14.9 C
تهران
چهارشنبه 2 فروردین 1402 ;ساعت: 00:03
کافه لیبرال

حجت‌الله عبدالمالكی: ما (ایران) به لحاظ باز بودن اقتصاد از چین بازتریم.

در مناظره اقتصادی شبکه دوی سیما در ۲۷ اردیبهشت، حجت‌الله عبدالملکی مدعی شد اقتصاد ایران زیادی “باز” است و باید فکری برای این وضعیت کرد.

🔸فرهاد نیلی: ما دو اقتصاددانیم اقتصاد ایران از چین بازتر است؟!!

او برای مستند کردن ادعایش اعلام کرد: “ما به لحاظ معیارهای بازبودن اقتصاد از اقتصاد چین بازتر هستیم.” بعد که این ادعا، با شگفتی صاحبنظران مواجه شد، برای اثبات آن تصاویری از یک جدول را در توییتر خود به نمایش گذاشت که به غلط تصور می‌کرد جدول رده بندی کشورها بر مبنای بازبودن اقتصاد است.

👇👇

https://www.theglobaleconomy.com/rankings/trade_openness

عجیب‌ آنکه برای این “استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق”، حتی این پرسش مطرح نمی‌شد که چطور در جدولی که تصور می‌کند موضوع آن “باز بودن اقتصاد” کشورهای جهان است، نه تنها چین، که کشورهایی همچون فرانسه، بریتانیا، ژاپن  و آمریکا در رتبه هایی پایین تر از ایران هستند. (رتبه آمریکا، در جایگاه یکی مانده به آخر جدول یعتی قبل از سودان قرار دارد!)

به وضوح، چیزی که باعث اشتباه آقای عبدالملکی شده بود، نام انگلیسی جدول یعنی Trade Openness  بود که کلمه Openness در آن، معنی “باز بودن” می‌دهد اما هیچ ربطی به “باز بودن اقتصاد” ندارد.

چون طبق تعریف، شاخص Trade Openness  عبارت است از “مجموع صادرات و واردات یک کشور تقسیم بر میزان تولید ناخالص داخلی”.  اما ظاهرا این “استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق” نه تنها چنین شاخصی را نمی‌شناخت واز توضیح انگلیسی آن هم سر در نمی‌آورد، که چه بسا تصور می کرد اقتصاد ایران به لحاظ “باز بودن”، در جایگاهی به مراتب بالاتر از بزرگت‌ترین اقتصادهای لیبرال غرب قرار دارد.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

استراتژی نظام در برابر «اقدام مالی» و «جرائم سازمان‌یافته»

cafeliberal

آیا کنترل تورم هنوز ممکن است در مصاحبه با محمد ماشین چیان

cafeliberal

نااطمینانی و تصلب اقتصادی

cafeliberal

ویدئو: آیا اقتصاد را می توان سودآور و همزمان انسانی کرد؟

cafeliberal

چرخه‌های ناموزون در اقتصاد ملی، حسن منصور

cafeliberal

توهم هدایت نقدینگی

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید