29.9 C
تهران
دوشنبه 8 خرداد 1402 ;ساعت: 22:18
کافه لیبرال

تجربه‌هایی از انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم که فراموش نخواهد شد

1️⃣ فراموش نخواهد شد؛ افرادی که بارها منطق انتخاب بین «بد و بدتر» را تجویز کرده‌ بودند، حتی وقتی ناکارآمدی و عدم اقبال عمومی این منطق اثبات شد، این استدلال را کنار نگذاشتند. گویا اساسا منافع آن‌ها در حفظ همین بازی «بد» و «بدتر» است؛ زیرا حتی برای یکبار هم حاضر نشدند در کنار آن‌هایی باشند که بارها در کنارشان قرار گرفته‌بودند.

منظورم خانم‌ها و آقایان فاطمه حقیقت‌جو، الهه کولایی، فرخ نگهدار، محمود دولت آبادی،  خاتمی، کروبی، نبوی، امین‌زاده، مهاجرانی، عطریانفر، کرباسچی، مهدی هاشمی،محمد فاضلی، غنی‌نژاد، ملکیان، سروش، آرمین، محمد ترکمان، عرب‌سرخی، محمد قوچانی، خجسته‌رحیمی‌، محمدجواد روح و… است.

(افرادی مانند علی مطهری، محمود صادقی، خانم مولاوردی و… را که در جاهای دیگر مانند پیگیری حوادث ۹۶ و ۹۸ شخصیت خود را نشان داده‌اند نباید در کنار افراد گروه نخست قرار داد.)

2️⃣ فراموش نخواهد شد؛ تمام احزاب و باندهایی که مردم را دعوت کردند تا به عبدالناصر همتی رای دهند، وزنی کمتر از آراء باطله داشتند. اساسا در صحنه سیاست ایران به‌دلیل عدم وجود احزاب مردمی که ریشه اجتماعی داشته باشد؛ احزاب موجود (از اصولگرا تا اصلاح‌طلب و اعتدالی و چپ ) چیزی جز باندهای کوچک مافیایی خانوادگی نیستند.

باندهایی مانند: حزب اعتماد ملی، حزب توسعه ملی، حزب کارگزاران سازندگی، حزب ندای ایرانیان، مجمع نیروهای خط امام، حزب اسلامی کار، حزب مردمسالاری، خانه کارگر، حزب جوانان ایران اسلامی، مجمع اسلامی فرهنگیان و…

3️⃣ فراموش نخواهد شد؛ رسانه‌های حزب بادی که در طول سال حرف‌های قشنگ و روشنفکرانه می‌زنند؛ در بزنگاه که می‌بینند باد از سمت دیگری می‌وزد، سریع به سمت دیگر می‌چرخند:

منطورم آقایان رحمانیان( شرق)، عبداللهی(آرمان ملی)، وکیلی(ابتکار)، مظفری(آفتاب‌یزد)، بختیاری(دنیای‌اقتصاد)، حیدری(خبرگزاری ایلنا)، شهاب طباطبایی(روزنامه راوی) و متقیان(مدیرعامل ایسنا)، احسان مازندرانی و …است.

4️⃣ فراموش نخواهد شد؛ اساتید چپ‌نمایی که با اسم رمز «نئولیبرالیسم» به تحلیل سطحی پدیده‌های جامعه ایران مشغول بودند و با نقد نئولیبرالیسم به دانشجویان آدرس غلط می‌دادند؛ در تحلیل انتخابات ریاست جمهوری روزه سکوت گرفتند.

فراموش نخواهد شد، اندیشمندانی که همه پدیده‌ها را نتیجه سیطره منحوس نئولیبرالیسم در ایران و جهان می‌دانستند، در مورد وضعیت ایجاد شده در انتخابات ریاست جمهوری تحلیل‌های مشعشع و افاضات درخشان خود را ارائه نکردند!؟ اینکه چطور نئولیبرالیست‌ها، پازل انتخابات ریاست جمهوری را چیده‌اند و نقش بانکداران، کارگزاران مالی و کارفرمایان در صحنه انتخابات ریاست جمهوری ایران از تایید نامزدها تا ایجاد یا عدم ایجاد انگیزه در رای دهندگان و…. چگونه بوده است!؟

5️⃣ فراموش نخواهد شد؛ مهم حال افراد است و این نکته شامل همه سیاستمداران از خاتمی و میرحسین تا احمدی‌نژاد و رییسی می‌شود.

6️⃣ فراموش نخواهد شد؛ هیچ تضمینی نیست که هرکس دو سال زندان رفته یا نشریه‌اش توقیف شده یا حرف‌های قشنگ می‌زند، حتما درک درستی از منافع ملی ایرانیان دارد.

✍🏼 دکتر نظام بهرامی کمیل

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نقش کشورهای مختلف و ایران در پیمان نامه اقلیمی پاریس

cafeliberal

آفتابه لگن هفت دست، شام و نهار…

cafeliberal

چرا سوسیالیسم محکوم به شکست است؟

cafeliberal

فلسفه و معنای زندگی

cafeliberal

رسانه‌های غربی حقیقت را در مورد ایران نمی‌گویند

cafeliberal

آزادی مثبت و آزادی منفی!

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید