32.8 C
تهران
سه‌شنبه 16 خرداد 1402 ;ساعت: 17:37
کافه لیبرال

تعبیر یک خواب: کره شمالی شدن ایران

در حالیکه این روزها مردم نگران خوزستان و گرفتار بحران کم آبی، گرما، قطعی برق، گرانی‌های افسار گسیخته، تورم، کمبود واکسن کرونا و آخر در جستجوی نان شب هستند در آن سوی میدان در مجلس انقلابی چه می‌گذرد؟

برخی زیر کولر مجلس این روزها به دنبال تصویب طرحی هستند برای محدودتر کردن حق انتخاب و آزادی مردم در فضای مجازی. طنز ماجرا نام این طرح است (صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی) در واقع مصداق همان جمله معروف به نام مردم اما به کام دیگران. حتما مطلع هستید حکومت کره شمالی در سالیان اخیر بخاطر علاقه زیادی که به مردم خود دارد توجه ویژه‌ای به صیانت و ساماندهی کرد که زبانزد خاص و عام است اما باید خدمت مجلس نشینان و دیگر زورمندان و خادمان بگویم که هر گردی گردو نيست و اینجا هم کره شمالی بشو نیست.

در ایران این طرح‌ها و تهدیدها و محدودیتها و مسدودیت.ها فقط یک نتیجه دارد اینکه ناخودآگاه اشتیاق و دلتنگی و بی‌قراری مردم برای بدست آوردن حق آزادی انتخاب، امنیت روانی و آسایش اجتماعی را صد چندان بیشتر خواهد کرد در نتیجه رویای کره شمالی شدن هرگز به سرانجام نخواهد رسید و همچون خوابی‌ست که با آرزومندانش به گور خواهد رفت. اگر مسئله امنیت اطلاعات محرمانه کشور است بروید کارهای محرمانه حکومت را در بستر اینترانت و اکسترانت یا همان اینترنت ملی خودتان انجام دهید به شما چه مردم چه پیام رسانی استفاده می‌کنند؟ از فیلترها درس نگرفتید؟ چرا شما با این همه رسوایی و ناکارآمدی‌تان آرام نمی‌گیگیرید؟ صبح تا شب باید سرک بکشید در زندگی مردم؟ آیا از جنبه روانی لذت خاصی از مشکل‌تراشی برای مردم می‌برید؟ حداقل بگذارید ماجرای گندی که در خوزستان زدید پایان برسد بعد شروع کنید به ایجاد تنش‌های جدید، حتی اگر هدف فضولی در زندگی خصوصی و عکس‌ها و فیلم‌ها و پیام‌ها نیست و مسئله شما کنترل کردن فضای مجازی جهت خفه کردن صدای اعتراض و انتقادات است این خود طبق معمول اشتباهی دیگر است زیرا اگر مردم همین پیام رسانهای خارجی را هم بعنوان یک روزنه کوچک برای تنفس از دست بدهند تنها مکان باقیمانده برای آنها جهت انتقاد و اعتراض و ابراز عقیده و تخلیه خشم، حضور در کف خیابان‌ها خواهد بود در نتیچه اگر این اشتباه استراتژیک را مرتکب شوید در فکر آب و جارو کردن خیابان‌ها هم برایشان باشید. دست از خرابکاری و ایجاد خشم و نفرت در مردم برداربد بجای اینکه (مثلا) نگران کاربران فضای مجازی باشید از صندلی‌های گران‌ قیمتتان بلند بشوید و بروید در خوزستان و دیگر نقاط به داد مردم در فضای واقعی برسید!

۲ مرداد ۱۴۰۰

پیج یاسر اسلامی نوکنده در اینستاگرام:
https://www.instagram.com/yaser.eslami.nokandeh

@yaser_eslami_nokandeh

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مبادی فلسفی اقتصاد اتریشی

cafeliberal

نگاهی بسیار کوتاه به موضوع فقر در نظام سیاسی توتالیتر جمهوری اسلامی

cafeliberal

لیبرالیسم مقدم بر دموکراسی، فرید زکریا

cafeliberal

نهادهای فرهنگی و توسعه

cafeliberal

نظرهائی در مورد آینده پساکرونائی جهان و ایران، اسماعیل نوری علا

cafeliberal

تورم چه آثار نامناسبی به دنبال دارد؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید