23.4 C
تهران
یکشنبه 10 مهر 1401 22:34
کافه لیبرال

حجت‌الله عبدالمالكی: ما (ایران) به لحاظ باز بودن اقتصاد از چین بازتریم.

در مناظره اقتصادی شبکه دوی سیما در ۲۷ اردیبهشت، حجت‌الله عبدالملکی مدعی شد اقتصاد ایران زیادی “باز” است و باید فکری برای این وضعیت کرد.

🔸فرهاد نیلی: ما دو اقتصاددانیم اقتصاد ایران از چین بازتر است؟!!

او برای مستند کردن ادعایش اعلام کرد: “ما به لحاظ معیارهای بازبودن اقتصاد از اقتصاد چین بازتر هستیم.” بعد که این ادعا، با شگفتی صاحبنظران مواجه شد، برای اثبات آن تصاویری از یک جدول را در توییتر خود به نمایش گذاشت که به غلط تصور می‌کرد جدول رده بندی کشورها بر مبنای بازبودن اقتصاد است.

👇👇

https://www.theglobaleconomy.com/rankings/trade_openness

عجیب‌ آنکه برای این “استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق”، حتی این پرسش مطرح نمی‌شد که چطور در جدولی که تصور می‌کند موضوع آن “باز بودن اقتصاد” کشورهای جهان است، نه تنها چین، که کشورهایی همچون فرانسه، بریتانیا، ژاپن  و آمریکا در رتبه هایی پایین تر از ایران هستند. (رتبه آمریکا، در جایگاه یکی مانده به آخر جدول یعتی قبل از سودان قرار دارد!)

به وضوح، چیزی که باعث اشتباه آقای عبدالملکی شده بود، نام انگلیسی جدول یعنی Trade Openness  بود که کلمه Openness در آن، معنی “باز بودن” می‌دهد اما هیچ ربطی به “باز بودن اقتصاد” ندارد.

چون طبق تعریف، شاخص Trade Openness  عبارت است از “مجموع صادرات و واردات یک کشور تقسیم بر میزان تولید ناخالص داخلی”.  اما ظاهرا این “استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق” نه تنها چنین شاخصی را نمی‌شناخت واز توضیح انگلیسی آن هم سر در نمی‌آورد، که چه بسا تصور می کرد اقتصاد ایران به لحاظ “باز بودن”، در جایگاهی به مراتب بالاتر از بزرگت‌ترین اقتصادهای لیبرال غرب قرار دارد.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اعتراضهای غیراقتصادی به سرمایه‌داری

cafeliberal

چشم‌انداز: در‌ روند رشد بورس، چه خطرهایی در کمین سرمایه‌گذاران است؟

cafeliberal

اقتصاد ایران، هنوز گرفتار سودای کپک‌زده «خودکفایی»

cafeliberal

نظریۀ انتخاب عمومی

cafeliberal

مستند اقتصادی: آدام اسمیت ، اخلاق و بازار

cafeliberal

دلار چند تومان می‌تواند باشد؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader