32.6 C
تهران
سه‌شنبه 16 خرداد 1402 ;ساعت: 15:34
کافه لیبرال

جنگل های هیرکانی مورد هجوم قاچاقچیان

ثبت شده در : یونیسف

قدمت : بیش از چهل میلیون سال

مساحت :  تقریبا ۵۵۰۰۰ کیلومتر مربع

مکان : شمال ایران و جمهوری آذربایجان

اداره کننده : اداره میراث فرهنگی و سازمان محافظت از محیط زیست

اراضی ملی کشور ‎ایران

‏جنگلهای هیرکانی که این اواخر مورد هجوم قاچاقچیان چوب و منابع زمینی و زیر زمینی ، قاچاقچیان گوشت حیوانات و  فروشندگان حیوانات زنده برای انتقال به باغ وحش های سرتاسر دنیا ، قرار گرفته . مطالبی که برای بسیاری از ایرانیان که سنگ ‎گرتا تونبرگ را به سینه میزنند ، نا آشناست . ‏۲/جنگل‌های هیرکانی ،یک زیست‌منطقه در جنگل‌های مختلط پهن‌برگ حاشیه جنوبی دریای خزر و کناره شمالی البرز به مساحت ۵۵۰۰۰ کیلومتر  مربع است که در کناره جنوبی دریای خزر در بخش‌هایی از پنج استان شمالی ‎ایران قرار گرفته و در کشور ایران و کشور جمهوری آذربایجان است.‏بر اساس تحقیقات ‎یونیسف و سازمان محیط زیست جهانی جنگل های هیرکانی  در عصر یخبندان، کواترنری این جنگل‌ها کوچکتر شدند اما با پایان عصر یخبندان دوباره گسترش یافتند ، و امروزه بخش عظیمی از آن به دلیل بی مسئولیتی و اقدامات غیر کارشناسانه و قطع  بی رویه درختان در حال نابودی ست . ‏بر اعلام دبیرکل کنونی کمیسیون ملی یونسکو در ایران ، در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، جنگل‌های هیرکانی که از آستارا در شمال استان گیلان تا گلیداغ در خاور استان گلستان کشیده شده‌است، به عنوان ثبت ملی در ‎یونیسف به ثبت رسیده است . ‏واژه هیرکان تلفظ یونانی از نام گرگان الهام گرفته شده است .  پلنگ ایرانی نیز در جنگل های هیرکانی زندگی می‌کند . بیش از ۲۹۶ گونه پرندگان ، بیش از تقریبا ۱۰۰ گونه پستاندار و ۳۲۰۰ گونه گیاهی و بیش از هفت میلیون نفر انسان در این جنگل ها زندگی میکنند .‏ششصد هکتار از این جنگل ها با رأی دیوان عالی کشور به آیت الله حسینعلی خادمی آق مشهدی ساری تعلق گرفت . این اگر ‎ایرانفروشی نیست، پس چیست ؟! آق مشهدی ، متولی یک امامزاده در همان شمال کشور ،شهر ساری است که با یک برگ کاغذ قدیمی حالا مالک هزاران هزار هکتار از جنگل های هیرکانی شده و به جان این درختان و طبیعت چهل میلیون ساله افتاده و همه چیز را نابود می کند .و به فرزندان خود دستور قطع درختان و تجارت چوب را داده است . ‏ فرزندان آق مشهدی بعد از نامیدن این ۵۶۰۰ هکتار  به نام ایشان ،به سرعت دست به کار شده و هزاران هزار درخت را قطع کردند و در آرزوی پولدار شدن آنها را به قیمت خیلی پایین به دلالان فروختند! یک ثانیه در موردش فکر کنید.میدانید چند تا حیوان تلف شده است!!!

چند تا پرنده بی خانمان و چقدر به اکو سیستم طبیعت ضربه خورده است، اکنون که دارید این مطلب را میخوانید : انها هنوز درخت قطع میکنند و جنگل به نام انهاست. اجازه از سازمان جنگل ها و اجازه از سازمان اوقاف و اجازه از طرف خامنه ای مستقیم داده شده است.

‏هزاران هزار خودرو از چوب بری ها و دلالان چوب وارد این جنگل ها می‌شوند و جلوی چشم سازمان  منابع طبیعی کیلو کیو و تن تن چوب بار میزنند و با کامیون ها به سرعت از جنگل خارج می‌شوند . چوب ‎راش و چوب درخت ‎توسکا که از بهترین چوب های دنیاست را بار میکنند و به ناکجا میبرند !!!

‏در حدود چهل سال گذشته جنگل ‎هیرکانی از سه میلیون و ششصد هزار هکتار به حدود یک میلیون و هشتصد هزار هکتار کاهش یافته است،یعنی تقریبا نصف شده است. ‎فاجعه و ‎ایرانستیزی از ابن بیشتر ؟!!

‏ در فاصله بین ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر ماه که فصل جفت گیری اغلب این حیوانات ساکن در ‎جنگل هیرکانی است ، قاچاقچیان و شکارچیان با اجازه آق مشهدی و پسرانش به شکار حیوانات میروند و با تقلید صدای حیوانات ماده برای حیوان نر آنها را شمار میکنند و گاهی گرفته و به خارج از ایران میفرستند .‏گوشت آهو و گوزن و قوچ و گوسفند و پوست گورخر و خرس و روباه و گربه وحشی و گربه های نایاب نژاد ایرانی و پرندگان در حال انقراض و کمیاب را به تاراج میبرند ، تا جیب خودشان را پر از دلار کنند و در خارج از ایران خرج کنند ، این اگر ‎ایرانستیزی نیست ! پس چیست ؟!

‏جنگلهای_هیرکانی در دنیا معروف به موزه طبیعی جهان است و یونیسف بارها و بارها به جمهوری اسلامی هشدار داده که در حفظ این جنگل ها کوشا باشه وگرنه با هجوم این قاچاقچیان این ثبت رو از ایران خواهد گرفت و این جنگل به دست فراموشی سپرده خواهد شد !!! این اگر ‎ایرانستیزی نیست ، پس چیست؟

‏ امیدوارم ‎ایران از دست این ‎فرقه تبهکار آزاد شده و قبل از نابودی تمام ایران زمین این خاک مقدس و پام را پس بگیریم

دنیل تهرانی

زنده باد ایران و ایرانی 💙

تصاویر طبیعت جنگل های هیرکانی⬇️

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

امانوئل کانت و فلسفهء آزادی

cafeliberal

آرمان‌شهر بزرگ

cafeliberal

چپ چیست؟

cafeliberal

دولت علیه دولت!

cafeliberal

سازوکار فنی دروغپردازی اصلاحطلبان درباره دموکراسی

cafeliberal

راه میانی به سوسیالیسم می‌انجامد،  لودویگ فون میزس

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید