21.7 C
تهران
جمعه 7 مهر 1402 ;ساعت: 10:36
کافه لیبرال

🔵 معرفی کتاب « هنر شفاف اندیشیدن»،  رولف دوبلی

🔻معرفی کتاب :

معمولاً ما آدم‌ها در طول روز در حال انجام کارهای ذهنی‌ای مثل فکرکردن، تصمیم‌گیری، انتخاب‌کردن و… هستیم. اما سؤال اینجاست که آیا واقعاً درست فکر می‌کنیم؟ آیا همیشه تصمیمات درستی می‌گیریم؟ آیا همیشه بهترین گزینه رو انتخاب می‌کنیم؟ پاسخ به این سؤال‌ها و پیش‌بینی دنیایی که هرگز تجربه‌اش نکرده‌ایم، کار سختیه. اما پیش‌بینی می‌کنم که هرچی بیشتر خطاهای خودمون رو بشناسیم، می‌تونیم زندگی بهتری رو برای خودمون رقم بزنیم.

این کتاب به تصمیم‌گیری، شناخت و خطاها از جنبه‌های روان‌شناسی می‌پردازه. حدس می‌زنم خوندن این کتاب همون‌طور‌که روی من تأثیر گذاشت، روی فکرکردن، تصمیم‌گیری، انتخاب‌کردن و… شما هم تأثیر بگذاره. مخصوصاً وقتی که یه لبخندی میاد رو لبتون، چون خیلی از این مواردی که بهشون اشاره خواهیم کرد احمقانه هستن. البته در بعضی جاها نویسندۀ کتاب طوری صحبت می‌کنه که شاید باعث خشک‌شدن ریشۀ امید در شما بشه! که نیاز داره جنبه‌تون برای رو‌به‌روشدن با حقیقت بالا باشه.

نکتۀ جالب دیگه‌ای که تو این کتاب دیدم اینه که عناوینی که به‌عنوان خطاهای شناختی ذهن انسان عنوان می‌شه، تو بعضی کتاب‌های دیگه در حوزۀ بازاریابی، تبلیغات و… به‌عنوان راهکارهایی برای تأثیرگذاشتن روی انسان‌ها عنوان شده. انگار که اون خطاهای شناختی ذهنی که ما انسان‌ها داریم، تو یه سری حوزۀ دیگه واقعاً کاربردیه! به بیان دیگه اینکه گویی این کتاب می‌خواد به جنگ کتاب‌ها و سخنرانی‌های انگیزشی بره؛ یعنی می‌خواد بگه که خیلی از اطلاعاتی که در دنیا توسط نویسندگان که اتفاقاً بعضاً مشهور هم هستند نوشته می‌شه، ازنظر علمی صحیح نیست.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن سعی داره ارزش‌هایی که در ذهن آدم‌ها شکل گرفته رو تغییر بده. می‌شه گفت که اموری نظیر سود و زیان، فروش بیشتر، پیشرفت و موفقیت و… تعبیر واقعی زندگی مبتنی بر ارزش‌ها نیست، بلکه این‌ها نتیجۀ تلاش آدم‌ها برای به‌دست‌آوردن نیازهای خودشونه.

این کتاب سعی می‌کنه با اشاره به شناخت غلط از ارزش‌های واقعی، شما رو به فکرکردن و تغییردادن ترغیب کنه. اگه به محتوای بعضی از این سخنرانی‌های انگیزشی هم دقت کنید، می‌بینید که معمولاً اون چیزی که به‌عنوان موفقیت و دستاورد مطرح می‌شه صرفاً جنبۀ مادی و فیزیکی (پول، ماشین و…) داره و لزوماً هم با سعادت بشر، احساس خوشحالی و آرامش هم‌معنی نیست.

✔️ درباره نویسنده

هنر شفاف اندیشیدن (The Art of Thinking Clearly)، نوشتۀ رولف دوبلی (Rolf Dobelli) است. او متولد سال ۱۹۶۶ است. رولف دوبلی نویسنده، رمان‌نویس و کارآفرین سویسی و فارغ‌التحصیل مدیریت کسب‌و‌کار (MBA) و دکترای فلسفۀ اقتصاد از دانشگاه سنت‌گالن سویس (University of St.Gallen) است. او از هم بنیان‌گذاران getAbstract هست که به‌عنوان بزرگ‌ترین فراهم‌آورندۀ خلاصۀ کتاب شناخته شده است.

تألیف کتاب هنر شفاف اندیشیدن یکی از دلایل اصلی مشهور‌شدن اوست. رولف در جایی در مقدمۀ کتابش آرزو می‌کنه که:

اگر ما انسان‌ها بتوانیم بزرگ‌ترین خطاهای فکری را بشناسیم و از آن‌ها در زندگی شخصی، شغلی یا در دولت‌مان پرهیز کنیم، ممکن است شاهد جهشی در موفقیت خود باشیم. نیازی به حیله‌های جدید، طرح‌های نوین، ابزار غیرضروری و کارهای طاقت‌فرسا نیست؛ تمام آنچه ما بدان نیاز داریم، پرهیز از بی‌خردی است.

🔸نیما شفیع زاده

 

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

معرفی کتاب آداب دیکتاتوری: کیش شخصیت در قرن بیستم

cafeliberal

«زندگی در یک‌قدمیِ جوخۀ اعدام»

cafeliberal

معرفی و دانلود کتاب: سال‌های سراب، نجات بهرامی

cafeliberal

تمام چیزهایی را که بتوان اختراع کرد، تا به حال اختراع شده ‌!

cafeliberal

آیا صاحب قدرت صاحب حقیقت است؟

cafeliberal

دین و آزادی بیان چه رابطه‌ای دارند؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید