کافه لیبرال

حجت‌الله عبدالمالكی: ما (ایران) به لحاظ باز بودن اقتصاد از چین بازتریم.

در مناظره اقتصادی شبکه دوی سیما در ۲۷ اردیبهشت، حجت‌الله عبدالملکی مدعی شد اقتصاد ایران زیادی “باز” است و باید فکری برای این وضعیت کرد.

🔸فرهاد نیلی: ما دو اقتصاددانیم اقتصاد ایران از چین بازتر است؟!!

او برای مستند کردن ادعایش اعلام کرد: “ما به لحاظ معیارهای بازبودن اقتصاد از اقتصاد چین بازتر هستیم.” بعد که این ادعا، با شگفتی صاحبنظران مواجه شد، برای اثبات آن تصاویری از یک جدول را در توییتر خود به نمایش گذاشت که به غلط تصور می‌کرد جدول رده بندی کشورها بر مبنای بازبودن اقتصاد است.

👇👇

https://www.theglobaleconomy.com/rankings/trade_openness

عجیب‌ آنکه برای این “استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق”، حتی این پرسش مطرح نمی‌شد که چطور در جدولی که تصور می‌کند موضوع آن “باز بودن اقتصاد” کشورهای جهان است، نه تنها چین، که کشورهایی همچون فرانسه، بریتانیا، ژاپن  و آمریکا در رتبه هایی پایین تر از ایران هستند. (رتبه آمریکا، در جایگاه یکی مانده به آخر جدول یعتی قبل از سودان قرار دارد!)

به وضوح، چیزی که باعث اشتباه آقای عبدالملکی شده بود، نام انگلیسی جدول یعنی Trade Openness  بود که کلمه Openness در آن، معنی “باز بودن” می‌دهد اما هیچ ربطی به “باز بودن اقتصاد” ندارد.

چون طبق تعریف، شاخص Trade Openness  عبارت است از “مجموع صادرات و واردات یک کشور تقسیم بر میزان تولید ناخالص داخلی”.  اما ظاهرا این “استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق” نه تنها چنین شاخصی را نمی‌شناخت واز توضیح انگلیسی آن هم سر در نمی‌آورد، که چه بسا تصور می کرد اقتصاد ایران به لحاظ “باز بودن”، در جایگاهی به مراتب بالاتر از بزرگت‌ترین اقتصادهای لیبرال غرب قرار دارد.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ویدئو: عقب ماندگی اقتصادی از منظر سیاسی

cafeliberal

پیش‌بینی سه اقتصاددان از تغییرات بزرگ قرن جدید

cafeliberal

اعتراض‌های توده‌ای به‌جای جنگ‌های فرقه‌ای / پاتریک کوبرن – نقد اقتصاد سیاسی

cafeliberal

ملی کردن نفت: تبدیل یک مساله اقتصادی به یک مساله سیاسی، موسی غنی‌نژاد

cafeliberal

چرا کاپیتالیسم و فمینیسم نمی‌توانند همزیستی داشته باشند؟ / نیکول اِیشاف / ترجمه‌ی شادی انصاری

cafeliberal

در نقد افسانه‌ی لیبرالیسم بازرگان

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader