7.3 C
تهران
یکشنبه 13 فروردین 1402 ;ساعت: 03:43
کافه لیبرال

آفتابه لگن هفت دست، شام و نهار…

◄تاکنون به این فکر کرده اید که چرا آلمان و ژاپن و کره‌جنوبی و سوئد و سوئیس و ایتالیا و فرانسه و ترکیه و کشورهای دیگری که از نظر تولید محصولات دارویی و پزشکی از ما جلوتر هستند؛ مدعی تلاش برای ساخت و تولید موفقیت‌آمیز هفت واکسن برای ویروس کووید ۱۹ نیستند، اما ما با این حال و روز، مدعی هستیم؟

◄چرا در آلمان و انگلستان و ژاپن و کره‌جنوبی و ترکیه و کانادا و چندین کشور دیگر که گردش مالی‌ و اقتصادشان از ما بزرگتر است، کمتر از ده بانک و موسسه اعتباری وجود دارد؛ اما در ایران که اندازه اقتصادش حتی یک پنجم آن کشورها نیست، تا چند سال قبل بیش از چهل بانک و موسسه اعتباری وجود داشت؟

◄چرا در آمریکا و روسیه و چین و ژاپن و آلمان و امارات و هند و انگلستان و فرانسه و ایتالیا و کانادا و اندونزی و ترکیه و… که تعداد مسافرت‌های هوایی آن‌ها از ما بسیار بیشتر است و مسافر و هواپیمای مسافربری بیشتری دارند، دو یا سه خط هوایی ملی وجود دارد، اما در ایران که حتی ده‌درصد حجم پروازهای مسافربری آن‌ها را هم ندارد، حدود چهارده ایرلاین داخلی وجود دارد که برخی فقط چند هواپیمای فرسوده اجاره‌ای در اختیار دارند؟

◄چرا در ترکیه و انگلستان و آلمان و فرانسه و چین و کانادا و ایتالیا و… که چندین برابر ما کتاب غیردرسی چاپ می‌کنند و متوسط تیراژ بیست‌هزار نسخه‌ای دارند، پنجاه تا دویست ناشر کتاب وجود دارد؛ اما ما با این کسادی مطالعه و متوسط تیراژ سیصد نسخه‌ای کتاب، بیست هزار ناشر داریم که فقط پنج هزار از آن‌ها فعال هستند و البته از این پنج هزار نزدیک به دو هزارتا سالی یک تا پنج کتاب چاپ می‌کنند؟!

◄چرا در ایران بیش از ده شرکت بیمه درمان تکمیلی وجود دارد، اما خدمات آن‌ها رضایت‌بخش نیست؟ چرا دولت ما ده‌ها شبکه رادیویی و تلویزیونی داخلی و خارجی راه‌انداخته و در کمیت با انگلستان و روسیه و چین و آمریکا رقابت می‌کند، اما در محتوا حتی نیمی از مردم جامعه خود را راضی نکرده‌است؟

◄چرا تعداد دانشگاه‌ و دانشجو و اعضای هیئت علمی کشور ما از بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی بیشتر است، اما از خروجی آن‌ها خبری نیست؟ (هند با بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت 1600دانشگاه، چین با یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر ۲۵۰۰ دانشگاه و ایران با هشتادوپنج میلیون نفر ۲۶۰۰ دانشگاه دارد!) و صدها چرا و چرای دیگر از این دست…

چرا اینجا آفتابه و لگن هفت دست، هفت دست، اما از شام و نهار خبری نیست؟

پاسخ تنها و تنها در رانت و فساد حاکم بر جامعه نهفته است و بس!

البته امیدوارم دولتمردان و وکلای مجلس برای مبارزه با این مشکل ساختاری؛ پیشنهاد اضافه کردن یک سازمان نظارتی جدید را ندهند؛ برای اینکه در تعداد این قلم هم ما از همه جلوتریم؟

👤دکتر نظام بهرامی کمیل

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کنترل اقتصادی، کنترل کل زندگی فرد است، فردریش فون هایک

cafeliberal

٦ راهی که  فناوری برای  جاودانگی پیش روی ما می‌گذارد…

cafeliberal

کالا به مثابه حق

cafeliberal

فلسفه و معنای زندگی

cafeliberal

ماکیاولی پایه گذار سیاست مدرن

cafeliberal

چپ سیاسی‌محور و چندملیتی‌بودن ایران

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید