14.9 C
تهران
دوشنبه 7 آذر 1401 15:52
کافه لیبرال

مروری بر داستان نوکیا

✏️خیلی دور نیست ایامی که نوکیا سلطان بلامنازع بازارهای موبایل بود ، بسیاری از ماها تجربه اولین گوشی های موبایلمان با نوکیا بوده و حتی بیراه نیست بگوییم که موبایل را با نوکیا شناختیم !

✏️یادم می آید که چقدر با آمدن مدل های جدید نوکیا شوق و ذوق میکردیم ، هر چند که در اکثر موارد بودجه ما به خرید آنها نمی رسید ولی به هر حال برای ما که سن کمی داشتیم دنبال کردن مدلهای پر زرق و برق و جدید شرکت نوکیا ، هیجان انگیز بود ..

✏️نوکیا سالهای متمادی بیشترین فروش موبایل را در اختیار داشت (۴۰ درصد کل فروش دنیا ! ) حتی همین امروز نیز از ده مدل گوشی پر فروش دنیا ، ۸ مدل آن نوکیا هستند . بیشترین فروش نوکیا مربوط به آن آشنای قدیمی و محبوب دلها یعنی ۱۱۰۰ هست ! بسیاری از ما خوب این مدل را میشناسیم !

✏️با همه قدرت و بزرگی نوکیا ، چه شد که این غول بزرگ برافتاد و گوی رقابت را به حریفان خود واگذار کرد ؟

چه کسی باور میکرد که امپراطوری بزرگ نوکیا جوری از بین برود که جدید تر ها حتی اسمش را هم نشنیده باشند ؟

✏️علت شکست نوکیا همواره مورد توجه بسیاری بوده ، مطالعات زیادی در مورد آن انجام پذیرفته ، چند علت بزرگ را برای این شکست بزرگ عنوان میکنند ولی بنده برداشت خودم از دریچه مالی را عنوان میکنم .

✏️نوکیا بهترین گزارشات مالی خودش را در اواخر دهه گذشته میلادی ارائه میداد ، تمرکز مدیریت بر ادامه وضع موجود با تکیه بر توسعه سخت افزار بود ، در حقیقت آن چیزی که باعث شده بود نوکیا ده سال در مسیر رشد سریع باشد ( سخت افزار عالی ) ، دیگر مزیتی برای آن شرکت محسوب نمیشد و دنیا داشت از مسیر نرم افزار به توسعه ادامه میداد .

✏️عدم توانایی نوکیا در شناخت این واقعیت و پذیرفتن دیر هنگام آن و اصرار بر ارتقا روش های قدیمی به جای روی آوردن به متد روز در نرم افزار و   سرمایه گذاری شدید رقبا بر ضعف نوکیا باعث شد تا شرکت در سرازیری سقوط قرار بگیرد ، بعضی وقتها فکر میکنم شاید گزارشات مالی خوب اعتماد به نفس کاذبی به مدیران شرکت داد و آنها را از توجه به خطرات و آسیبهای احتمالی رقبا باز داشت .

✏️دنیای رقابت همینگونه است؛ کوچکترین ضعفی ممکن هست به قیمت نابودی کلی کسب و‌ کار تمام بشود، بنابراین اولین اصل ها برای یک مدیر خوب، شنیدن همه حرفها، تحقیق و توسعه علمی و درست، مطالعات بازار، تصمیم بر اساس مطالعه آماری و علمی و نه از روی احساس و در نهایت داشتن تصویر درست از آینده هست.

✍🏻سعید درخشانی

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

بورس سهام و بازارهای آتی: ابزارهای بازار برای سازگار کردن انتظارات

cafeliberal

جایگاه زنان در بازار کار ایران

cafeliberal

حجت‌الله عبدالمالكی: ما (ایران) به لحاظ باز بودن اقتصاد از چین بازتریم.

cafeliberal

تئوری «اتریشی» چرخه تجاری، لودویگ فون میزس

cafeliberal

ویدئو: معرفی اقتصاد اتريشی 6-1

cafeliberal

حذف چهار صفر و زیبا سازی

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader