15.7 C
تهران
جمعه 4 فروردین 1402 ;ساعت: 13:32
کافه لیبرال
Image default

کتاب صوتی: بنیانگذاری آمریکا و قانون اساسی آن، نویسنده:  لیدیا بجورنلوند

◾️مختصری در باب نویسنده

لیدیا بجورنلوند در سال ۱۹۶۱ چشم به جهان گشود. این نویسنده در طول دوره نویسندگی خود بیش از ده‌ها کتاب در موضوعات مختلف به چاپ رسانده است.

از جمله دیگر آثار این نویسنده می‌توان به سیگار کشیدن نوجوانان، اختلالات شخصیتی، مردم بومی شمال آمریکا، آنجلینا جولی، جنبش حقوق مدنی (درک تاریخ آمریکا)، زنان مستعمره آمریکایی (زنان در تاریخ)، زنان جنبش فدرال، افسردگی (اختلالات و بیماری‌ها)، ماری‌جوانا (سری تحقیقات پیشرفته)، الکل (سلامتی در معرض خطر)، جنگل‌زدایی، داروهای تجویزی، ماساچوست، کمپوست: راه‌حلی برای مدیریت زباله‌های محلی و… اشاره نموده است.

🔳معرفی کتاب

کتاب صوتی بنیانگذاری آمریکا و قانون اساسی آن اثر لیدیا بجورنلوند از مجموعه تاریخ جهان به روایت چگونگی شکل‌گیری قانون‌ اساسی آمریکا و تغییرات آن می‌پردزاد.

همان طور که از عنوان کتاب نیز مشخص است این کتاب در شرح چگونگی شکل‌گیری قانون اساسی ایالات‌متحده و تغییرات آن در طول تاریخ نوشته شده است.

این کتاب صوتی یکی از کتاب‌های مجموعه تاریخ جهان به شمار می‌رود. قانون اساسی آمریکا از جمله قدیمی‌ترین سندهای موجود در نوع خود در سرتاسر جهان است و به همین دلیل مطالعه تاریخ شکل‌گیری و تغییر و تحولات آن در طول تاریخ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

کتاب بنیان‌گذاری آمریکا و قانون اساسی آن از متنی ساده، روان و نسبتا جامعی برخوردار است، به‌طوری‌که مخاطب حین خواندن آن حس تماشا کردن یک مستند را دارد. با این تفاسیر تنها ایرادی که می‌توان بر این کتاب وارد دانست این است که در هیچ کجای کتاب اصل متن قانون اساسی این کشور نیاورده شده است.

بنیانگذاری آمریکا و قانون اساسی آن (The Constitution and the founding of America) در سال ۱۷۷۶ توسط رهبران سیاسی این کشور شکل گرفت و اعلامیه استقلال ایالات متحده در آن زمان به امضا رسید. این بنیانگذاری در پی شرایطی بود که پیش از آن بسیاری از مهاجران اروپایی و بازرگانان که از کنترل سیاسی و اقتصادی بریتانیا بر همه ارکان این کشور ناراضی بودند، هرگونه استبداد مطلقه را نفی کردند و برابری، البته برابری سفید پوستان، را سرلوحه روابط اجتماعی خود قرار دادند.

این کتاب صوتی روایت کنندۀ چند سال اول تاسیس آمریکا است یعنی از زمانی که اولین مهاجران در اوایل قرن ۱۷ به قاره جدید آمدند تا زمان تصویب قانون اساسی در اواخر قرن ۱۸.

با شنیدن این کتاب به دید عمیق‌تر و روشن‌تری نسبت به آمریکا دست خواهید یافت. از طرفی این کتاب دربرگیرنده اطلاعات دقیق‌تری در مورد سیاست آمریکا است.

با شنیدن این کتاب درمی‌یابید ملت آمریکا به شیوه خاصی به وجود آمده و با فهم این اطلاعات به درک عمیق‌تری نسبت به صفت‌های خوب و بدی که به ملت آمریکا نسبت می‌دهیم، خواهید رسید.

در نتیجه، بنیانگذاران آمریکا تلاش کردند تا سر حد امکان در اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا و هم‌چنین در سند قانون اساسی، نظام حکومتی جدید را به گونه‌ای طراحی نمایند که از قدرت گرفتن فرد یا گروهی جلوگیری به عمل آورد و اجازه ندهد آزادی‌های فردی و اجتماعی شهروندان خدشه‌دار شود. این اصول در منشور حقوق تجلی یافت. به‌علاوه حفظ وحدت میان مستعمرات سیزده‌گانه و نفی سلطه دولت فدرال بر دولت‌های ایالتی نیز یکی دیگر از دغدغه‌های بنیانگذاران کشور جدید بود. این موارد بخش عمده‌ای از اصول و بندهای سند قانون اساسی آمریکا را بر خود اختصاص داده‌ است.

▪️به قسمتی از کتاب بنیان گذاری آمریکا و قانون اساسی آن توجه بفرمایید:

«عقایدی که سنگ بنای قانون اساسی ایالات‌متحده را تشکیل می‌دهند مدت‌ها پیش از آنکه این قانون اساسی نوشته شود، پدید آمدند. نخستین مهاجران به آمریکا همراه خود برخی از عقاید سیاسی را از اروپا به این سوی پهنه اقیانوس اطلس آوردند که در ساختار حکومت جدید به کار رفت.

آن‌ها همچنین میراث حکومت انتخابی را نیز به همراه آوردند. پارلمان انگلستان بیش از پانصد سال قدمت داشت. از آن جا که مهاجرنشین‌ها و مهاجران برای ماندگاری و شکوفایی تلاش می‌کردند، میثاق‌های مکتوب برای نظارت بر رفتار جامعه وضع شد. این میثاق‌ها راه را برای قانون اساسی ایالات‌متحده هموار کردند.

طی یک قرن و نیمی که امریکا شامل مهاجرنشین‌های بریتانیایی می‌شد، مهاجران درباره سرشت حکومت بسیار آموختند. تا زمان انقلاب آمریکا، همه سیزده مهاجرنشین مجلس‌هایی را انتخاب کرده بودند که به برقراری قوانین و مقررات محلی کمک می‌کردند. آن‌ها به اهمیت حکومت انتخابی واقف شدند.

افزون بر آن، آن‌ها به مثابه مردان انگلیسی به حقوق عرفی و حقوق بشر باور داشتند.

هر چند تجربیات این مهاجران در سرزمین جدید سبب شد که عقایدی متفاوت از آنچه در انگلستان رایج بود، پیدا کنند. بنا بر قوانین انگلیسی که در مهاجرنشین‌ها نیز از آن‌ها پیروی می‌شد، مردانی که صاحب زمین بودند حق رای و کسب مقام داشتند.”

▪️قانون اساسی ایالت متحده آمریکا

همان طور که در مطالب فوق نیز بدان اشاره شد قانون اساسی آمریکا یکی از قدیمی‌ترین سندهای موجود در نوع خود در سطح جهان است، قابل ذکر است که قانون اساسی آمریکا در سال ۱۷۸۹ به تصویب رسید و با گذشت چیزی بیش از ۲۲۰ سال همچنان از استواری و قوت چندین سال پیش خود برخوردار است.

نکته قابل توجه در مورد قانون اساسی آمریکا این است که از زمان تصویب آن تا به امروز هیچ گونه تغییری در آن ایجاد نشده است و فقط چندین اصلاحیه در طول این سال‌ها به آن اضافه شده است.

بدین ترتیب به جرات می‌توان ادعا نمود که قانون اساسی این کشور از جمله باثبات‌ترین و مستحکم‌ترین سندهای موجود در طول تاریخ جهان به شمار می‌رود و به همین دلیل نیز مردم آمریکا به عنوان یک میراث ملی به آن می‌نگرند.

اصول قانون اساسی آمریکا از ۷ فصل تشکیل شده و هر یک از این فصول شامل بخش‌های جداگانه‌ای هستند. از طرفی قابل ذکر است که قانون اساسی این کشور بر سه محور اصلی و غیر قابل تغییر استوار است.

این محورها عبارت‌اند از:

➖نظام فدرالی ایالت متحده آمریکا

➖تفکیک قوا در ایالت متحده آمریکا

➖نظام انتخاباتی در ایالت متحده آمریکا

بنیان‌گذاری ایالت متحده آمریکا و قانون اساسی آن به وسیله رهبران سیاسی این کشور در سال ۱۷۷۶ صورت پذیرفت و به دنبال آن اعلامیه استقلال آمریکا به امضا رسید. این بنیان‌گذاری در پی شرایطی بود که پیش از آن بسیاری از مهاجران اروپایی و بازرگانان که از کنترل سیاسی و اقتصادی بریتانیا بر همه ارکان این کشور ناراضی بودند، هرگونه استبداد مطلقه را نفی کردند و برابری، البته برابری سفیدپوستان را سرلوحه روابط اجتماعی خود قرار دادند.

بر همین اساس سیاست‌مداران و بنیان‌گذاران این کشور همواره تلاش می‌کردند تا از به قدرت رسیدن فرد یا گروهی خاص جلوگیری به عمل آورند و بدین ترتیب از خدشه‌دار شدن استقلال فردی و اجتماعی شهروندان جلوگیری می‌کردند.

▪️متن اصلی قانون اساسی آمریکا با مقدمه زیر آغاز می‌گردد

“ما مردم ایالات متحده، به منظور تشکیل اتحادیه‌ای کامل‌تر، استقرار عدالت، تامین آسایش ملی، تضمین دفاع مشترک، ارتقای رفاه عمومی و حفظ برکات آزادی برای خود و آیندگانمان، قانون اساسی حاضر را برای ایالات متحده آمریکا وضع و مقرر می‌نماییم.

هر چند تجربیات این مهاجران در سرزمین جدید سبب شد که عقایدی متفاوت از آنچه در انگلستان رایج بود، پیدا کنند. بنا بر قوانین انگلیسی که در مهاجرنشین‌ها نیز از آن‌ها پیروی می‌شد، مردانی که صاحب زمین بودند حق رای و کسب مقام داشتند.”

فصل‌های کتاب صوتی بنیان‌گذاری آمریکا و قانون اساسی:

فصل اول: برپایی دنیای جدید

فصل دوم: روح آمریکایی

فصل سوم: تلاش برای خودمختاری

فصل چهارم: راه فیلادلفیا

فصل پنجم: مجمع قانون اساسی

فصل ششم: تولد قانون اساسی

فصل هفتم: مبارزه برای تصویب

فصل هشتم: میراثی ماندگار

 

🗨این کتاب صوتی در سه فایل تقدیم میشود.

بنیانگذاری آمریکا و قانون اساسی آن

نویسنده: #لیدیا_بجورنلوند

مترجم: مهدی حقیقت خواه

گوینده: اکرم پریمون

ناشر صوتی: آوانامه

ناشر: انتشارات ققنوس

از سری #کتابهای_تاریخ_جهان

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کتاب صوتی + فایل pdf: دختری با هفت اسم، (فرار از کره شمالی) نویسنده :  هیئون سئو لی

cafeliberal

«سرچشمه های دانایی و نادانی» نوشته کارل ریموند پوپر

cafeliberal

کتاب صوتی+نسخه چاپی: تصویر بزرگ | شان کرول

cafeliberal

کتاب صوتی+نسخه چاپی: ارتش شاهنشاهی ایران از کوروش تا پهلوی

cafeliberal

کتاب صوتی: راه هنرمند بازیابی خلاقیت،نویسنده : جولیا کامرون

cafeliberal

کتاب صوتی: بوف کور، اثر صادق هدایت

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید