22.8 C
تهران
چهارشنبه 17 خرداد 1402 ;ساعت: 21:42
کافه لیبرال

کتاب صوتی: رنج های ورتر جوان، نویسنده: یوهان ولفگانگ فون گوته

رنج های ورتر جوان، نویسنده: یوهان ولفگانگ فون گوته

مترجم   محمود حدادی

راوی   هانیه معینی

16 فایل صوتی

رنج های ورتر جوان: «ورتر» داستان ِ زندگی ِ جوانی عاشق‌پیشه به همین نام است. “ورتر” نقاش است. او به نیتِ پیدا کردن ِ جایی امن و طبیعتی آرام برای کارش، به یک آبادی پا می‌گذارد. در آن‌جا عاشق ِ دختری به نام “لوته” می‌شود که نامزد ِ کسی دیگر است. نامزدها هم‌دیگر را دوست دارند. اما لوته با ورتر نیز مهربان است و احساسات ِ وی را بیش‌تر و بیش‌تر برمی‌انگیزد. عشق و شوریدگی ِ ورتر او را وادار به گریز از آن آبادی می‌کند؛ ولی دلش تاب نمی‌آوَرَد. به مأوای معشوق برمی‌گردد و آشفته‌تر از پیش، لوته را دوست می‌دارد. دختر که حالا شوهر کرده، ناچار او را پس می‌زند. ورتر تنها راه ِ نجات ِ خود را مرگ می‌پندارد و خودکشی می‌کند.

به گفته‌ی “توماس مان”: «بخش بزرگی از این کتاب با واقعیت در انطباقی کامل، و بازنوشت دقیق و بی‌کم و کاست آن است.»

گوته در ژوئن 1772 در مجلس رقصی، با دختری 19 ساله به نام شارلوت بوف و نامزدش آشنا می‌شود. گوته گفته که بی‌درنگ عاشق آن دختر شده، او را دنبال می‌کند. از آن پس تا مدتی روابط این دو، بین ِ رد و قبول در نوسان است. شارولت با گوته روراست بوده و به وی می‌گوید که امیدی به عشق و ادامه‌ی رابطه‌شان نیست. در سپتامبر همان سال، گوته بدون خداحافظی شارلوت را ترک می‌گوید. ارتباط بین این ماجرا و رمان ِ ورتر آشکار است. نویسنده «ورتر» را در 24 سالگی نوشت و یک‌شبه مشهور شد.

رمان در فرم نامه‌نگاری ارائه شده. نامه‌های ورتر به دوست‌اش “ویلهلم” رمان را شکل داده است. در اواخر ِ داستان، این نامه‌ها قطع می‌شوند و سخنانی از قول ِ ’ناشر، خطاب به خواننده‘عرضه شده تا ما بدانیم سرگذشت ورتر در آستانه‌ی مرگ و اندکی پس از آن به کجا انجامیده است. پس بخش اعظم کتاب توسط راوی اول شخص، یعنی ورتر روایت شده؛ و در پایان، راوی ِ سوم شخص، اطلاعات تکمیلی را اضافه کرده است.

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کتاب صوتی: چهل حکایت از گلستان سعدی، با دکلمۀ خسرو شکیبایی

cafeliberal

کتاب صوتی: خاطرات روسپیان سودازده من، اثر گابریل گارسیا مارکز

cafeliberal

کتاب صوتی: ” فلسفه زرتشت؛ دیدی نو از دینی کهن ” اثری ارزشمند از “دکتر فرهنگ مهر”

cafeliberal

کتاب صوتی: خانه ادریسیها، نویسنده:  غزاله علیزاده

cafeliberal

کتاب صوتی+نسخه چاپی: ارتش شاهنشاهی ایران از کوروش تا پهلوی

cafeliberal

کتاب صوتی+فایل pdf: طغیان توده ها، نویسنده : خوزه ارتگایی گاست

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید