17.8 C
تهران
جمعه 7 مهر 1402 ;ساعت: 06:21
کافه لیبرال

به بهانه ثبت راه آهن سراسری ایران در میراث جهانی

🔻رضاشاه بزرگ این کهنه سرباز ایران تنها به فرهنگ این مرز و بوم و احیای میراث ادبی و مرمت و کشف ارامگاه بزرگان و شناسایی مفاخر ملی به جهان مبادرت نکرد، بلکه زیر ساختهای اساسی مورد نیاز برای عبور یک کشور از دوران بربریت و بیسوادی و جهل را مهیا نمود.

🔻 ارتش رضاشاه تنها برای جنگیدن و نبرد نبود، بلکه هر کدام از نیروهای تحت امر آن بلافاصله به سفیری زبده برای فرهنگ و مدنیت بدل شدند و در منطقه و شهر و دیار خود منشا اثر شدند. راه آهن سراسری و ایجاد آن در آن زمان و با آن امکانات و تنها با تکیه بر مالیات قند و شکر، جز با اراده این مرد پولادین ممکن نبود و همین راه آهن بود که پیام آور امنیت و سواد و آبادانی در گوشه و کنار کشوری شد که احتمال از هم گسیختگی و نابودی آن به دست گرگها و کفتارها و خان های محلی چندان دور از انتظار نبود.

🔻جمع شدن بساط حکمرانی زورگویان و قلدرهای محلی و برچیده شدن عادات و رسوم خرافی و قرون وسطایی در گوشه و کنار کشور دستاوردی بود که تنها به مددِ زیرساختهای ایجاد شده در حکومت پهلوی اول، از جمله راه آهن، آموزش و پرورش، نهاد مدرن دادگستری و … ممکن شد. برای همین است که ملایان خرافه گرا و تجزیه طلبان و دشمنان ایران و خانزاده هایی که اسلافشان روزگاری دختران مردم بینوا را ملک خود می پنداشتند، از این نماد و معمار بزرگ ایران متنفرند و از هر فرصتی برای ناسزا گفتن به او استفاده می کنند.

نجات بهرامی

📎 @bahraminejat


مرتبط:

راه‌آهن ایران، به عنوان اولین میراث صنعتی ایران، به ثبت جهانی رسید

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مقصود، جهانِ سنت است و طِب بهانه است!

cafeliberal

پوپولیسمی که نه نان می‌دهد، نه آزادی

cafeliberal

هزینه‌های تحصیل و استاندارد دوگانه مدعیان عدالت آموزشی

cafeliberal

حاکمیت در ایران چگونه می‌تواند با بحران کم‌آبی در خوزستان مقابله کند؟

cafeliberal

بارگاههایی که سیاسیون بنا می کنند!، نجات بهرامی

cafeliberal

در پناهِ دولت!

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید