25.7 C
تهران
جمعه 19 خرداد 1402 ;ساعت: 21:25
کافه لیبرال

معرفی کتاب: «خودآموز فلسفه»، اثر: مل تامپسون

اگر می‌خواهید بی‌دردسر فلسفه بیاموزید این کتاب را از دست ندهید

گره‌گشایی در مسیر حقیقت

مل تامپسون ( -۱۹۴۶)، نویسنده بریتانیایی کتاب‌هایی در حوزه فلسفه و اخلاق برای عموم است.

چه چيزهایی را می‌توانيم دربارۀ جهان و خودمان با قطعيت بدانيم؟ آيا می‌توان وجود خدا را اثبات كرد؟ ارتباط ذهن و جسم چگونه است؟ عدالت چيست؟ جامعه چگونه بايد سازمان يابد؟

اين كتاب درآمدی است بر آراء فيلسوفان بزرگ در پاسخ به اين سؤال‌ها. در اين كتاب مختصر و مفيد مسائل محوری فلسفه و اصطلاحات اصلی آن از دوران كهن تا امروز مطرح می‌شود.

از جمله کارکردهای اصلی فلسفه، روشن‌سازی و آزمون و سنجش اندیشه‌ها و به‌ویژه زبان است. فلسفه به انسان کمک می‌کند که روشن‌تر و واضح‌تر فکر کرده و افکارش را دقیق‌تر بیازماید و بتواند با ابهام کمتری آنها را به دیگران منتقل کند؛ که نتیجه آن گرفتن تصمیم‌های بهتر در عرصه زندگی فردی و اجتماعی است.

برای مثال، با استفاده از فلسفه می‌توان به بی‌معنی و مهمل بودن برخی گزاره‌ها، به‌رغم ظاهر جذاب و فریبنده احتمالی، پی برد.

کتاب «خودآموز فلسفه» عمده‌ترین مسائل فلسفه امروز را به زبانی ساده و قابل فهم و با بی‌طرفی قابل توجه مطرح می‌کند.

تامپسون می‌کوشد در هفت فصل روش درست رویارویی ما با برخی پرسش‌های اساسی زندگی را – ما از کجا آمده‌ایم؟، زندگی یعنی چه؟، روح چیست؟، آیا لاک‌پشت‌ها هم روح دارند؟، چرا آدم‌ها با یکدیگر زندگی می‌کنند؟، وطن یعنی چه؟، چرا بعضی‌ها در زندان زندگی می‌کنند؟، از کجا می‌فهمیم که کاری خوب است یا بد؟ و… – آموزش دهد.

در بخشی از کتاب «خودآموز فلسفه»، که با آرای فیلسوفان یونان باستان آغاز می‌شود و تا قرن بیست‌ویکم را در بر می‌گیرد، می‌خوانیم:«پویایی فلسفه در حل مسائل پیچیده و معماهاست. این معماها برای فلسفه، به‌مثابه غذایی برای ادامه حیات است. هدف این کتاب گره‌گشایی از برخی از این مسائل و ارائه سرنخ و راهنمایی در خصوص روش‌هایی است که فلاسفه گذشته در برخورد با آنها اتخاذ کرده‌اند.»

———————————————–

خودآموز فلسفه | نوشته مل تامپسون | ترجمه بهروز حسنی | نشر نو، چاپ ششم ۱۳۹۸، ۲۸۳ صفحه، ۴۵۰۰۰ تومان.

خرید: https://bit.ly/2X921vm

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دین و آزادی بیان چه رابطه‌ای دارند؟

cafeliberal

نقشه‌ای برای کتابدوست‌ها: نقشه‌ای که محبوب‌ترین کتاب هر کشور را روی نقشه آن نشان می‌دهد

cafeliberal

معرفی کتاب: چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد

cafeliberal

بازار در غیاب دولت

cafeliberal

«اقتصاد در یک درس»، هنری هازلیت

cafeliberal

خلاصه‌ی کتابچه‌ی “از دیکتاتوری تا دموکراسی” نوشته‌ی “جین شارپ”

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید