20.7 C
تهران
جمعه 7 مهر 1402 ;ساعت: 08:07
کافه لیبرال

کتاب صوتی: گلستان سعدی، نویسنده:  سعدی شیرازی

گلستان سعدی، نویسنده:  سعدی شیرازی

گویندگان: احسان چریکی، الهام نامی

این کتاب صوتی در شش فایل تقدیم میشود.

سعدی شیرازی:

شاعر و نویسنده پارسی‌گوی نامدار ایرانی است. آوازه او بیشتر به‌خاطر نظم و نثر آهنگین، گیرا و قوی اوست. جایگاهش نزد اهل ادب تا بدان‌جاست که به وی لقب استاد سخن، پادشاه سخن، شیخ اجلّ و حتی به‌ طور مطلق، استاد داده‌اند.

ابو محمد مشرف‌الدین مصلح بن عبدالله بن مشرف با تخلص سعدی در اوایل قرن هفتم هجری در شیراز به دنیا آمد. او را شاعر شیرین سخن پارسی نام نهاده‌اند. سعدی را می‌توان استاد علم لغت، کلام، صرف و نحو، حکمت و مسلط بر زبان‌های فارسی و عربی دانست.

او فردی بسیار باهوش و دانا و عالم بود که در طول حیات خود سفرهای بسیاری به نقاط مختلف داشت و در مجالس گوناگون با افرادی از هر پایه و جایگاه اجتماعی هم‌کلام می‌شد و از سخنان آنان تجارب بسیاری کسب می‌نمود و این تجارب را به کتب خود منتقل می‌ساخت.

دوران زندگی او به لحاظ سیاسی و اجتماعی دورهای پر هرج‌ومرج و پر از خونریزی بود زیرا مصادف با حملات مغول بود. او شاهد زوال مملکت خویش بود. اما سعدی تمام تلاش خود را به کاربست تا خدمات ارزنده‌ای را به ادبیات عرضه دارد. کلیات سعدی شامل گلستان (نثر) بوستان (نظم) که در قالب‌های مثنوی و غزل سروده شده است و دیگر اشعار او در سایر قالب های  ادبی هست. سعدی در سال ۶۹۰ هجری دار فانی را وداع گفت

در باب کتاب گلستان سعدی:

کتاب صوتی «گلستان سعدی» اثر منثور شاعر و نویسنده بی‌همتای قرن هفتم هجری «سعدی شیرازی» است. گلستان یکی از مهم‌ترین کتاب‌های نثر فارسی و یکی از مهم‌ترین کتب اخلاقی و تعلیمی می‌باشد.

هنرنمایی بی‌نظیر سعدی در بیان مفاهیم اخلاقی چنان حیرت‌‌انگیز است که هر‌کسی را مجذوب خود می‌کند. بیان آموزه‌های اخلاقی در قالبی خارج از نصیحت‌های معمولی و به زبانی هنرمندانه و دل‌نشین، باعث شده این کتاب یکی از کتاب‌های تاثیرگذار نثر در ادبیات فارسی به شمار رود.

این کتاب از یک دیباچه و هشت باب تشکیل شده است که بنا بر شواهد تاریخی سعدی آن را در شش ماه نوشته است. شش ماه برای نوشتن یکی از ماندگارترین کتب ادبی در جهان چیزی شبیه معجزه است.

گلستان سعدی همچون دیگر آثار سعدی, سرشار از لغات و تعابیر نغز و دلکش است که تسلط او را نه‌ تنها بر زبان فارسی بلکه بر زبان عربی هم نشان می‌دهد. این شاعر و نثرنویس فارسی نکات آموزنده و اخلاقی زیادی را در این کتاب گنجانده است که خوانش همیشگی آن نه‌ تنها خسته‌ کننده نخواهد بود بلکه هر بار نکته و مطلب تازه‌ای را از زبان فردی حکیم و دانا و طناز می‌شنوید و بی‌شک از آن لذت فراوان خواهید برد.

نثر این کتاب فنی و مسجع است و صد البته او سبک و شیوه نگارشی خود را پیش‌ گرفته است و سبک آن ما بین دو سبک عراقی و خراسانی است. البته بسیاری آن را تنها سبک عراقی خوانده‌اند اما وجود واژگان پهلوی بسیار در این اثر باعث شده تا ویژگی‌های هر دو سبک را دارا باشد.

در زمان سعدی و پیش از او رسم بر این بود که هر چه نگارنده بتواند بیشتر از لغات متکلف و دور از ذهن بیشتری استفاده کند کتاب او ارزشمندتر می‌گردید و سواد نگارنده را به رخ می‌کشید. اما سعدی زبان را از اینگونه لغات و ترکیبات نجات داد و نثری روان، گیرا، شیرین و تأثیرگذار را در نوشته‌هایش به کار بست. این کتاب را می‌توان نتیجه سفرهای سی ساله سعدی به سرزمین‌های مختلف و صحبت و آشنایی با انسان‌هایی از هر قشر دانست.

گلستان سعدی از یک دیباچه و هشت باب تشکیل‌شده است که بنا بر شواهد تاریخی سعدی آن را در شش ماه نوشته است. شش ماه برای نوشتن یکی از ماندگارترین کتب ادبی در جهان چیزی شبیه معجزه است…

در زمان سعدی و پیش از او رسم بر این بود که هرچه نگارنده بتواند بیشتر از لغات متکلف و دور از ذهن بیشتری استفاده کند کتاب او ارزشمندتر می‌گردید و سواد نگارنده را به رخ می‌کشید. اما سعدی زبان را ازاین‌گونه لغات و ترکیبات نجات داد و نثری روان، گیرا، شیرین و تأثیرگذار را در نوشته‌هایش به کاربست. این کتاب را می‌توان نتیجه سفرهای سی‌ساله سعدی به سرزمین‌های مختلف و صحبت و آشنایی با انسان‌هایی از هر قشر دانست.

این کتاب با دیباچه آغاز می‌شود و سپس دارای هشت باب به نامه‌ای: در سیرت پادشاهان، در اخلاق درویشان، در فضیلت قناعت، در فواید خاموشی، در عشق و جوانی، در ضعف و پیری، در تاثیر تربیت، در آداب صحبت، است.

استاد زرین‌کوب درباره گلستان می‌گوید: سعدی در این کتاب انسان را با دنیای او و با همه معایب و محاسن و با تمام تضادها و تناقض‌هایی که در وجود او هست تصویر می‌کند. این کتاب در اکثر کشورها شناخته‌شده و تاکنون به زبان‌های زیادی ترجمه‌شده است. ترکی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، عربی، روسی، هندی و…

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کتاب صوتی+فایل پی دی اف:  فریدون سه پسر داشت، نویسنده:  عباس معروفی

cafeliberal

کتاب صوتی: قوانين روابط موفق، نويسنده: باربارا دی آنجلس

cafeliberal

کتاب صوتی + نسخه نوشتاری: “انقلاب سفید” نوشته محمدرضا پهلوی

cafeliberal

کتاب صوتی و پی دی اف: تاریخ فلسفه غرب، نویسنده : برتراند راسل-در 3 جلد

cafeliberal

کتاب صوتی: تاریخ تمدن

cafeliberal

کتاب صوتی و پی دی اف: وضع بشر، نویسنده : هانا آرنت

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید