24.9 C
تهران
جمعه 7 مهر 1402 ;ساعت: 13:53
کافه لیبرال

کتاب صوتی: انسان خردمند (تاریخ مختصر بشر)، نویسنده: یووال نوح هراری

انسان خردمند (تاریخ مختصر بشر)

نویسنده : یووال نوح هراری

مترجم : نیک گرگین

ناشر: نشر نو

گوینده : شاتیلی

ویرایش و بازبینی : قاسم قره داغی

این کتاب صوتی در هشت فایل تقدیم میشود.

یووال نوح هراری

یووال نوح هراری (متولد ۲۴ فوریه ۱۹۷۶) تاریخدان اسرائیلی و استاد تاریخ دانشگاه عبری #اورشلیم است که دو کتاب پرفروش بین‌المللی #انسان_خردمند (تاریخ مختصر بشر)

و #انسان_خداگونه (تاریخ مختصر فردا)

را به رشته تحریر درآورده است.هراری مدرک دکترای تاریخ خود را از دانشگاه #آکسفورد گرفته‌است.

این نویسنده دو بار در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ به دلیل «خلاقیت و اصالت آثار» جایزهٔ #پولونسکی را دریافت کرده‌است. همچنین در سال ۲۰۱۱ به دلیل نگارش مقالاتی دربارهٔ تاریخ نظامی، جایزهٔ انجمن تاریخ نظامی مونکادو را دریافت کرد. وی در سال ۲۰۱۲ مفتخر به عضویت در فرهنگستان علوم اسرائیل شد.

تحقیقات او بر سوالات فراگیری تمرکز دارند:

➖چه رابطه‌ای میان تاریخ و زیست‌شناسی وجود دارد؟

➖آیا عدالتی در تاریخ هست؟

➖آیا انسان‌ها با افشای حقایق تاریخی خوشبخت‌تر شده‌اند؟

دکتر یووال نوح هراری:

«من همه را ترغیب می‌کنم تا فارغ از اعتقاداتشان روایات اساسی موجود در دنیا را زیر سوال ببرند و تحوالات گذشته را به علایق کنونی مربوط سازند و از مباحث جنجالی نهراسند.»

☑️در باب کتاب #انسان_خردمند

انسان خردمند (تاریخ مختصر بشر)  در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار به زبان عبری در اسرائیل و در سال ۲۰۱۴ به زبان انگلیسی منتشر شد. این کتاب را نشر چشمه با ترجمهٔ محسن مینوخرد و نشر نو با ترجمه نیک گرگین به فارسی در سال ۱۳۹۶ منتشر کرده‌اند.

این کتاب  پس از یک سال، در اردیبهشت ۱۳۹۷ به چاپ یازدهم رسیده است و به نظر می‌رسد استقبال از این کتاب خوب همچنان ادامه دارد. عنوان اصلی کتاب sapiens: A Brief History of Humankind است.

❗️در ستایش انسان خردمند بسیار نوشته‌اند. در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

✔️”دیلی تلگراف The Daily Telegraph – از روزنامه‌های لندن که در ۱۸۵۵ تاسیس شد:

شفافیت هراری در مباحث زیست‌شناسی و انسان‌شناسی تکاملی و اقتصاد، و گرایش‌های تاریخی او بسیار دلپذیر است. از او دور نشوید تا خیلی چیزها یاد بگیرید.”

✔️ساندی تایمز The Sunday Times – روزنامه معتبر پرفروش انگلیسی:

“کتابی که تارعنکبوتهای مغزتان را کنار می‌زند. هراری روشنفکر زبردستی است که اشارات منطقی ناگهانی‌اش خواننده را به حیرت و تحسین وامی‌دارد. قدرت شفافیت قلم او دنیا را شگفت‌انگیز و نو جلوه می‌دهد.”

 

✔️تایمز The Times – یک روزنامه سراسری در کشور بریتانیا که در ۱۷۸۵ تاسیس شد:

“هراری به معنای واقعی نویسنده است، نویسنده‌ای به راستی هوشمند با قلمی شفاف و ظریف. نگرش او به اشتعاره‌های زندگی شگفت‌انگیز است.”

هرری تاریخ انسان را از زمان فرگشت انسان باستان در عصر سنگ تا قرن بیست و یکم مرور می‌کند. وی تاریخ را به چهار بخش تقسیم می‌کند: انقلاب شناختی، انقلاب کشاورزی، وحدت انسان‌ها و انقلاب علمی. همان‌طور که از عنوان فرعی کتاب برداشت می‌شود، این کتاب تاریخ مختصر بشر است و واقعا هم تاریخ را به شکل مختصر و البته مفید بیان کرده است. نویسنده ,تاریخ انسان را از ۲٫۵ میلیون سال پیش تا زمان حال را فقط در۶۲۱ صفحه بیان می‌کند. هراری برای نوشتن انسان خردمند از منابع معتبر و تحقیقات دیگر دانشمندان در سرتاسر کتاب استفاده کرده است و ما با یک کتاب علمی که پایه و اساس خوبی دارد طرف هستیم.

هر اتفاق مهمی که در طول تاریخ بشر رخ داده در این کتاب بیان شده است: چه بر سر گونه‌های مختلف بشر آمد؟ چه بر سر حیوانات عظیم‌الجثه آمد؟ مغز چگونه تکامل یافت؟ آتش چه تاثیری بر تاریخ گذاشت؟ امپراتوری‌ها و حکومت‌ها چرا به وجود آمد؟ پول چگونه و چرا اختراع شد؟ مسیحیت و اسلام چه تاثیری بر انسان و تاریخ گذاشتند؟ و مهم‌تر از همه، گونۀ انسان خردمند به کجا می‌رود؟

در کتاب انسان خردمند نیز، هراری تاکید زیادی بر حقوق حیوانات داشته است و در جاهای مختلف کتاب از جنایت‌های انسان نسبت به گونه‌های مختلف حیوانات صحبت می‌کند.

☑️توجه شما را به صفحه ۲۳ از کتاب “انسان خردمند” جلب میکنیم :

“در حدود ۷۰هزار سال قبل، موجوداتی از گونه «انسان خردمند» (Homo sapiens) دست به کار ایجاد ساختارهای بسیار پیچیده‌تری شدند که فرهنگ نامیده شد. تحولاتی که متعاقبا در این فرهنگ‌های بشری رخ داد تاریخ نام گرفت.

مسیر تاریخ را سه انقلاب مهم تعیین کردند: انقلاب شناختی (cognitive revolution) در حدود ۷۰ هزار سال پیش موتور تاریخ را روشن کرد. انقلاب کشاورزی (agricultural revolution) در حدود ۱۲ هزار سال قبل به این روند سرعت داد. انقلاب علمی (scientific revolution)، که همین ۵۰۰ سال پیش شروع شد، می‌تواند نقطه پایان تاریخ و آغازگر چیزی کاملا متفاوت باشد. موضوع این کتاب داستان تاثیر این سه انقلاب بر انسان و بر موجودات دیگری است که در کنار او زندگی می‌کنند.”

در قسمتی دیگر از این کتاب ارزشمند میشنویم:

“صد هزار سال پیش، دست‌کم شش گونه انسانی در زمین زندگی می‌کردند. امروز تنها یکی به‌جا مانده است: ما، انسان‌های خردمند.

چه‌طور گونه ما در نبرد برای سلطه بر دیگران پیروز شد؟ چرا نیاکانِ شکارگر – خوراک‌جوی ما اقدام به ساختن شهرها و برپایی پادشاهی‌ها کردند؟ چگونه به خدایان و ملت‌ها و حقوق بشر ایمان آوردیم، به پول و کتاب‌ها و قوانین اعتماد کردیم، و خود را برده بوروکراسی و مصرف‌گرایی و حرص و آز برای خوشبختی ساختیم؟ دنیای ما در هزاره آینده چه شکلی به خود خواهد گرفت؟

انسان خردمند به‌گونه‌ای جسورانه و همه‌جانبه و بحث‎انگیز هر آنچه را تا کنون گمان می‌کردیم در مورد انسان می‌دانیم به چالش می‌کشد: افکارمان، رفتارمان، اعمال‌مان، اقتدارمان… و آینده‌مان را.”

اثر انگشت انسان که محور مفهومی طراحی جلد در کتاب انسان خردمند بود، در این کتاب به اثر انگشت دیجیتال تبدیل شده است.

کتاب انسان خردمند شبیه یک سفر طولانی به درازای تاریخ است که بعد از آن به راحتی می‌توان احساس پختگی را در خود احساس کنید. قلم هراری بی‌نظیر است و به معنای واقعی کلمه، خواننده را جادو می‌کند.

این کتاب به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده و همچنین برندهٔ جایزهٔ Wenjin چین در سال ۲۰۱۵ شد.( Wenjin کتابخانۀ ملی چین در غرب شهر پکن، پایتخت چین، قرار دارد. این کتابخانه با گردآوری آثار کتابخانۀ سلطنتی پکن در سال ۱۹۰۹ تأسیس شد.)

انسان خردمند از جنبه‌های مختلف دارای اهمیت است .خواندن آن را به همه‌ی کسانی که اهل تفکر هستند و به مسائل تاریخی و فلسفی علاقه دارند پیشنهاد میشود.

❗️عنوان  فصل‌های کتاب انسان خردمند

از آنجا که ممکن است عنوان فصل‌ها، در فهرست معیارهای شما  باشد، نگاهی به فهرست مطالب کتاب انسان خردمند (تاریخ مختصر بشر) میاندازیم:

☑️بخش اول: انقلاب شناختی

➖موجود بی‌اهمیت

➖درخت دانش

➖یک روز از زندگی آدم و حوا

➖طوفان بزرگ

 

☑️بخش دوم: انقلاب کشاورزی

➖بزرگ‌ترین فریب تاریخ

➖ساختن اهرام

➖اضافه‌بارِ حافظه

➖در تاریخ عدالتی نیست

 

☑️بخش سوم: وحدت بشر

➖پیکان تاریخ

➖رایحه پول

➖بینش‌های امپراتوری

➖قانون دین

➖راز موفقیت

 

☑️بخش چهارم: انقلاب علمی

➖کشف نادانی

➖پیوند علم و امپراتوری

➖کیش سرمایه‌داری

➖چرخ‌های صنعت

➖انقلاب دائمی

➖و تا آخر عمر به خوبی و خوشی زندگی کردند

➖فرجام انسان خردمند

➖کلام آخر: موجودی که خدا شد

این متن برگرفته شده است از:

دست نوشته های جناب آقای سروش فتحی از سایت خوب  kafebook.ir


فیلم کامل نقد کتاب انسان خردمند (هومو ساپینس) یووال نوح هراری توسط دکتر شروین وکیلی۱


 

دکتر یووال نوح هراری، نویسنده کتاب انسان خردمند، کتاب انسان خداگونه

▪️ تئولوژی و دین تاریخی ضدِ معنویت است‌!!!

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کتاب صوتی+نسخه چاپی: سیذارتا، نویسنده: هرمان هسه

cafeliberal

کتاب صوتی+فایل pdf: طغیان توده ها، نویسنده : خوزه ارتگایی گاست

cafeliberal

کتاب صوتی+نسخه چاپی: دیکتاتوری مذهبی | موسیو آوانگارد

cafeliberal

کتاب صوتی:  شیعی گری، نویسنده:  احمد کسروی

cafeliberal

کتاب صوتی: استخوانهای دوست داشتنی، نویسنده :  آلیس زیبولد

cafeliberal

کتاب صوتی و پی دی اف: تاریخ فلسفه غرب، نویسنده : برتراند راسل-در 3 جلد

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید