29.9 C
تهران
دوشنبه 8 خرداد 1402 ;ساعت: 23:19
کافه لیبرال

دموکراسی و اصلاحات اقتصادی

یک نگاه رایج این است که دموکراسی اصلاح اقتصادی را مشکل میکند از جمله به این دلیل که آنچه عموم مردم میخواهند از منظر اقتصادی صحیح نیست، و همچنین مثال از کشورهایی مانند چین و سنگاپور که با وجود نداشتن دموکراسی رشد اقتصادی چشمگیری داشته اند.

اما این ایده ها گمراه کننده هستند. وقتی به داده ها نگاه میکنیم بنظر میرسد اتفاقا دموکراسی برای اصلاحات اقتصادی مفید است. مقاله Giuliano 2012 با بررسی داده های 1960 تا 2004 برای 150 کشور نشان میدهد شاخص دموکراسی میتواند اصلاحات اقتصادی (اصلاحات مالی، اصلاح در بازار سرمایه، بانکداری، کشاورزی، تجارت) را پیش بینی کند ولی معکوس این رابطه برقرار نیست (با کنترل فاکتورهایی ماند کیفیت بروکراسی، آموزش، ثبات سیاسی، اثر کشورهای همسایه). هرچند نمیتوان از این همبستگی ارتباط علی استخراج کرد اما این مقاله نشان میدهد این ایده که دموکراسی برای اصلاحات اقتصادی مضر است در عمل دیده نمی شود.

مقاله Persson 2005 نشان میدهد مهمتر از خود دموکراسی، فرم و ساختار آن حائز اهمیت است. مثلا بیشتر فواید دموکراسی در سیستم پارلمانی (انتخاب و برکناری نخست وزیر توسط مجلس) دیده می شود در مقایسه با ریاست جمهوری (انتخاب توسط مردم برای یک دوره زمانی ثابت). همچنین دموکراسی که عمر طولانی تری دارد فاید بیشتری نشان داد. بعلاوه سیستم های دموکراتیکی که نه براساس اکثریت آرا بوده بلکه به گروه های اقلیت هم نمایندگی اختصاص میدهند عملکرد بهتری داشتند. این مقاله نشان داد چنین سیستم هایی اصلاحات و سیاست های اقتصادی خوب را پیش بینی می کنند.

مقاله  Rodrik 1998 با بررسی حدود 80 کشور در نیمه دوم دهه 80 نشان داد، با کنترل فاکتورهایی چون میزان کارایی نیروی کار و سطح دستمزدها، همبستگی قوی بین دموکراسی (حقوق دموکراتیک، آزادی اجتماعی و سیاسی) و میزان دستمزد کارگران در بخش صنعت وجود دارد، و شاخص دموکراسی بین 80 تا 90 درصد اختلاف بین کشورها را توضیح میدهد.

تحقیق Mulligan 2003 نشان میدهد بوجود آمدن دموکراسی الزاما به تغییرات جدی در خرجکرد دولتی و مالیات نمی آنجامد. یک ترجمه نتایج این تحقیق اینگونه است که قوی ترین تاثیر دموکراسی بر بهبود سیاست های اقتصادی و کاهش فساد زمانی رخ میدهد که دموکراسی برای مدت طولانی برقرار باشند. نتیجه جالب دیگر این تحقیق این که تغییر از نظام غیردموکراتیک به دموکراتیک تاثیر بزرگی بر حقوق بشر دارد، بطوریکه میزان مجازات اعدام و خرجکرد نظامی کاهش، آزادی های اجتماعی افزایش یافته، و شکنجه و خدمت اجباری حذف می شوند.

البته همچنان تعیین رابطه علی بین شاخص های کلی مانند دموکراسی و رشد اقتصادی بسیار مشکل است، اما میتوان دید که دموکراسی برای بهبود حقوق بشر بسیار مفید، و برای اصلاحات اقتصادی تا حدودی مفید است، ولی همچنان دلایل کافی برای اینکه دموکراسی عامل ایجاد اصلاحات اقتصادی است وجود ندارد.

تایلر کوئن – اقتصاددان در دانشگاه جورج میسون

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تأملی بر معضل اجتماعی “بیکاری” فارغ‌التحصیلان دانشگاهی

cafeliberal

بنزین یا دوغ، مسئله این است

cafeliberal

نخبگان دیگر رشته ها الزاما سواد سیاسی هم ندارند

cafeliberal

الزامات جامعه مدنی کدامند؟

cafeliberal

چپ چیست؟، راجر اسکروتن

cafeliberal

ساموئل هانتینگتون و توسعۀ سیاسی(دموکراسیزاسیون)

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید