15.7 C
تهران
جمعه 4 فروردین 1402 ;ساعت: 13:10
کافه لیبرال

«اول باید بر تحریم‌های داخلی غلبه کرد»: بررسی راه‌های خنثی‌سازی تحریم

سیاست‌گذاری به‌جای این که معطوف به آزادسازی بیشتر اقتصاد و افزایش آزادی کنش‌گران اقتصادی باشد، به سمت دولتی‌تر شدن و بسته‌تر شدن اقتصاد گام برداشته است. به‌جای این که اتکا به مکانیسم بازار آزاد بیش‌تر شود، حرکت سریع‌تر به سمت اقتصاد دولتی رخ داده که این بزرگترین اشتباه سیاست‌گذار بوده است.

اولین و بدترین سیاست در این تجربه هم ایجاد ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده که لطمه بزرگی به اقتصاد ایران زده است. این سیاست کاملاً به نفع کاسبان داخلی تحریم بوده و رانت بزرگی برای آنان ایجاد کرده است که باعث می‌شود این گروه قدرتمند هم‌چنان بر تداوم وضع موجود پافشاری کنند.

از فروردین ۱۳۹۷ تاکنون که این سیاست وضع شد بیش از دو سال و نیم می‌گذرد و در این مدت بر همگان مشخص شده که این سیاست جز لطمه به ساختار اقتصاد و ایجاد رانت و فساد نتیجه‌ای در برنداشته اما متاسفانه دولت از این سیاست را رها نکرده است. وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی نشان می‌دهد که سیاستگذار هنوز می‌خواهد برای کنترل قیمت کالاهای اساسی و نهاده‌های وارداتی از این سیاست مخرب و بی‌نتیجه استفاده کند. این اشتباه اول و البته بسیار بزرگی بود.

اشتباهات بعدی در محدود کردن صادرات و ممنوع کردن صدور برخی کالا به بهانه تنظیم قیمت در بازار داخل رخ داد. نتیجه این سیاست هم جز شکست نبود که در قیمت کالاهای مختلف مصرفی مردم از جمله مرغ و تخم‌مرغ خودش را نشان داده است. با این همه باز هم سیاستگذار از این تجربه شکست‌خورده، درس نگرفته است.

موسی غنی‌نژاد

متن این گفتگو 👇

https://cafe-liberal.com/pdf/ghaninejad.pdf

🆔 @ghaninejad_mousa

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

لیبرالیسم همان عقل عقلایی است

cafeliberal

مبارزه موثر با فساد، دکتر موسی غنی نژاد

cafeliberal

کاسبان تورم، دکتر موسی غنی‌نژاد

cafeliberal

سوسیالیسم لیبرال به عنوان جایگزین سرمایه داری

cafeliberal

ضرورت پیوند با اقتصاد جهانی

cafeliberal

هدف‌‌گذاری با چشمان بسته

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید