11.8 C
تهران
چهارشنبه 5 آبان 1400 00:35
کافه لیبرال

ارزش پول ملی

🔹ریاست محترم بانک مرکزی سخنی گفته اند به این مضمون که چون حفظ ارزش پول ملی مهم است تلاش کرده اند قیمت دلار به ریال کاهش یابد و آن را به دلاری بیست هزار تومان هم خواهند رسانید.

🔹یکم این که قدیمی ها گفته اند، ‘خوشا چاهی که آب از خود در آرد.’ این کاهش قیمت دلار مربوط به زمزمه های برجام است و اگر احیاناً معلوم شد که خبری نیست باز همان آش است و همان کاسه.

🔹دوم، این که در مورد ارزش پول ملی سردر گمی زیاد ایجاد شده و ریاست کل بانک مرکزی شایسته است آموزش صحیح به جامعه ارائه کنند نه برعکس. اوائل انقلاب به تدریج به دلیل افزایش نقدینگی و تورم قیمت دلار در بازار آزاد از قیمت رسمی فاصله گرفت. گرچه همان قیمت رسمی هم قبل از انقلاب درست انتخاب نشده بود و ریال دچار بیش ارزشی بود. هنگامیکه عده ای کارشناس به ضرورتِ  یک نرخی کردن ارز تاکید کردند به دلیل این که چند نرخی بودن منجر به نا کار آیی، استفاده ضایعه آمیز از ارز، بهم ریختن تخصیص منابع در درون اقتصاد شده و شرایط رانتی ایجاد می کرد، عده ای رگ های گردن را بر افراشتند که حفظ ارزش پول ملی مانند حفظ ناموس است و جلو تک نرخی شدن را گرفتند. زمانی که تصمیم در افزایش نقدینگی بی محابا می گرفتند یادی از ناموس ملی نکردند. امروز همگان از تاثیر ارز دو نرخی در امر فساد و ضایعه سازی در اقتصاد و سیاست آگاه هستند.

🔹سوم، ارز هم مانند هندوانه یک کالا است. قیمت آن هم تابع بازار همان کالا و هم سطح عمومی قیمت ها یعنی تورم است. اگر واقعا به فکر ارزش پول ملی هستید باید قدرت خرید عمومی پول را کم و بیش تثبیت کنید. یعنی سیاست پولی مسئولانه و تضمین حجم نقدینگی کم و بیش با ثبات.

🔹چهارم، به نظر می رسد امروزه اکثر مردم تحصیل کرده این مطالب را می دانند و مسئولین هم به جای تلاش در کاهش سطح آگاهی عمومی از طریق ارائه مطالب غیر دقیق، بهتر است در امر ارتقاء آگاهی عمومی  تلاش کنند، در این صورت افکار عمومی هم حامی اقدامات کارشناسی و معقول خواهند بود.

✍️دکتر محمد طبیبیان

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

فایل صوتی: بحثی پیراموان چشم انداز اقتصاد ایران

cafeliberal

روایت‌های اشتباه از علت تورم

cafeliberal

عقل!!!

cafeliberal

لیبرالیزم بی عرضه

cafeliberal

نکاتی پیرامون مالیات، محمد طبیبیان

cafeliberal

بانک مرکزی در کنترل تورم چه اختیاری دارد یا ندارد؟+ویدئو

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader