22.8 C
تهران
جمعه 7 مهر 1402 ;ساعت: 11:17
کافه لیبرال

آموزش و پرورش در فنلاند

✅‏نظام آموزشی ‎فنلاند موفق‌ترین نظام آموزشی دنیاست. در این ‎یادداشت به برخی ویژگی‌های آن اشاره می‌کنیم.

✅1- هدف اصلی برنامه درسی فنلاند این است که دانش‌آموز به‌عنوان یک انسان و یک شهروند رشد کند و تاکید بر چگونه یاد گرفتن آنان است به جای این که چه چیزهایی یاد بگیرند.

✅‏2- شادی و نشاط یک اصل مهم در مدارس فنلاندی است و معلمان تلاش می‌کنند که محیط شادی را برای دانش‌آموزان در مدرسه فراهم کنند. بر این اساس در رتبه‌بندی شادترین کشورها، فنلاند رتبه نخست را به خود اختصاص داده است، در حالی که رتبه ایران 106 است.

✅‏3- با وجود آنکه نظام آموزشی فنلاند موفق‌ترین نظام آموزشی دنیاست، در المپیاد ریاضی جهان از 1965 تاکنون تنها یک مدال طلا کسب کرده است. اما ایران از 1985 تاکنون 45 طلا کسب کرده است ولی 87 درصد این مدال‌آوران ایرانی، ایران را ترک کرده اند.

‎✅‏4-با وجود اینکه ‎فنلاند یکی از سردترین کشورهای دنیاست و در بعضی نقاط شمالی فنلاند که پوشیده از برف فراوان است دما به بیست تا سی درجه زیر صفر می‌رسد، هیچ‌گاه مدارس به این علت تعطیل نمی‌شوند.

‎✅‏5- با توجه به اینکه دانش‌آموزان به‌صورت منطقه‌ای در مدارس ثبت‌نام می‌شوند، دانش‌آموزان حتی در دوره ابتدایی با دوچرخه یا پیاده به مدرسه می‌روند. برای دانش‌آموزانی که در فاصله بیش از 5 کیلومتری مدرسه هستند، سرویس حمل و نقل رایگان در نظر گرفته می‌شود.

✅‏6- در ‎فنلاند هیچ گونه مدرسه‌ای مانند مدارس تیزهوشان، نمونه و … که بر اساس امتیازات خاص یا با آزمون دانش‌آموز انتخاب نمایند، وجود ندارد. همچنین در نظام آموزشی فنلاند هیچ‌گونه رقابت و رتبه‌بندی وجود ندارد و اصل بر همکاری و ‎عدالت اموزشی است.

‎✅‏7-مدارس خصوصی در فنلاند فقط سه درصد از دانش‌آموزان این کشور را پوشش می‌دهند که هزینه تحصیل این دانش‌آموزان مانند ‎مدارس دولتی توسط دولت پرداخت می شود.

✅‏8-تحصیل در تمام سطوح از خردسالی تا دانشگاه در فنلاند ‎رایگان است. در پیش‌دبستانی و دبستان کتاب‌های درسی، ملزومات مدرسه، غذای روزانه و حمل و نقل “برای دانش‌آموزانی که محل زندگی آنها دور از مدرسه است” ‎رایگان است.

‎✅‏9- باانگیزه‌ترین، توانمندترین و قوی‌ترین دانشجویان برای رشته‌های معلمی گزینش می‌شوند. از بین متقاضیان ‎شغل معلمی در دوره ابتدایی 10 درصد، در دوره‌های متوسطه 10 تا 50 درصد “بسته به رشته تدریس” و در هنرستان فقط 30 درصد متقاضیان انتخاب می‌شوند.‎

✅‏10- حیاط مدارس ابتدایی به انواع وسایل ورزشی و بازی همچون وسایل پارک‌ها مجهز است. ‎معماری مدارس شامل فضای باز، مکان‌های اجتماع، کتابخانه، کلاس‌های بزرگ با پنجره‌های بزرگ است. مدارس و دانشگاه‌ها فاقد دیوار و حصار هستند، حتی اگر مدرسه کنار جنگل باشد.‎

✅‏11- دانش‌آموزان فنلاندی بیش از دانش‌آموزان سایر کشورها زمان استراحت و بازی دارند. نتایج این روش، خودکارآمدی، کاهش استرس، و یادگیری اجتماعی است. در برنامه‌های درسی مدارس تاکید زیادی بر آموزش موسیقی، ورزش و هنر است و از تلفیق موسیقی با آموزش سایر دروس بهره می‌برند.‎

✅‏12- اهمیت ‎موسیقی در برنامه‌درسی مدارس، به حدی است که مثلاً در کلاس پنجم تعداد ساعت «‎درس ریاضی» و «‎درس موسیقی» یکسان و هر دو، سه ساعت در هفته است.‎

✅‏13- در نظام آموزشی ‎فنلاند جایی برای رتبه‌بندی دانش‌آموزان و ‎رتبه‌بندی معلمان و تعیین شاگرد اول و دوم، و معلم نمونه و برگزیده و.. نیست. بر این اساس، در و دیوار مدرسه هم از عکس و بنر دانش‌آموزان خالی است.

✅‏14- دانش‌آموزان فنلاندی با میانگین زیر نیم ساعت ‎«تکلیف شب» کمترین مقدار تکلیف در جهان را دارند. دانش‌آموزان فنلاندی معمولاً نه ‎معلم خصوصی دارند نه آموزش بیرون از مدرسه.‎

✅‏15- تشکیل کلاس برای آموزش مسائل دینی ‎اقلیت‌ها به‌شرط وجود سه دانش‌آموز با گرفتن معلم مخصوص آن و پرداخت هزینه از سوی آموزش و پرورش صورت می‌گیرد‎.

✅‏16- والدین در مدارس ابتدایی تعیین می‌کنند که برای دانش‌آموز خودشان چه مذهب و چه زبانی آموزش داده شود. برای افرادی که نمی‌خواهند ‎آموزش مذهبی ارائه شود، درس اخلاق در نظر گرفته می‌شود‎.

✍️ رضا محمدی

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سنت قربانی از دید امانوئل کانت فیلسوف روشنگری

cafeliberal

درباره‌ی بردگی

cafeliberal

وقتی مدرسه نابرابری را تثبیت می کند

cafeliberal

برابری‌طلبی طغیانی علیه طبیعت، موری روتبارد

cafeliberal

مقدمه‌ای بر دموکراسی: خدایی که شکست خورد | هانس هرمان هوپ

cafeliberal

آزادی: يک نقطه شروع

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید