28.9 C
تهران
سه‌شنبه 16 خرداد 1402 ;ساعت: 22:15
کافه لیبرال

ایران از دیدگاه «شفافیت بین المللی» : سال به سال فاسد تر

فساد چیست و فاسد کیست؟

بدون شناخت فساد و ریشه های آن، مبارزه با این پدیده بسیار قدیمی و گسترده امکان پذیر نیست. در رساله ای پیرامون هنر سیاست، که ۲۳۰۰ سال پیش زیر عنوان «آرتاشاسترا» نگارش یافته، صدر اعظم یکی از کشور های واقع در شبه جزیره هند درباره بهترین روش های مبارزه با فساد قلم فرسایی کرده است. همچنین بخش مهمی از خطابه های مشهور سیسرون، دولتمرد امپراتوری روم، به رویداد هایی اختصاص دارد که با فساد و فاسدان مرتبط بوده اند. تجربه جهانی نشان میدهد که تنها راه مهار کردن این پدیده قدیمی پایه ریزی نهاد های نیرومندی است که از راه ایجاد «حکمرانی خوب»   GOOD GOVERNANCE اجازه ندهند فاسدان با دست اندازی بر اموال و امتیاز های دیگران، ثروت و رفاه خویش را افزایش بخشند. به بیان دیگر فساد را نباید یک پدیده صرفا اخلاقی به شمار آورد و از راه موعظه و «امر به معروف» نمی توان به جنگ آن رفت. در واقع فساد از ساختار های ناهنجار حکومتی و نهاد های نادرست اقتصادی و اجتماعی سرچشمه میگیرد و بدون اصلاح ساختار ها و نهاد ها نمی توان با آن مقابله کرد.

از دیدگاه «شفافیت بین المللی»، فساد مالی به معنای سوء استفاده از موقعیت سیاسی و دولتی برای دستیابی به امتیاز های مادی و منافع شخصی است. ولی این تعریف کلی به ما اجازه نمیدهد درجه فساد را در این یا آن کشور اندازه بگیریم. البته میدانیم که هیچ کشوری در جهان از فساد در امان نیست، اما میان ژاپن و آلمان از یکسو و پاکستان و ایران از سوی دیگر، تفاوت از زمین تا آسمان است. از سوی دیگر بخش بسیار بزرگی از اعمالی که در محدوده تعریف فساد می گنجند، در نهایت پنهانکاری انجام میگیرند تا جایی که ارزیابی کمیت و کیفیت این گونه اعمال در کشور های گوناگون، و طبقه بندی کشور ها بر پایه این ارزیابی، اگر غیر ممکن نباشد، دستکم بسیار دشوار است.

برای تشخیص سطح فساد در یک کشور، آیا می توان بر شمار پرونده هایی تکیه کرد که در ارتباط با پدیده فساد در محاکم قضایی آن کشور مورد بررسی قرار میگیرند؟ آیا هر چه پرونده های فساد در محاکم یک کشور بیشتر باشد، آن کشور فاسد تر است؟ پاسخ منفی است، زیرا در کشور های برخوردار از نهاد های پاک و استوار، افراد فاسد خیلی زود به دام می افتند و به دادگاه ها کشانده میشوند، حال آنکه عناصر فاسد در کشور های دیکتاتوری و آشوب زده معمولا از چنگ عدالت میگریزند. به عبارت دیگر شمار پرونده های مرتبط با فساد در دادگستری یک کشور نمی تواند ملاک تشخیص درجه فساد در کشور مورد نظر قرار بگیرد.

پس برای اندازه گیری ابعاد پدیده فساد در یک کشور چه باید کرد؟ سازمان «شفافیت بین المللی» برای این منظور از شاخصی به نام «ادراک فساد» استفاده میکند. از آنجا که فساد شفاف نیست و فاسدان در تاریکخانه عمل میکنند، سازمان مورد نظر به این نتیجه رسیده که باید با نظر خواهی از صاحبنظران به ویژه محافل کارشناسی و فعالان اقتصادی درون و بیرون یک کشور، چگونگی ادراک آنها را از دامنه فساد در آن کشور تعریف و تبیین کرد.  به عنوان نمونه از صاحبنظران امور ایران و دست اندر کاران محافل کسب و کار در این کشور و نیز سرمایه گذاران خارجی و محافلی که طی دوره مورد نظر با ایران ارتباط داشته اند پرسیده میشود که در باره  دامنه فساد در این کشور چه برداشتی دارند. آنها با نهاد های گوناگون دولتی و صاحب منصبان حکومتی در ارتباط بوده اند و میدانند که برای گذار از موانع گوناگون به دریافت «امضا های طلایی» نیاز دارند. این تجربه در عرصه های مختلف، دریافت و یا «ادراک» آنها را از گستره پدیده فساد در ایران به وجود میآورد.

«ادراک فساد» طبعا شاخصی است مرکب که بر مظاهر گوناگون فساد تکیه میکند (رشوه، زد و بند با صاحب منصبان دولتی، دزدی منابع مالی عمومی، اختلاس در خرید و فروش های دولتی از راه مزایده و مناقصه و غیره…). با استاندارد سازی ملاک های مرتبط با ادراک فساد در حوزه های گوناگون و جمع آوری پاسخ هایی که به پرسش های مشخص داده میشود، به کشور ها در زمینه «شاخص ادراک فساد» معدل هایی از صفر تا صد تعلق میگیرد که صفر نشان دهنده فساد مطلق و صد بیانگر پاکی مطلق یک کشور است.

در تازه ترین گزارش «شفافیت بین المللی»، ده کشور دانمارک، نیوزیلند، فنلاند، سنگاپور، سوئد، سوییس، نروژ، هلند، آلمان و لوکزامبورگ در سال ۲۰١۹ با به دست آوردن معدل هایی میان ٨۷ تا ۸۰ از لحاظ پاک بودن در صدر جدول «ادراک فساد» قرار دارند. ده کشور سومالی، سودان جنوبی، سوریه، یمن، ونزوئلا، سودان، گینه استوایی، افغانستان، کره شمالی و لیبی نیز با به دست آوردن معدل هایی میان  ۹ تا ١٨، در ته جدول جای دارند.

ایران در جدول «ادراک فساد»

گزارش های سازمان «شفافیت بین المللی» نشان میدهند که «شاخص ادراک فساد» در مورد ایران سال به سال بد تر میشود. بر پایه ارزیابی سازمان مورد نظر معدل این شاخص در ایران از ۳۰ در سال ۲۰١۷ به ۲۸ در سال ۲۰۱۸ و ۲٦ در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته و، همزمان، جایگاه ایران در میان ۱٨۰ کشور مورد بررسی طی این سه سال متوالی از رده ۱۳۰ به رده ۱۳٨ و سپس ۱۴٦ سقوط کرده است. به بیان دیگر جایگاه ایران در رده بندی کشور ها از لحاظ «شاخص ادراک فساد» در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱٨ هشت  پله و نسبت به سال ۲۰١۷ شانزده پله تنزل یافته است.

در آخرین گزارش «شفافیت بین المللی» به تاریخ ۲۳ ژانویه سال جاری، نام ایران از لحاظ فساد مالی  در رده کشور هایی چون بنگلادش، موزامبیک، نیجریه و آنگولا قرار گرفته است. شمار زیاد از کشور های آفریقایی، که پیش از این در صدر فاسدان قرار داشتند، امروز با فاصله بسیار زیاد از ایران پاک تر هستند. اگر ایران در رده بندی «شفافیت بین المللی» به رده ١۴٦ سقوط کرده، کشور سنگال در سال جاری در رده ٦٦ قرار دارد و بدین سال ٨۰ پله پاک تر از جمهوری اسلامی است. بورکینافاسو نیز، در همین جدول، از لحاظ شاخص «ادراک فساد» ٦١ پله کم تر از ایران به فساد مالی آغشته است. حتی در منطقه خاورمیانه، ایران یکی از فاسد ترین کشور ها ارزیابی شده است. در میان هیجده کشوری که در این منطقه مورد بررسی قرار گرفته اند، امارات متحده عربی با قرار گرفتن در رده ۲١ حتی از فرانسه و آمریکا پاک تر تشخیص داده شده است. در عوض ایران با رتبه ١۴٦ در رده چهاردهم خاورمیانه است و تنها چهار کشور بحران زده عراق و لیبی و یمن و سوریه وضعیتی بد تر از ایران دارند. بد نیست بدانیم که در همین منطقه خاورمیانه کشور اردن از لحاظ «شاخص ادراک فساد» در رده ٦۰ است و در واقع ٨٦ پله پاک تر از ایران ارزیابی شده است.

با توجه به مجموعه این داده ها، باید پرسید که جمهوری اسلامی ایران، با این درجه از فساد، چه ارزش هایی را قرار است به کشور های همسایه خود صادر کند؟ منصفانه باید پذیرفت که رهبران انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ به هموطنان خود وعده  نداده بودند ایران را به پای ژاپن یا آلمان خواهند رساند و اصولا چنین ملاحظاتی برای آنها چندان مطرح نبود. در عوض پایه گذاران جمهوری اسلامی مدعی مبارزه با فساد بودند و به مردم اطمینان میدادند که می خواهند بر پایه ارزش های اسلامی پاک ترین نظام سیاسی در تاریخ ایران را به وجود بیآورند. در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی، جمله ای است که یاد آوری آن، در مقایسه با آنچه امروز در ایران میگذرد، بسیار پر معنا است : «در ایجاد نهاد ها و بنیاد های سیاسی که خود پایه تشکیل جامعه است بر اساس تلقی مکتبی، صالحان عهده دار حکومت و اداره مملکت میگردند و قانونگذاری که مبین ضابطه های مدیریت اجتماعی است، بر مدار قران و سنت جریان می یابد.»

چرا و چگونه «حکومت صالحان»، که از سوی جمهوری اسلامی وعده داده شده، به یکی از مافیایی ترین نظام های سیاسی جهان بدل شده است؟ چرا میان ایدآل های انقلابیون ۱۳۵۷ در عرصه مبارزه با فساد، و واقعیت های بسیار تلخ جمهوری اسلامی در ۱۳۹۸، دره ای چنین گسترده به وجود آمده است؟

واقعیت آن است که در فروریزی رویا های انقلابی، از جمله در عرصه مبارزه با فساد، جمهوری اسلامی تنها نظام سیاسی نیست که با شکستی چنین مخوف روبرو شده است. بسیاری دیگر از انقلابیون پیروزمند معاصر، از بلشوییک های ۱۹۱۷ گرفته تا کاستریست های نیمه دوم قرن بیستم و هواداران هوگو چاوز در ونزوئلای قرن بیست و یکم، به وعده های خود در زمینه ایجاد یک جامعه رها شده از فساد نرسیدند و در عوض فاسد ترین جوامع انسانی را به وجود آوردند. در همه این نظام ها، ساختار های ناهنجار سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، تمرکز قدرت اقتصادی در دست گروه هایی خاص، نبود نهاد های نظارتی، جلوگیری از توسعه جامعه مدنی و رسانه های آزاد…، همه و همه زمینه ساز فسادی شدند که جنبه نهادی به خود گرفت، مثل موریانه به سرمایه اجتماعی هجوم آورد و حتی  بنیاد های همبستگی ملی را متزلزل کرد. این وضعیتی است که ما امروز در جمهوری اسلامی شاهد آن هستیم.

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

چرا همیشه تورم بالایی داریم؟

cafeliberal

اقتصاد به سبک اشرف!

cafeliberal

اندیشه های هایک: تصور غلط از امنیت اقتصادی و راه بندگی

cafeliberal

نظریه عمومی کالا

cafeliberal

حریم‌خصوصی، قدرت، سیاست‌مالی و فقر، چهار عامل نگرانی دربارهٔ ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

cafeliberal

چرخه‌های ناموزون در اقتصاد ملی، حسن منصور

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید