25.7 C
تهران
جمعه 19 خرداد 1402 ;ساعت: 21:03
کافه لیبرال

کتاب صوتی+نسخه نوشتاری: پشت سر نهادن خدا، نویسنده : ریچاردداوکینز

پشت سر نهادن خدا، نویسنده : ریچاردداوکینز

راهنمایی برای مبتدیان

نسخه نوشتاری: https://cafe-liberal.com/pdf/outgrowing-god.pdf

برگردان: امیر منیعی

انتشارات : اینترنتی

گویش : #زرین

تعدادصفحات : 258 صفحه

در طول تاریخ هزاران خدا در سرتاسر دنیا مورد پرستش قرار گرفته اند. ’چند خداباوران‘ یا پُلیتئیستها  در آن واحد به چندین خدا معتقدند

آموزه‌های مسیحیت و اسلام به این شکل است که گناهکاران پس از مرگ تا ابد در دوزخ تحت عذاب خواهند بود. برای نمونه کتاب مکاشفه اشاره به دریایی از آتش و گوگرد دارد.

قرآن درخصوص افرادی که تعالیمش را باور ندارند چنین میگوید: هرگاه پوستشان بریان شود، پوست‌های دیگری جایگزین آن می‌کنیم تا عذاب را بچشند (سوره نسا، آیه ۵۶ ).

براساس نظر بسیاری از مبلغین مذهبی، برای اینکه به درون آتش دوزخ بیفتید حتماً نباید کار بدی انجام بدهید، همینکه ناباور باشید کافیست! برخی از مشهورترین نقاشان تاریخ بر سر ترسیم ترسناک‌ترین تصویر کابوس‌وار دوزخ با همدیگر رقابت داشته‌اند. ضمنأ مشهورترین اثر ادبی به زبان ایتالیایی اثر دانته به نام دوزخ است و تماماً حول محور جهنم می‌چرخد.

آیا شما را هم در بچگی با آتش جهنم ترسانده‌اند؟ آیا حقیقتأ به این تهدیدها باور داشته‌اید؟ آیا واقعأ ترسیده بودید؟

اگر پاسختان به این پرسش‌ها منفی است، خوش اقبال بوده‌اید.

متأسفانه ، بسیاری از مردم حتی تا زمان مرگ نیز به این تهدیدات باور دارند و به همین خاطر زندگی‌شان و به ویژه روزهایی که در حال احتضارند اسفبار خواهد بود. من در رابطه با تهدید افراد به مجازات نظریه‌ای دارم. برخی از تهدیدها امکانپذیر هستند. مثلا اگر شما متهم به دزدی شوید به زندان خواهید رفت. ولی برخی دیگر از تهدیدها تا حد بسیار زیادی امکان‌ناپذیرند. مثل این که اگر به خدا باور نداشته باشید تا ابد در دریایی آتشین خواهید ماند.

نظریه من این است: هرچقدر تهدید امکان‌پذیرتر باشد، نیاز کمتری به دهشتناک بودن آن است. تهدید به مجازات پس از مرگ به قدری دور از ذهن است که نیاز به یک تصویرسازی به شدت هولناک دارد: دریایی از آتش.

در سوی دیگر، تهدید به مجازات در زمانی که هنوز در قید حیات هستید امکانپذیر است(زندان یک مکان واقعیست)، بنابراین نیازی به تصویرسازی هولناک از قبیل شکنجه‌های مخوف و سوزاندن پوست و جایگزین نمودن پوست سوخته با پوست نو نمی‌باشد.

نظرتان در مورد افرادی که بچه‌ها را با اشاره به آتش ابدی بعد از مرگ می‌ترسانند چیست؟

من می‌گویم که این افراد خیلی خوش اقبال هستند که جایی به نام جهنم وجود ندارد چون من هیچ کس را سزاوارتر از خودشان برای رفتن به آنجا نمی‌دانم.

 

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کتاب صوتی و پی دی اف: وضع بشر، نویسنده : هانا آرنت

cafeliberal

کتاب صوتی: عصر روشنگری, نویسنده جان ام. دان

cafeliberal

کتاب صوتی: چهار مقاله درباره ی آزادی، نویسنده : آیزایا برلین

cafeliberal

کتاب صوتی: بوف کور، اثر صادق هدایت

cafeliberal

ترانه های خیام – صادق هدایت – صوتی و نوشتاری

cafeliberal

آسان، دشوار و کم‌فایده؟ مرتضی مردیها

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید