7.8 C
تهران
پنج‌شنبه 13 بهمن 1401 ;ساعت: 21:46
کافه لیبرال

به نظر شما “فردیت”چرا اینقدر دشمن دارد؟

هر کدام از ما #استعداد های متفاوت و ویژه‌ای داریم که لازم است آنها را بشناسیم و توسعه دهیم.

گزاره بالا را از زبان افراد مختلف زیاد می‌شنویم.

اما نکته مهمی در این میانه نادیده گرفته می‌شود؛ برای بروز استعدادهای فردی نیازمند یک بستر (کانتکست) مناسب و بدون مانع هستیم.

#آزادی نبودن مانع است و جامعه‌ای را آزاد می‌توان گفت که افراد آن برای دنبال کردن سعادت و پیشرفت خود به موانع برخورد نکنند. این موانع ممکن است موانع سیاسی باشند که حکومت اعمال کرده است و یا موانعی باشند که پیشوایان دینی ایجاد کرده‌اند. و یا موانعی باشند که عقاید عموم (فرهنگ غالب) برپا کرده‌ است.

#جان_استوارت_میل معتقد بود که پیشرفت همه جانبه یک اجتماع تنها در نتیجه‌ی بهتر شدن افراد محقق می‌شود و بهتر شدن افراد تنها در این صورت ممکن است که آزادی داشته باشند، استعدادهای فردی خود را پرورش دهند و به کمال خود برسند.

رسیدن به کمال فردی همان امکان بروز #فردیت یعنی رشد صفاتی است که فردی را از فرد دیگر متمایز می‌کند.

در نظر #استوارت_میل چیزی مهم‌تر از این نیست که #سیستم حاکم شرایطی فراهم کند که فرد بتواند استعدادهای خود را آزادانه شناسایی و بروز دهد.

چنان که مهم‌ترین وظیفه‌ی باغبان آن است که موانع را برطرف کند و شرایطی ایجاد نماید که هر یک از درختان بتوانند در نوع خود درخت کاملی شوند، در اجتماع نیز چنین است.

نه تنها سیستم حاکم، بلکه #فرهنگ عمومی هم اغلب از اینکه یک “فرد” ابراز وجود کند، ناراحت می‌شوند! این تنفر از فرد و فردیت به قدری ریشه‌دار است که می‌توان نشان داد چندین جریان‌ فکری، فلسفی و ایدئولوژیک اساساً شمشیر کشیده‌اند که سر همین “فرد” را ببرند، البته هر کدام با استدلال و بیان خاص خود.

در دوران دانشگاه دوستی تعریف می‌کرد که به دلیل موهای بلندش از طرف حراست اخطار گرفته بود و جالب اینکه وقتی یکی از اساتیدش که تفکرات سوسیالیستی/مارکسیستی داشته نیز از ماجرا خبردار می‌شود کار برادران حراست را با نیشخندی تایید می‌کند و صراحتاً به او می‌گوید: “هر چیز که آدم را انگشت‌نما کند (بخوانید: شاخص کند!) بد است!” گویا حتا هواداران لاییک این “ایسم”ها هم اصولاً از “بلندی” خوششان نمی‌آید! حالا فرق نمی‌کند، موی بلند! باشد یا قد بلند! یا صدای بلند!…

و معتقدند هر چیز بلند را باید کوتاه کرد!

کلی هم دلیل و برهان در آستین دارند مبنی بر اینکه: “این فردیت اصولاً چیز مزخرفی‌ست!” ظلم است! بی‌ادبی‌ است! گستاخی‌ است! تجمل است! لوکس است! و…

به نظر شما “فردیت”چرا اینقدر دشمن دارد؟

Hossein Gaeeni

#تفکر_پرسشگرانه #یادگیری

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

چپ و اسلامیسم: بازنگری کوتاهی از یک خطای بزرگ

cafeliberal

ایجاد دولت مدرن

cafeliberal

خرد جمعی، جیمز سروویکی

cafeliberal

نقش حمایتی دولت

cafeliberal

معنای واقعی سرمایه‌داری چیست؟ لودویگ فون میزس

cafeliberal

ساموئل هانتینگتون و توسعۀ سیاسی(دموکراسیزاسیون)

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید