21.7 C
تهران
چهارشنبه 5 مهر 1402 ;ساعت: 22:19
کافه لیبرال

٦ راهی که  فناوری برای  جاودانگی پیش روی ما می‌گذارد…

جاودانه شدن یکی از آرمان‌های انسان بوده که بیشتر به جهان فانتزی و علمی تخیلی منتسب است. بااین‌حال، یک زیرمجموعه از دانشمندان برجسته معتقدند جاودانگی نه‌تنها قابل‌دسترسی است، بلکه در کمتر از ٢٥ سال به آن خواهیم رسید!

ایده جاودانگی توسط افرادی چون ری کورزویل مدیرعامل گوگل، الون ماسک مدیرعامل شرکت تسلا موتورز و همچنین دیز ناتز و زولتان استفان به اشتراک گذاشته شد. هدف این است که با کمک علم و فناوری به فراتر از محدودیت‌های زیستی دست‌یابیم. بسیاری از روشنفکران برجسته بر این باورند که جاودانگی هدف ملموسی است؛ فقط چگونگی دستیابی به آن مسئله اصلی است. شش پاسخ زیر احتمالا می‌تواند کلیدی برای زندگی ابدی بشر باشد:

1   آپلود  ذهن  بر  کامپیوتر

پیشگویان آینده بر این باورند که در آینده نزدیک ما قادر به کپی و اسکن تمام داده‌هایی که در مغز ما وجود دارد و آپلود آنها در یک کامپیوتر خواهیم بود. این به ما اجازه خواهد داد تا برای همیشه به اطلاعات دسترسی داشته باشیم. البته، این ایده از آپلود ذهن هنوز کاملا علمی تخیلی است، اما اگر این ایده ملموس شود، احتمالا فرزندان ما می‌توانند در یک جهان بی‌حدوحصر که منعکس‌کننده مفاهیم زندگی‌تان باشد زندگی کنند.

2   بافت‌های  رشد  یافته در آزمایشگاه

با توجه به اطلاعات ثبت‌شده در سازمان اهداکنندگان (OrganDonor.gov)، هر ده دقیقه نام فرد دیگری به لیست دهندگان عضو اضافه‌شده و به‌طور متوسط روزانه ٢٢ نفر به علت انتظار پیوند جان خود را از دست می‌دهند. اندام بر روی آزمایشگاه پتانسیل رشد را داشته و این امکان را می‌دهد که با ساخت اندام‌های تازه و جدید افزایش طول عمر برای همه وجود داشته باشد. با پیشرفت در این موضوع امکان پیوند برای افراد مبتلا به سرطان نیز وجود خواهد داشت.

3   سایبورگ  شدن

روش دیگر افزایش نامحدود طول عمر است که در صحنه‌ای از فیلم RoboCop  و ادغام بدن ما با ماشین قابل‌مشاهده بود. جایگزینی اندام، اصلاح اندام آسیب‌دیده و یا قسمتی که به‌درستی کار نمی‌کند و تعویض آن با ماشین یکی از راه‌های افزایش طول عمر است.

4   نانوفناوری

علم نانو این عبارت را خلاصه می‌کند که «چیزهای بزرگ، در بسته‌های کوچک می‌آیند.» نانو‌فناوری زمانی که همه‌چیز در یک مقیاس فوق‌العاده کوچک به کار گرفته شوند، استفاده می‌شود. درواقع، همه‌چیز در مقیاس بسیار کوچک نانو خواص متفاوتی را بروز خواهند داد. به‌عبارت‌دیگر ١٠٠.٠٠٠ نانومتر برابر با اندازه یک‌رشته از مو است. طبیعت نیز با استفاده از نانومقیاس ساختارهای متفاوتی را ایجاد نموده است. از طریق تسلط بر این فناوری، انسان می‌تواند طبیعت را دست‌کاری نموده و به ویژگی‌های مطلوب خود دست یابد. با تزریق ربات کوچک در اندازه نانو به یک فرد، پزشکان واحد گشت و آنالیز کوچک خود را که بازرسی، محافظت و تعمیرات بدن یک فرد است راه‌اندازی می‌کنند (شکل بالا). همچنین، فناوری نانو می‌تواند مقاومت به سرما و گرما را تغییر دهد. سرما زیستی و یا عمل انجماد خود، قهرمان نویسندگان داستان‌های علمی تخیلی است که می‌خواهند یک شخصیت معاصر برای پایان دادن به جهان آینده داشته باشند. این ربات کوچک می‌تواند آسیب‌های ناشی از سرما زیستی را هشدار داده و به یک زندگی و نسل‌های بعد کمک کند.

5   تکینگی (Singularity)

«یکتایی» ویژگی است که انسان از محدودیت بیولوژیکی خود به دلیل به دست آوردن مقدار ژرفی از هوش، فراتر آمده است. یکتایی یک اصطلاح علمی است که می‌گوید انسان‌ها قادر خواهند بود به هوشی یک تریلیون برابر قوی‌تر ازآنچه امروز است برسند.

6   خون  جوان

دانشمندان معتقدند که تزریق سالمندان با خون جوان می‌تواند عوارض پیری را معکوس کند.

درواقع، مطالعات متعددی است که این فرضیه را قابل‌قبول کرده است. دانشمندان خون موش جوان را به موش مسن تزریق نموده و به‌صورت باورنکردنی مشاهده کردند که موش مسن‌تر شروع به توسعه سلول‌های جدید در مغز خود و با یک نرخ نمایی کرده است. همچنین، مغز خود را شبیه به مغز موش جوان زیبا نموده است. درحالی‌که از سوی دیگر، تزریق خون موش مسن به موش جوان اثر سوء بر عملکرد موش جوان داشته است…

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ساموئل هانتینگتون و توسعۀ سیاسی(دموکراسیزاسیون)

cafeliberal

درک اقتصاد «اتریشی»، نویسنده: هنری هازلیت

cafeliberal

مدیریت هوشمندانۀ «منابع ملی» در نروژ

cafeliberal

آزادی مثبت و آزادی منفی!

cafeliberal

در جستجوی حقیقت گمشده عشق

cafeliberal

صنعتی شدن و تخریب محیط زیست

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید