19.9 C
تهران
دوشنبه 10 مهر 1402 ;ساعت: 05:20
کافه لیبرال

نیکولو ماکیاولی و اندیشه او

ماکیاولی، اندیشمند نام‌آور ایتالیایی، در زمان حیاتش مورد لعن کلیسا قرار گرفت. پس از مرگش، اسقف اعظم کلیسای کانتربری او را به خاطر نوشتن کتاب جنجال برانگیز ‎شهریار، با شیطان مقایسه کرد و یسوعیان قرن شانزدهم برای رها ساختن دنیا از افکار او تصاویرش را به آتش کشیدند. نیکولو ماکیاولی، فیلسوف در عرصه سیاست، غزل‌سرا، آهنگساز و نمایشنامه‌‌نویس، سوم ماه می سال ۱۴۶۹ میلادی در ایتالیا و در شهر ‎فلورانس بدنیا آمد و در ۲۱ ژوئن ۱۵۲۷ درگذشت. در سراسر دوران حیاتش، ایتالیا کشوری بود تجزیه شده که به تعداد زیادی دولت‌ها و سرزمین‌های کوچک تقسیم می‌شد. در بسیاری از شهرهای ایتالیا دو نوع حکومت استبدادی و جمهوری به سرعت جانشین یکدیگر می‌شدند. روابط حکومت‌ها با یکدیگر خصمانه بود و بسیاری از مناطق زیر نظر کلیسای کاتولیک در رم اداره می‌شدند.

ماکیاولی از ۲۵ سالگی وارد کار دولتی شد و چهار سال بعد به عنوان دبیر دوم دیوان شهر فلورانس انتخاب شد و در دوران فعالیت‌های سیاسی‌اش به عنوان دیپلمات، تجارب گسترده‌ای بدست آورد.

برای شناخت و درک درست ماکیاولی اما باید او را در جهانی که اندیشه‌هایش در آن شکل گرفته است، بررسی کنیم. عصری که ماکیاولی در آن می‌زیست، گریزی از ‎رنسانس نبود و همه چیز دستخوش تغییر و تحولی بنیادین می‌شد. نتیجه این تغییر و تحولات نیز انگشت اتهامی بود که به سوی دانشمندانی نظیر گالیله و ‎کپرنیک، روحانیون مسیحی نظیر ‎ولتر و ‎کالون و سیاستمدارانی نظیر ماکیاولی نشانه می‌رفت. او پس از سال‌ها خدمت به جمهوری فلورانس با قدرت‌گیری خاندان ‎مدیچی کنار گذاشته شده بود، پس از تحمل شکنجه و زندان به مزرعه‌ای تبعید شد تا آنچه را که در صحنه سیاست به انجام رسانیده بود، مورد مطالعه و باز اندیشی قرار دهد. او در خلوت و انزوای سال‌های آخر عمر خویش طرح کتاب عجیب و جنجال برانگیزش را ریخت؛ کتابی که همگان آن را خلاف مسیحیت، اخلاق، و انسانیت می‌دانستند؛ اما در عمل، برای تامین منافع خود و رسیدن به اهداف شان بی سر و صدا آن را اجرا می‌کردند.

دکتر رامین جهانبگلو

او نخستین اندیشمند سیاسی‌ است که سیاست مدرن را در دوره رنسانس پی ریزی کرد. وقتی ماکیاولی داوری‌اش را درباره فرمانرواها و سیاستمداران در کتاب شهریار، را ثبت کرد، معتقد بود ضعف اساسی همه آنها انعطاف ناپذیری در برابر اوضاع و احوال متغیر بوده است. او اندرزها را به دو بخش تقسیم کرد:

۱. اولین اندرز این است که بنیاد همه دولت‌ها باید بر اساس قوانین خوب و ارتش‌های شایسته گذاشته شود، زیرا ارتش خوب مهم‌تر از قوانین خوب است. وجود قوانین بدون ارتش شایسته امکان پذیر نیست، اما اگر ارتش خوب باشد، قوانین ناگزیر خوب است. ماکیاولی از میان مردان بزرگی که به ارتش‌های قدرتمند و قوانین پایبند بودند، ‎کوروش و ‎رومولوس را نام می‌برد و می‌گوید:

اگر سلحشور نبودند، نمی‌توانستند دیرزمانی نهادهای خود را محترم نگه دارند. پیروزی سیاسی هر پایه‌گذار دولت و هر قانونگذاری از پیروزی نظامی وی ناشی می‌شود. از این رو توازن و بقای هر سیاستی در جنگ فراهم می‌آید. با این وجود ماکیاولی طرفدار جنگ نیست و در هیچ جای نوشته‌هایش اثری از مدح بی‌چون و چرای جنگ وجود ندارد. او با تکرار گفته ‎کلودیوس پونیتوس سردار رومی، معتقد است:

“جنگ‌ها تنها هنگامی درست هستند که ضروری باشند”

۲. اندرز مهم دیگری که او به فرمانروایان روزگار خود می‌دهد اینست که، گذشته از سپاهیان خوب، شهریاری که بخواهد به اوج افتخار و جاه برسد، باید به پروراندن صفات لازم برای رهبری شاهانه در خویش همت کند. هنگامی که ماکیاولی بحث درباره صفات نیک و بد شهریاران را آغاز می‌کند هشدار می‌دهد:

” گرچه بسیاری در این باب چیزها نوشته‌اند، اما من می‌خواهم از روش‌های دیگران بسیار فاصله بگیرم ”

به اعتقاد او پیروی از اخلاق همیشه طریق عقل نیست. او صفت شهریاران را آمادگی آنها برای هر کاری که ضرورت ایجاب کند، می‌داند. خواه آن کار منطبق با فضیلت باشد یا رذیلت. او می‌گوید:

“چاره کار این است که شهریار به غایت دورو و پنهان‌کار بشود و بیاموزد که چگونه با حقه بازی آدمیان را گیج و سرگردان کند تا تظاهر و ریاکاری او را حقیقت بپندارند”

ماکیاولی به بی‌اخلاقی و توهین به ساحت کلیسا که در آن روزگار دستی بر سیاست داشت، متهم شد. او هیچ پاسخی برای سوالات احتمالی مخاطبانش در کتاب شهریار نداشت و این خاموشی مهم‌تر از سخن گفتنش بود؛ سکوتی که دوران ساز شد و مولود رنسانسی فراگیر بود. همان زمان که ‎مارتین لوتر در فکر تغییر آیین‌ها و رسوم کلیسایی بود، ماکیاولی هم با انتقاد از قدرت پاپ دست به اصلاح اصول سیاسی می‌زند و به بیان تمایز میان امور سیاسی و مذهبی می‌پردازد.

آنچه سبب شد ماکیاولی تصویری غیراخلاقی از سیاست ارائه دهد، ماهیت غیرمقدس آن بود. در واقع او بر اساس استنباطی که از سیاست دارد، برای فراهم آوردن شرایط تحکیم دولت هر کاری را مجاز می‌داند، به همین سبب سیاست را از هرگونه جنبه تقدس عاری می‌شمرد. این منطق در دوره رنسانس سنگ بنای انقلاب را در تفکر قرون وسطایی که قدرت سیاسی را در اتحاد دین و سیاست می‌دانست، قرار داد. از زمان ماکیاولی به بعد این مساله قدرت سیاسی بی‌آنکه ضرورت مداخله قدرت دیگری مانند دستگاه پاپ برای تایید قدرت سیاسی و پشتیبانی از آن لازم باشد، مطرح شد. از آن هنگام سیاست به انسان بازگشت و نظام دینی به عقب رانده شد. این تحول درونی سیاست سبب شد سیاستمداران اعمال خود را فقط در رابطه با هدفی خاص توجیه کنند؛ هدفی بنا بر ماهیت سیاست و نه حقیقت. اما این بیان ماکیاولی به معنی نفی و مخالفت با مذهب نبود و حتی عقیده داشت پادشاهان و روسای جمهوری وظیفه دارند به بنیان‌های مذهبی احترام بگذارند و آنرا از عوامل یکپارچگی جامعه و ثبات دولت می‌دانست. هرچند ماکیاولی با کتاب شهریار به شهرت رسید، اما برای رسیدن به قضاوتی همه جانبه درباره آرا و نظرات او باید اثر مهم دیگرش به نام ‎گفتارها را نیز مد نظر قرار داد. این کتاب که تعلیمات سیاسی ماکیاولی است، تجربه جمهوری روم قدیم را بهترین الگوی سیاسی برای اجرای قوانین و برقراری نظم می‌داند و هدف اصلی‌اش این بود که افکار بلند بنیانگذاران و قانونگذاران روم قدیم را برای مردم توضیح دهد و این تلاشی بود که در دامان رنسانس برای ظهور گذشته و تولد روزهای طلایی سیاست صورت گرفت.

قسمتی از توصیه های ماکیاولی به پادشاه دورانش در شهریار:

” داشتن صفات خوب چندان مهم نیست. مهم این است که پادشاه فن تظاهر به‌ داشتن این صفات را خوب بلد باشد. حتی از این هم فراتر می‌روم و می‌گویم اگر او حقیقتا دارای صفات نیک باشد و به آنها عمل کند، به ضررش تمام خواهد شد؛ در حالی که تظاهر به داشتن این‌گونه صفات نیک برایش سودآور است. مثلا خیلی خوب است که انسان دلسوز، وفادار، با عاطفه، معتقد به مذهب و درستکار جلوه کند و باطنا هم چنین باشد؛ اما فکر انسان همیشه باید طوری معقول و مخیر بماند که اگر روزی بکار بردن عکس این صفات لازم شد، به راحتی بتواند از خوی انسانی به خوی حیوانی برگردد و بی‌رحم و بی‌عاطفه و بی‌وفا و بی‌عقیده و نادرست باشد “.

منبع: کتاب “ماکیاولی و اندیشه رنسانس”، نوشته دکتر رامین جهانبگلو


لینک کوتاه این نوشتار: https://bit.ly/451hBNm

 

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ایران بر لبه پرتگاه مرگبار

cafeliberal

ایران در آستانه‌ی انقلاب؟ گفت‌وگو با جک گلدستون

cafeliberal

اندیشه های هایک: تصور غلط از امنیت اقتصادی و راه بندگی

cafeliberal

بازار سیاه، راه فرار از کنترل‌های دولتی، گفتگو با میلتون فریدمن

cafeliberal

حقایق و مغالطه ها در اقتصاد، توماس ساول

cafeliberal

کلپتوکراسی چیست؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید