21.7 C
تهران
جمعه 7 مهر 1402 ;ساعت: 10:04
کافه لیبرال

کتاب صوتی: دنیای سوفی، اثر  یوستین گردر

دنیای سوفی، اثر  یوستین گردر

یک #رمان_فلسفی اثر #یوستین_گردر نویسنده نروژی است که چاپ اول آن در سال ۱۹۹۱ میلادی در نروژ منتشر شد.وی در سال ۱۹۵۲ در #نروژ بدنیا آمد.

سالها در “برگن“فلسفه تدریس کردو پیوسته در فکر متن فلسفی ساده ای بود که بدرد شاگردان جوانش بخورد. چون متن مناسبی نیافت خود نشست و #دنیای_سوفی  Sophie’s World را در سال 1991 نوشت.کتاب با استقبال غیره منتظره ای رو به رو گردید و در همان چند سال اول انتشار به بیش از سی زبان ترچمه شد و تا کنون میلیونها نسخه در جهان فروش رفته است.اگر شما نیز جزو کسانی هستید که قصد مطالعه کتاب‌های فلسفی را دارید, اما نمی‌دانید از کدام کتاب و منبع برای شروع مطالعه موضوعات فلسفی استفاده نمایید,حتما کتاب دنیای سوفی را در لیست مطالعه خود قرار دهید.

❗️خلاصه‌:

برخلاف تصور عامه این کتاب یک کتاب خشک فلسفی با عبارات پیچیده نیست، بلکه رمانی با زبانی بسیار ساده و قابل‌فهم نوشته شده است.

اما داستان رمان دنیای سوفی روایتگر زندگی دختری 15 ساله است که در بیرون از شهر زندگی می‌کند. این دختر از ذهنی خلاق برخوردار است و با اطرافیان خود در مورد موضوعاتی مهم بحث می‌کند. داستان اصلی رمان دنیای سوفی از جایی آغاز می‌شود که نامه عجیب ‌و غریبی از فردی ناشناس برای سوفی آموندسن؛ شخصیت اصلی داستان فرستاده می‌شود و سوفی جوان را به تفکر در مورد سوالات فلسفی سوق می‌دهد.

یوسین گردر در کتاب دنیای سوفی سعی در پاسخ دادن به سوالاتی را دارد که در طول تاریخ، بشر با آن‌ها روبرو بوده است. سوالاتی نظیر من کی هستم؟ چرا در این دنیا حضور دارم؟ هدف دنیا چیست؟ جهان چگونه به وجود آمد؟

🔻برخی از مهم‌ترین سرفصل‌های کتاب صوتی دنیای صوفی به شرح زیر است:

#سقراط – هرکس که بداند که نداند از همه داناتر است

#مارکس – شبحی بر اروپا سایه افکنده

#قرون_‌وسطا – فرق است میان راه را تا نیمه رفتن با راه را خطا رفتن

#انفجار_بزرگ – ما نیز ذراتی از ستارگانیم

#افلاطون – آرزوی بازگشت به قلمرو روح

#اسپینوزا – خدا خیمه‌شب‌باز نیست

#هگل – آنچه عقلی است ماندنی است

#داروین – کشتی حامل ژن بر پهنه زندگی

#هراکلیتوس تاکید کرد که “اضداد, ویژگی جهان است. اگر هیچ‌گاه بیمار نشویم، نمی‌دانیم تندرستی چیست. اگر هیچ‌گاه گرسنه نشویم، از سیر شدن لذت نمی‌بریم. اگر هیچ‌گاه جنگی روی نمی‌داد، قدر صلح را نمی‌شناختیم؛ و اگر زمستان نباشد، بهار هم نمی‌آید.”

#ارسطو می‌پرسد: “چگونه باید زیست؟ خوب زیستن مستلزم چیست؟ و پاسخ می‌دهد: انسان فقط در صورتی می‌تواند خوشبخت شود که همه توانایی و شایستگی خود را به کار اندازد.”

#اسپینوزا تاکید می‌ورزد که “تنها یک وجود، کاملا و مطلقا «علت قائم به ذات» است و می‌تواند با آزادی تام عمل کند. تنها خدا یا طبیعت مبین فرایندی این‌چنین آزاد و این‌چنین «غیرتصادفی» است. انسان می‌تواند برای کسب آزادی و رهایی از قیود برونی بکوشد، ولی هیچ‌گاه به اختیار و «ارادۀ آزاد» دست نمی‌یابد. ما بر آنچه بر بدنمان می‌گذرد – که وجهی از حالت مادی است – اختیار نداریم. همچنین اندیشیدن خود را بر نمی‌گزینیم. پس انسان «روح آزاد» ندارد؛ و کمابیش در پیکری مکانیکی محبوس است”.

«واژه کلیدی در #فلسفه_سارتر، مانند فلسفه #کرکه_گور، « #وجود » است. ولی “وجود” اینجا به معنی زنده بودن نیست. گیاهان و جانوران نیز زنده‌اند، وجود دارند، اما مجبور نیستند به زنده بودن خود بیندیشند. انسان تنها موجود زنده‌ای است که از وجود خود آگاه است. سارتر می‌گفت چیزهای مادی فقط «در نفس خود» – فی‌نفسه – وجود دارند، حال آن‌که انسان «برای نفس خود» – لنفسه – وجود دارد. بدین قرار وجود انسان و وجود اشیاء همسان نیست».

«رنسانس، بیش از هر چیز دیگر، دید تازه‌ای از انسان به ارمغان آورد. انسان‌مداری رنسانس، برخلاف تاکید تعصب‌آمیز قرون‌وسطا بر طبیعتِ گناهکار بشر، منجر به باوری تازه به انسان و ارزش انسان شد. انسان اینک بی‌اندازه والا و ارجمند به شمار می‌رفت. یکی از چهره‌های اصلی رنسانس مارسیلیو فیچینو بود که گفت: «خود را بشناس، ای موجود الهی در جلد آدمی!».

مترجم:مهدی سمسار

راوی:مینا درودیان

مدیر پروژه:مهسا نظام آبادی

ناظر کیفی:رضا عمرانی

ناشر و ناشرصوتی:جامی,نوار

——————————————-

دنیای سوفی (به نروژی: Sofies verden) , یک #رمان_فلسفی اثر #یوستین_گردر نویسنده نروژی است که چاپ اول آن در سال ۱۹۹۱ میلادی در نروژ منتشر شد.

نویسنده این کتاب،#یوستین_گردر Jostein Gaarder , در سال ۱۹۵۲ در #نروژ بدنیا آمد.

 

سالها در “برگن“فلسفه تدریس کردو پیوسته در فکر متن فلسفی ساده ای بود که بدرد شاگردان جوانش بخورد. چون متن مناسبی نیافت خود نشست و #دنیای_سوفی  Sophie’s World را در سال 1991 نوشت.

کتاب با استقبال غیره منتظره ای رو به رو گردید و در همان چند سال اول انتشار به بیش از سی زبان ترچمه شد و تا کنون میلیونها نسخه در جهان فروش رفته است.

 

کتاب با روایت سوم شخص به ماجراهای «سوفی آموندسن»، دختر چهارده سالهٔ #نروژی می‌پردازد که با مادرش زندگی می‌کند. در ابتدای داستان…

 

#سوفی  Sophie نامه‌هایی از یک فرستندهٔ ناشناس دریافت می‌کند که در آن‌ها سؤال‌هایی مانند «تو کیستی؟» و «جهان چگونه به وجود آمد؟» نوشته شده‌اند.

مدتی بعد او بسته‌های بزرگتری دریافت می‌کند که آغازگر یک دورهٔ #آموزش_فلسفه برای او هستند.

سوفی به زودی پی می‌برد که تمام بسته‌ها توسط «آلبرتو ناکس» برای وی ارسال می‌شوند. آلبرتو سوفی را قدم به قدم با #تمدن_یونان_باستان، #ظهور_مسیحیت و تاثیر آن روی فلسفهٔ یونانی، قرون وسطی و نیز دوران رنسانس، باروک و رمانتیسیسم آشنا می‌کند. در کنار این، ماجراهایی که بین سوفی و مادرش و دوستش به اسم یووانا رخ می‌دهد، به داستان ,لحنی شبیه داستان‌های نوجوانانه می‌دهد که خواننده را به دنبال کردن ماجرا ترغیب می‌کند.

#گردر  استاد ساده نویسی و ایجاز است. سه هزار سال اندیشه را در ۶۰۰ صفحه می گنجاند ، وزیرکانه از قول #گوته میگوید:

«کسی که از سه هزار سال بهره نگیرد تنگدست بسر می برد.»

 

و چه راحت مباحث پیچیده فلسفه غرب را ، بی آنکه مبتذل شود به زبان ساده و شیوا و همه فهم بیان میکند.

از جمله بهره جویی مسیحیت را از نظریه های #افلاطون و #ارسطو،ریشه گرفتن فرهنگ اروپایی را از فرهنگ #سامی و #هند_اروپایی، #هگل را و بحث آنچه عقلی است ماندنی است،و دوران خود ما را و انسانِ محکوم به آزادی را وغیره و غیره.

توجه داشته باشید که دنیای سوفی #رمان است،رمانی خودآموز، با طروح و بسطی گیرا و دلنشین درباره هستی.وعلت محبوبیت عجیب و پیگیر آن در سراسر جهان همین است.

این اثر داستانی است که #تاریخ_فلسفه را به زبان ساده برای نوجوانان تشریح می‌کند.

این کتاب تاکنون به ۵۴ زبان برگردانده شده و علاوه بر نوجوانان، توجه بزرگ‌سالان را هم بخود جلب کرده است.

از روی کتاب #دنیای_سوفی فیلمی به همین نام ساخته شده است.

اگر علاقمند به تاریخ فلسفه هستید و همچنین میخواهید با نام فلاسفه اثر گذار و روند پیشرفت حکمت عقلی  در تاریخ انسان ,با بیانی شیوا آشنایی پیدا کنید , به شما پیشنهاد میشود شنونده این رمان صوتی جذاب باشید .

در این رمان با زبانی ساده شما با  اساطیر جهان و نقش انها در تاریخ انسان آشنا شده و سپس با فلاسفه ی بزرگی مانند دموکریتوس ,سقراط, افلاطون ,ارسطو, باروک, دکارت,  اسپینوزا,  لاک, هیوم, برکلی, بژرکلی, کانت, هگل, کی یر ک گارد, مارکس, داروین, فروید, آشنا میشوید .

و همچنین با دوره های اثر گذار در تاریخ ,مانند  قرون وسطا, رنسانس,  عصر روشنگری,  هلنیسم , رمانتیسم, عصر معاصر,……. از لحاظ تاریخی آشنا میشوید.

و در انتها به مبحث بیگ بنگ , با زبانی ساده خواهد پرداخت .

 

شامل 45 قسمت میباشد.

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کتاب صوتی: انسان خداگونه یا ( تاریخ مختصر آینده) نویسنده :  یووال نوح هراری

cafeliberal

کتاب صوتی: شناخت اساطیر ایران، نوشتۀ پروفسور جان ر. هینلز

cafeliberal

کتاب صوتی: گلستان سعدی، نویسنده:  سعدی شیرازی

cafeliberal

کتاب صوتی: در فاصله ی دو نقطه …ایران درّودی

cafeliberal

کتاب صوتی+نسخه نوشتاری: سرگذشت فلسفه-برایان مگی

cafeliberal

کتاب صوتی+نسخه پی دی اف،سقوط بهشت؛ خاندان پهلوی‌ و روزهای پایان ایران پادشاهی، اندرو اسکات کوپر

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید