19.9 C
تهران
جمعه 7 مهر 1402 ;ساعت: 07:43
کافه لیبرال

کابوس نفت ۲۰ دلاری در سال ۲۰۲۰

🔰 کابوس نفت ۲۰ دلاری در سال ۲۰۲۰
✍🏻 دکتر روح‌اله کهن‌هوش نژاد- تحلیلگر اقتصاد انرژی

▪️پس از آنکه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و ائتلاف آن با کشورهای غیراوپک (عمدتاً روسیه) موسوم به اوپک پلاس از رسیدن به توافق در هفته گذشته ناکام ماندند و قیمت نفت به ۳۵ دلار سقوط کرد، این پرسش طی روزهای گذشته در میان تحلیلگران مطرح شده که آیا نفت در سال ۲۰۲۰ به ۲۰ دلار خواهد رسید؟

▪️آیا تکرار عدد ۲۰ در سال ۲۰۲۰ به نمادی برای قیمت هولناک ۲۰ دلار تبدیل خواهد شد؟

▪️پیش از پرداختن به بحث قیمت نفت ابتدا باید به این مسأله بپردازیم که در نشست اوپک پلاس چه گذشت و چرا روسیه با اوپک به توافق نرسید.

▪️اقتصاد جهانی درحال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایط دشواری را تجربه می‌کند. این مسئله‌ موجب شد اوپک پیش‌بینی خود از رشد تقاضای نفت در سال جاری را به صفر درصد برساند. این بدان معناست که باتوجه به رشد تولید غیراوپک، بازار می‌بایست دست‌کم شاهد کاهشی در حدود ۱.۵ بشکه در روز می‌بود تا به تعادل برسد.

▪️این درحالیست که کشورهای اوپک در ماه دسامبر ۲۰۱۹ توافق کرده بودند تولید خود را به میزان ۱.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. اما این بار همه بر سر کاهش ۱.۵ میلیون بشکه در روز توافق نکردند.

▪️وزیر نفت روسیه در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد از اول آوریل همه حق دارند به آنچه که مناسب می‌بینند عمل کنند و هر میزان که می‌خواهند نفت بفروشند. لذا عربستان تصمیم گرفت بازارها را غرق نفت کرده و به مشتریان آسیایی خود بین ۴ تا ۶ دلار و به مشتریان آمریکایی هفت دلار تخفیف بدهد. در واقع عربستان بار دیگر راهبرد سال ۲۰۱۴ مبنی بر حفظ سهم از بازار به جای حفاظت از قیمت را اتخاذ نمود. این حالت برخلاف سیاست سال ۲۰۰۸ است. در آن سال که اقتصاد جهانی درگیر بحران بزرگ مالی بود، اوپک در نشست اوران الجزایر به تنهایی تصمیم به کاهش بیش از ۴ میلیون بشکه در روز گرفت. اما در آن زمان تولید روسیه و نفت شیل تهدیدی جدی نبود.

▪️درحال حاضر هرگونه کاهش عرضه بدون همراهی غیراوپک (بخوانید روسیه) به معنای از دست دادن بیشتر سهم بازار است و عربستان این موضوع را به خوبی درک کرده و برای دفاع از سهم خود جنگ قیمتی و تخفیف دادن را آغاز نمود.

▪️روسیه با عدم توافق بر سر کاهش عرضه نفت به دنبال نبرد با تولیدکنندگان نفت شیل است که امروزه نقش تعیین‌کننده‌ای در بازار دارند و با روسیه در بازارهای آسیایی نیز رقابت می‌کنند. تحت فشار دادن نفت شیل برگ برندهای در دستان روسیه برای مذاکره با رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه انتخابات ایالات متحده قرار خواهد داد چرا که مهد نفت شیل منطقه پرمیان ایالت تگزاس بوده و این ایالت یکی از مهم‌ترین‌ ایالت‌ها در رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری امریکاست.

▪️براساس برآوردهای موجود، هزینه تولید هر بشکه نفت برای روسیه بین ۱۰ تا ۱۲ دلار است. این رقم برای عربستان تنها ۳ تا ۴ دلار برآورد می‌شود. اما در موضوع قیمت نفت، آنچه اهمیت دارد قیمت تعیین شده در بودجه است که این قیمت برای روسیه ۴۲ دلار و پایین‌تر از کشورهای اوپک است. به علاوه، روسیه اساساً یک کشور نفتی به حساب نمی‌آیند و قیمت پایین نفت نمی‌تواند فشار زیادی به بودجه این کشور وارد آورد.

▪️روی هم رفته، باتوجه به تخفیف‌های کنونی، بهای نفت خام سبک عربی تولید عربستان سعودی به بشکه‌ای ۲۰ دلار می‌رسد و باتوجه به کاهش تقاضا، این نفت ارزان به ذخایر استراتژیک کشورها سرازیر خواهد شد. این مسأله قطعاً فشار مضاعفی بر فروش نفت ایران در شرایط تحریم که با فروش غیررسمی و تخفیف همراه است، خواهد گذاشت. ابتلای تحریم فروش نفت و کاهش قیمت آن می‌تواند مقدمه‌ای برای رسیدن به نعمت رهایی از نقمت وابستگی به نفت باشد.
لینک کانال👇👇
┏━━━━━
🔻@ECONOMY7
┗━━━━━━━━━━━

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اقتصاد به سبک اشرف!

cafeliberal

آزادی اقتصادی، محرک آزادی سیاسی

cafeliberal

اقتصاددانان منافع ملی را چگونه تعریف می‌کنند؟

cafeliberal

مصائب اقتصاد بسته

cafeliberal

روش‌شناسی علم اقتصاد و ریاضیات،  موسی غنی‌نژاد

cafeliberal

اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته، از 1970 تا 2018

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید