25.7 C
تهران
جمعه 19 خرداد 1402 ;ساعت: 21:51
کافه لیبرال

به نظر شما “فردیت”چرا اینقدر دشمن دارد؟

هر کدام از ما #استعداد های متفاوت و ویژه‌ای داریم که لازم است آنها را بشناسیم و توسعه دهیم.

گزاره بالا را از زبان افراد مختلف زیاد می‌شنویم.

اما نکته مهمی در این میانه نادیده گرفته می‌شود؛ برای بروز استعدادهای فردی نیازمند یک بستر (کانتکست) مناسب و بدون مانع هستیم.

#آزادی نبودن مانع است و جامعه‌ای را آزاد می‌توان گفت که افراد آن برای دنبال کردن سعادت و پیشرفت خود به موانع برخورد نکنند. این موانع ممکن است موانع سیاسی باشند که حکومت اعمال کرده است و یا موانعی باشند که پیشوایان دینی ایجاد کرده‌اند. و یا موانعی باشند که عقاید عموم (فرهنگ غالب) برپا کرده‌ است.

#جان_استوارت_میل معتقد بود که پیشرفت همه جانبه یک اجتماع تنها در نتیجه‌ی بهتر شدن افراد محقق می‌شود و بهتر شدن افراد تنها در این صورت ممکن است که آزادی داشته باشند، استعدادهای فردی خود را پرورش دهند و به کمال خود برسند.

رسیدن به کمال فردی همان امکان بروز #فردیت یعنی رشد صفاتی است که فردی را از فرد دیگر متمایز می‌کند.

در نظر #استوارت_میل چیزی مهم‌تر از این نیست که #سیستم حاکم شرایطی فراهم کند که فرد بتواند استعدادهای خود را آزادانه شناسایی و بروز دهد.

چنان که مهم‌ترین وظیفه‌ی باغبان آن است که موانع را برطرف کند و شرایطی ایجاد نماید که هر یک از درختان بتوانند در نوع خود درخت کاملی شوند، در اجتماع نیز چنین است.

نه تنها سیستم حاکم، بلکه #فرهنگ عمومی هم اغلب از اینکه یک “فرد” ابراز وجود کند، ناراحت می‌شوند! این تنفر از فرد و فردیت به قدری ریشه‌دار است که می‌توان نشان داد چندین جریان‌ فکری، فلسفی و ایدئولوژیک اساساً شمشیر کشیده‌اند که سر همین “فرد” را ببرند، البته هر کدام با استدلال و بیان خاص خود.

در دوران دانشگاه دوستی تعریف می‌کرد که به دلیل موهای بلندش از طرف حراست اخطار گرفته بود و جالب اینکه وقتی یکی از اساتیدش که تفکرات سوسیالیستی/مارکسیستی داشته نیز از ماجرا خبردار می‌شود کار برادران حراست را با نیشخندی تایید می‌کند و صراحتاً به او می‌گوید: “هر چیز که آدم را انگشت‌نما کند (بخوانید: شاخص کند!) بد است!” گویا حتا هواداران لاییک این “ایسم”ها هم اصولاً از “بلندی” خوششان نمی‌آید! حالا فرق نمی‌کند، موی بلند! باشد یا قد بلند! یا صدای بلند!…

و معتقدند هر چیز بلند را باید کوتاه کرد!

کلی هم دلیل و برهان در آستین دارند مبنی بر اینکه: “این فردیت اصولاً چیز مزخرفی‌ست!” ظلم است! بی‌ادبی‌ است! گستاخی‌ است! تجمل است! لوکس است! و…

به نظر شما “فردیت”چرا اینقدر دشمن دارد؟

Hossein Gaeeni

#تفکر_پرسشگرانه #یادگیری

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مردانگی مدرن نوشته‌‌ای از راجر اسکروتن

cafeliberal

متعصبان؛ بیماران جامعه مدرن

cafeliberal

برابری‌طلبی طغیانی علیه طبیعت، موری روتبارد

cafeliberal

اصول مکتب شیکاگو | بنیانگذاران مکتب شیکاگو | چارلز مریام | هارولد لاسول

cafeliberal

اگر می‌خواهید به آینده سفر کنید به استونی بروید

cafeliberal

بی‌ثباتی سیاسی چگونه اقتصاد را متزلزل می‌کند؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید