24.9 C
تهران
جمعه 7 مهر 1402 ;ساعت: 13:20
کافه لیبرال

اگر می‌خواهید به آینده سفر کنید به استونی بروید

✍️ ویوین والت، مجله فورچن

💠اکثر امریکایی‌ها یا حتی اروپایی‌ها نمی‌توانند به سرعت استونی را روی نقشه پیدا کنند. این کشور کوچک که در حاشیه دریای بالتیک بین لتونی و روسیه محبوس شده، با جمعیت 1.3میلیونی‌اش اندازه دالاس وسعت دارد. اما نگذارید کوچکی و دورافتادگی‌اش فریبتان بدهد. این کشور سال‌هاست که اولین کشور تماما دیجیتال دنیا به حساب می‌آید. اسکایپ، سیستم پیام‌رسان بسیار محبوب اینترنتی، همین‌جا ابداع شده است.

💠یک نسل بعد، استونی انگار در جهانی دیگر و زمانی دیگر به سر می‌برد. البته این‌بار استونی جلوتر از بقیه است: اگر می‌خواهید بدانید رها کردن سیستم آنالوگ و زندگی در دنیای کاملا دیجیتال چگونه است باید به استونی سفر کنید. دیگر کشورهای به شدت پیشرفته مثل سنگاپور و ژاپن در این حوزه، چشم به استونی دوخته‌اند. بنا به اعلام دولت استونی، سیستم‌های آنلاین این کشور سالی 2 درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور اضافه می‌کنند!

💠در لحظه ورود به تالین، پایتخت استونی، اولین چیزی که توجهتان را جلب می‌کند اینترنت بی‌سیم مجانی‌ در سراسر شهر است که 15 سال پیش راه افتاد. اما زندگی شدیدا دیجیتال مردم معمولی استونی به اینترنت بی‌سیم ختم نمی‌شود. به هر شهروند استونی در لحظه تولد یک کد دیجیتال 11 رقمی اختصاص داده می‌شود که در تمامی جنبه‌های زندگی او را همراهمی خواهد کرد. این کد مثل شناسنامه، کارت بانکی و دفترچه بیمه فرد عمل می‌کند. بچه‌ها در استونی در مدرسه ابتدایی برنامه‌نویسی را یاد می‌گیرند. “بعضی‌ها در کودکستان این را شروع می‌کنند.”

💠در سال 2000 استونی اولین کشور جهان شد که دسترسی به اینترنت را مثل دسترسی به غذا و سرپناه جزو حقوق اولیه بشر قلمداد کرد. در همان سال قانونی تصویب شد که بر اساس آن امضای دیجیتال به اندازه امضا روی کاغذ ارزش پیدا کرد. همین حرکت باعث شد سیستم اداری حقوقی کشور با سرعتی باورنکردنی استفاده از کاغذ را پشت سر بگذارد. از آنجا که برای امضای مدارک نیازی به خودکار نبود، پرکردن فرم‌های مالیاتی، بازکردن حساب بانکی، دریافت وام، یا حتی تاسیس شرکت کاملا دیجیتال شد. کایدی روزالپ، مدیر شرکت سرمایه‌گذاری فاندربیم می‌گوید: «من شرکتم را 20 دقیقه‌ای تاسیس کردم! اصلا از خانه بیرون نرفتم! ما تا حالا کارمندان اداره مالیات را ندیده‌ایم. همه‌چیز اینجا آنلاین است.»

💠 پر کردن فرم آنلاین مالیاتی در استونی ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید و فقط چند دقیقه طول می‌کشد. از آنجا که همه‌چیز در استونی به همان کد دیجیتال 11 رقمی وصل شده است، بعد از وارد کردن کد دیجیتال و رمزتان در وب‌سایت اداره مالیات، وارد صفحه‌ای می‌شوید که کل اوضاع مالی‌تان در سال گذشته در آن مشخص شده است. فرم مالیات از قبل پر شده، فقط در آن تغییرات لازم را انجام می‌دهید و دکمه «بفرست» را می‌زنید. تمام! تمام دستورهای دولتی و توافق‌نامه‌ها در استونی آنلاین امضا می‌شوند. مشهور است که نخست‌وزیر سابق استونی سال گذشته اوراق مالیاتی‌اش را در فرودگاه لوکزامبورگ در آیپدش پر کرد.

💠 استونیایی‌ها اولین ملت دنیا بودند که در سال 2005 در انتخابات آنلاین شرکت کردند. وقتی از کرستی کالیولاید، رئیس‌جمهور استونی اولین رئیس‌جمهور زن این کشور می‌پرسم که در انتخابات ماه نوامبر کجا رأی داد، با تعجب نگاهم می‌کند و می‌گوید: «در خانه، پای کامپیوتر.» او توضیح می‌دهد که چطور به کمک همان کد 11 رقمی تقلب در این سیستم امکان ندارد: «ما 17سال است که در حوزه هویت دیجیتال تجربه داریم. مردم هم یاد گرفته‌اند که به سیستم اطمینان کنند.»

💠 ابداع اسکایپ در سال 2003 هم به شدت به این روند کمک کرد. فراگیری و شهرت جهانی اسکایپ تاثیر روانی عمیقی روی مردم گذاشت. به گفته آندرس اوکس مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ترا در تالین، «مردم فکر می‌کردند اگر کسی در استونی توانسته اسکایپ را به وجود بیارود پس من هم می‌توانم کاری بکنم. تاثیر اسکایپ بر اقتصاد و تکنولوژی کشور را اصلا نمی‌شود نادیده گرفت.» وقتی مایکروسافت در سال 2011 اسکایپ را به مبلغ 8.5 میلیارد دلار خرید، صاحبان قبلی اسکایپ این پول هنگفت را در شرکت‌های نوظهور دیگر در کشور سرمایه‌گذاری کردند و هرکدامشان شرکتی تازه راه انداختند.

🔸منبع: سایت faceit

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تعبیر یک خواب: کره شمالی شدن ایران

cafeliberal

حکومت در لیبرالیسم

cafeliberal

چپ چیست؟

cafeliberal

سفر به درون بوروکراسی

cafeliberal

ایجاد دولت مدرن

cafeliberal

تناقضی که روشنفکران را رها نکرد!

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید