند یقینا شرایط زندگی را به طور عمیق و در نهایت بهتری تغییر داده است. جداسازی خانه و کار در سرمایه‌داری، برای نخستین بار در تاریخ بشر، ظهور فضای اجتماعی را به وجود آورده است که در آن شمار بزرگی از افراد آزادند تا اهداف و آرزوهای شخصی خود را تعقیب کنند؛ و بهره‌وری تقویت شده اخیر در هسته فرآیندهای اقتصادی آن کالاهای اساسی را در مقیاس وسیعی فراهم کرده است که خود به تنهایی به آن امیال شخصی اجازه رشد و نمو را می‌دهد. ظهور این فضای شخصی چیزی است که باید قدر بدانیم و تجلیل کنیم. این نوع حریم خصوصی تنها به آن دلیل ممکن شد که میزان زمان کار لازم از جنبه اجتماعی که صرف تولید می‌شد کاهش یافته است، و فقط هنگامی در میان مردم عمومیت یافت که بهره‌وری همه آنها به وسیله کاربرد ماشین‌آلات در تولید تقویت شد. در آن «فضا» برای نخستین بار برای بخش‌های بزرگی از جمعیت کارکننده – و نه فقط عده‌ای برخوردار مرفه- ایجاد زندگی شخصی و خانوادگی آزاد از مطالبات فوری کار و تولید ممکن شد. هنگامی که فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی این روزها با «سفر در زمان» ما را به زندگی در گذشته آن‌گونه که بوده است برمی‌گردانند، اغلب متوجه نمی‌شوند که استقلال فردی که مخاطب امروزی آنها آن را چنان بدیهی فرض می‌کنند و در حقیقت ریشه بسیار جدید و طرحی سرمایه‌داری دارد.

📍این حقیقت که اصلا در حال مطرح کردن کیفیت زندگی، برای عمده جمعیت مدرن هستیم سنجه‌ای از آن است که چقدر سرمایه‌داری، در توسعه کامل خود، شرایط انسانی را تغییر داده است. برای بیشتر مردم در جوامع پیش از سرمایه‌داری، زندگی بدوی، خشن و کوتاه و بدوی است. و همچنین به شدت اشتراکی بود. زندگی برای بیشتر مردم در کارخانه‌های سرمایه‌داری اولیه تنها به طور حاشیه‌ای بهتر بود؛ اما در هفتاد سال گذشته همه آنها به طور چشمگیری تغییر کرده‌اند. امید به زندگی در سرمایه‌داری‌های اصلی اکنون بسیار بالاتر از آنی است که در نسل‌های قبلی بود: در ایالات متحده در 2010 ، برای مثال، 76.2 سال برای مردان و 81.1 سال برای زنان، در حالی که تنها نیم‌قرن پیش از آن ارقام 65.5 و 71.1 بوده‌اند. مردم در اقتصادهای سرمایه‌داری کاملا توسعه یافته دسترسی با اوقات فراغت، به کمیت و کیفیت کالاها، به دسته2ای از خدمات عمومی (از آموزش تا خدمات درمانی)، و دسترسی به زمان با کیفیت با دوستان و خانواده دارند که تقریبا فراتر از تصور بیشتر افراد در چهار پنج نسل قبل بود.

📚📖 مبانی سرمایه داری، دیوید کوتس ترجمه محمدحسین بیرامی

کافه اندیشه

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نژاد پرستی شکلی از جمع گرایی، آین رند

cafeliberal

از دیکتاتوری تا میانمایگی

cafeliberal

بازماندن چپ از مساله‌ی ایران

cafeliberal

اخلاق شکنجه

cafeliberal

تجارت، عامل پیشرفت اقتصادی

cafeliberal

آیا فقرا فقیرتر شده‌اند؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید