19.9 C
تهران
یکشنبه 6 فروردین 1402 ;ساعت: 22:44
کافه لیبرال

کتاب صوتی: سنت شکنان، نویسندگان: استیون نادلر، بن نادلر

سنت شکنان، نویسندگان: استیون نادلر، بن نادلر

ناشر: دانشگاه پرینستون ۲۰۱۷

Steven Nadler

Ben Nadler

زوج پدر و پسری که «بدعت‌گذاران» را نوشتند!

استیون نادلر:

متولد: یازدهم نوامبر ۱۹۵۸

بن نادلر:

متولد: ۱۹۸۴

 “استیون نادلر” مدرک  لیسانس خود را از دانشگاه واشنگتن در سال ۱۹۸۰ و سپس مدرک دکترای خود را از دانشگاه کلمبیا در سال ۱۹۸۶ دریافت کرد.

وی استاد فلسفه ی ویلیام اچ هی دوم در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون است. وی از همین دانشگاه به عنوان پروفسور تحقیقاتی ویلاس معرفی شد.

وی بر فلسفه مدرن به خصوص شروع دوران این جنبش فکری تسلط دارد.

استیون , استاد فلسفه در مدرسه ویلیام اچ. هی و استاد علوم انسانی در Evjue-Bascom است.

وی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ نیز استاد مطالعات یهودی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون است.

(دانشگاه ویسکانسین- مدیسون یکی از معتبرترین و بزرگترین دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا و در شهر مدیسون در ایالت ویسکانسین واقع است و دارای ۲۰ دانشکده و کالج میباشد.

“استیون نادلر” فینالیست جایزه پولیتزر و عضو آکادمی علوم و هنر آمریکاست.

تحقیقات پروفسور نادلر بر فلسفه, به مطالعه  فلسفه در قرن هفدهم، از جمله دکارت و فلسفه دکارتی، اسپینوزا و لایب نیتس (Leibniz) اختصاص یافته است.

تحقیقات او همچنین شامل سوابق جنبه‌های تفکر مدرن اولیه در فلسفه لاتین قرون وسطی و (به ویژه با توجه به اهمیت اسپینوزا) فلسفه یهودی قرون وسطی است.

کرسی اسپینوزا  در دانشگاه آمستردام  در سال ۲۰۰۷ متعلق به او شد.

وی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ سردبیر مجله تاریخِ فلسفه بود.

در آوریل ۲۰۱۵، وی دانشجوی اقامت در آکادمی آمریکایی در رم بود.

(آکادمی آمریکایی در رم یک موسسه تحقیقاتی و هنری است که در جیانیکولو (تپه جانیکولوم) در رم واقع شده است. این آکادمی عضو شورای مراکز تحقیقاتی خارج از کشور آمریکا است.)

او در سال ۲۰۲۰ به عنوان عضو آکادمی هنر و علوم آمریکا انتخاب شد.

وی در حال حاضر مدیر موسسه تحقیقات علوم انسانی UW-Madison است.

از آثار او میتوان به این موارد اشاره داشت:

▪️اسپینوزا: یک زندگی (کمبریج، ۱۹۹۹؛ ویرایش دوم ۲۰۱۸، برنده جایزه کتاب یهودی کورت)؛

یهودیان رامبراند (Rembrandt’s Jews) در سال ۲۰۰۴ نامزد نهایی جایزه پولیتزر شد.

(شیکاگو، ۲۰۰۳).

▪️کتاب جعل شده در جهنم:

▪️رساله رسوایی اسپینوزا و تولد عصر سکولار (پرینستون، ۲۰۱۱)؛

▪️فیلسوف، کشیش و نقاش:

پرتره ای از دکارت (پرینستون، ۲۰۱۳);

▪️اخلاق اسپینوزا: مقدمه (کمبریج، ۲۰۰۶);

▪️گاه گرایی: علت گرایی در میان دکارتی ها (آکسفورد، ۲۰۱۰),؛

▪️بهترین دنیاهای ممکن:

داستانی از فیلسوفان، خدا و شر (پرینستون، ۲۰۱۰)؛

“بن نادلر”، تصویرگر، نویسنده و هنرمند طنز, اهل ویسکانسین

و فارغ التحصیل مدرسه طراحی رود آیلند، مستقر در شیکاگو است.

او و پدرش، فیلسوف “استیون نادلر”، در کتاب بدعت‌گذاران با دانشگاه پرینستون همکاری کردند.

کتاب “بدعت‌گذاران” (سنت شکنان ) برنده برنز جایزه کتاب سال ایندیس (INDIES)در فلسفه را به خود اختصاص داد!!

این اولین کتاب او برای کودکان و همچنین برنده برنز جایزه کتاب سال ایندیس در فلسفه (۲۰۱۷) میباشد.

 معرفی کتاب

این کتاب با عنوان اصلی خود یعنی “بدعت گذاران” شناخته میشود ولی در ترجمه ی فارسی ,عنوان کتاب ,همانطور که مشاهده میکنید “سنت شکنان” عنوان گرفته است.

“سنت شکنان” نمونه دیگری از تطبیق پذیری شگفت انگیز هنر ترتیبی، نادلرها، پدر, پروفسور فلسفه و پسرِ تصویر گرش، موضوع پرهیجان فلسفه اروپای غربی قرن هفدهم را مطرح می کنند و آغازگری را تولید می کنند که به وضوح ایده های اغلب پیچیده را با نثر قابل دسترس و آثار هنری رنگارنگ و شوخ توضیح می دهد و با داستان سرایی استادانه و تصاویر رنگی، مقدمه ای منحصر به فرد برای تولد تفکر مدرن در قالب کمیک ارائه می دهد!! هوشمندانه، جذاب، و اغلب خنده دار!!

کتاب صوتی “سنت شکنان” نوشتۀ استیون نادلر و بن نادلر (پدر و پسر)، روایتی سرگرم کننده، روشنگرانه و طنز آمیز از اندیشمندانی‌ است که با تلاش‌ فراوان و پذیرفتن خطر، اندیشه مدرن را پایه گذاری کردند و مهر باطلی بر اقتدار همیشگی کلیسا، سلطنت و دوران باستان (به عبارتی شیخ و شحنه و عقب افتادگی)زدند.

در کتاب به خوبی نشان داده شده است که چگونه این متفکران جنجالی که از رویکرد عقلانی به جای ایمان برخوردار بودند توانستند نگاه تمام مردم دنیا را نسبت به خود، جامعه و جهان‌شان تغییر بدهند، از این ایده که زمین مرکز کیهان است تا تصور آنکه پادشاهان و مذهبیون کلیسا از سوی خداوند حقی الهی برای حکومت دارند.

بدعت گذاران!یک داستان کاملاً جدید است که ایده‌ها، زندگی‌ها و روحیه آن دوران را دنبال می‌کند. رکوردی قابل توجه که یکی از برجسته ترین دوره های تاریخ فلسفه، بدعت گذاران را ثبت می کند! کتابی است درباره گروهی از متفکران شجاع که با توسل به ذهن و حقایق بر مذهب، مطلق گرایی سلطنتی و تصویری منسوخ از جهان پیروز شدند.

از کوپرنیک و گالیله تا نیوتن و ولتر، این تاریخ گرافیکی ،یک قرن بیداری فلسفی را بررسی می کند که جهان اندیشه را در مدار جدیدی قرار داده است.

این کتابِ گرافیکی, سرگرم‌ کننده و روشنگر که در طول دو سال نوشته شده است، از سال های ۱۶۰۰ تا اوایل دهه ۱۷۰۰ را پوشش می دهد و داستان هیجان‌ انگیز متفکران قرن هفدهمی را بیان میکند که چگونه موضوعات و اندیشه های فلسفی مدرن، آموزه های کلیسایی در ارتباط با خدا و انسان را به چالش کشیدند و حق الهی پادشاهان و روحانیان (یا به عبارتی شیخ و شحنه) متزلزل شد.

متفکران خطرناکی که پایه‌ های تفکر مدرن را بنا نهادند ،چنانچه به جهت پی ریزی پایه‌ های فلسفه و علم مدرن و کمک به آغاز دنیایی جدید، در معرض خطر تکفیر، زندان و حتی مرگ قرار گرفتند.

و بدین ترتیب یک مضمون در کتاب ظاهر می‌شود:

“تلاش برای دانش و درک قابل مهار نیست.”

“سنت شکنان” گزارشی (شرحی )درخشان از یکی از درخشان ترین دوره های فلسفه میباشد!داستان این است که چگونه گروهی از متفکران شجاع با استفاده از عقل و شواهد بر اقتدار دین، سلطنت و دوران باستان پیروز می شوند.

داستانِ عقاید، زندگی و زمانه‌های آنها را به شیوه‌ای جدید و واضح روایت می‌کند.

روایت با عبور از اروپا در حالی که آنها را در سفرها و تبعیدهایشان دنبال می‌کند، ملاقات‌ها و درگیری‌های آنها با یکدیگر و همچنین رویارویی‌هایشان را توصیف می‌کند.

با اقتدار مذهبی و سلطنتی، لحظات کلیدی در تاریخ فلسفه مدرن، از جمله سوزاندن جوردانو برونو به دلیل بدعت، حبس خانگی گالیله به دلیل دفاع از کوپرنیک، اعلام دکارت cogito ergo sum، دیدگاه هابز از “زننده و وحشیانه” را بازگو می کند.وضعیت طبیعی، و رساله تکان دهنده الهیاتی-سیاسی اسپینوزا.” — توضیحات ناشر

“استیو” و “بن” با داستان سرایی استادانه و تصاویر رنگی در کتاب بدعت گذار! یک مقدمۀ منحصر به فرد برای تولد تفکر مدرن در قالب یک کتاب کمیک هوشمند ارائه می دهند – هوشمندانه، جذاب و اغلب خنده دار.

در دستان توانای “نادلرها”، فلسفه اصلی و رمان گرافیکی برای دانشجویان این رشته و افراد عادی به طور یکسان سرگرم‌ کننده است.

این کتاب به ندرت لحظه ای کسل کننده دارد، حتی زمانیکه نویسندگانش تلاش میکنند تا جوهر متافیزیک و معرفت‌ شناسی را به تصویر بکشند.

در مصاحبه ایی که مجله ی تایمز با نویسندگان این کتاب داشت، “استیون نادلر” میگوید:

“ما میخواستیم از فلسفه استفاده کنیم و آن را در دسترس قرار دهیم، اما از حمایت یا ساده‌ سازی بیش از حد اجتناب کنیم. ما نمیخواستیم در مورد جزئیات خیلی سفت و سخت باشیم. هدف اصلی ما این بود که در دسترس و محرک باشیم.»

در حالیکه “استیون” لحظات کلیدی تاریخ فلسفه را خلاصه می‌کند، “بن” , با سبک کمیک های مستقل دل انگیز خود , هنری جذاب و بی نظم را با لمسی آرام ارائه میدهد.(جان لاک در حال تماشای تلویزیون در اوقات فراغت خود یا حفاری یک فیلسوف دیگر با گلوله برفی.)

“بن نادلر” در این گفتگو ادامه میدهد:

“من فقط یک تصویرگر و نویسنده هستم که سعی می کنم ایده هایم را به چیزهای واقعی تبدیل کنم.”

دنیای گرافیک و هنر  کتاب های مصور غنی و متنوع است.

معنا بخشیدن به خواندن با کمک تصاویر بصری ممکن است بهترین راه برای تبدیل شدن به یک خواننده مادام العمر باشد، کسی که می داند چگونه برای لذت و کسب اطلاعات بخواند.

“استیون” همچنین اضافه میکند:

“ما می‌خواستیم از فلسفه استفاده کنیم و آن را در دسترس قرار دهیم، اما از حمایت یا ساده‌سازی بیش از حد اجتناب کنیم. ما نمی خواستیم در مورد جزئیات خیلی سفت و سخت باشیم.

هدف اصلی ما این بود که در دسترس و محرک باشیم.»

استیون نادلر در باب عنوان کتابش , میگوید:

“عنوان «بدعت‌ گذاران» اکنون به نوعی , زنگ طعنه‌آمیز دارد، زیرا ما در زمانی زندگی می‌کنیم که حقیقت و دقت و حقایق, بدعت آمیز هستند.”

وی همچنین اضافه میکند:

“این کتاب برای کسانی که آنچه را که در تاریخ و فلسفه مطالعه کرده اند را فراموش کرده اند، طراوت بخش است.”

“نادلرها” اظهار داشتند :

” اگر این کتاب مردم را وادار به صحبت و خواندن و پرسش کند,آنها کار خود را انجام داده اند.”

کتاب با صحنه‌ ای داغ آغاز می‌شود – جوردانو برونو به دلیل حمایت از فلسفه‌ اش مبنی بر اینکه زمین مرکز جهان نیست، زنده زنده در آتش سوخته می‌شود.

سپس خوانندگان را به سفری تاریخی با بازی گروهی از متفکرانی می‌برد که از عقل و شواهد برای پیروزی بر اقتدار دین، سلطنت و دوران باستان استفاده کردند.

فیلسوفان کنجکاو در این کتاب زندانی، تبعید، تکفیر و گاه اعدام شدند.

این روایت با عبور از اروپا در حالیکه آنها (فلاسفه ی سنت شکن یا بدعت گذاران) را در سفرها و تبعیدهایشان دنبال می کند  و همچنین به تشریح دیدارها و درگیری های آنها با یکدیگر و همچنین رویارویی آنها با مرجعیت مذهبی و سلطنتی می پردازد.

فیلسوفان قرن هفدهم، از گالیله و دکارت گرفته تا اسپینوزا، لاک و نیوتن، بیقرار و همیشه در تضاد با یکدیگر، دیدگاه خود را نسبت به جهان، جامعه بشری و خود، به طور اساسی تغییر دادند و مفهوم زمین به عنوان مرکز را زیر و رو کردند.

این کتاب لحظات کلیدی در تاریخ فلسفه مدرن را بازگو می کند، از جمله:

▪️ سوزاندن “جوردانو برونو” (Giordano Bruno)به اتهام الحاد و کفر

▪️ حبس خانگی گالیله به دلیل دفاع از «کوپرنیکیسم»(نظریه مرکزیت کوپرنیک)

▪️ فلسفه ی دکارت: “می اندیشم – بنابراین وجود دارم” (cogito ergo sum)

▪️ دیدگاه “توماس هابْز” (Thomas Hobbes) از وضعیت “بد و بی رحمانه طبیعت انسانی ”

(جمله معروف هابز (۱۶۷۶-۱۵۸۸) که «انسان گرگ انسان است» سرنوشت عجیبی در گستره فلسفه داشته است.

زیگموند فروید در کتاب تمدن و ملالت‌های آن، پس از بیان این عبارت لاتین چنین آورده که «چه کسی جرئت دارد پس از همهٔ تجربه‌های زندگی و تاریخ، این جمله را نفی کند؟» و سپس گفته که هیچ چیز به اندازهٔ فرمان آرمانیِ «همنوع خود را همچون خویش دوست بدار» با طبیعت اصلی نوع بشر مغایرت ندارد.)

▪️ رساله تکان دهنده #اسپینوزا با نام رساله الهی سیاسی یا رساله الهیات و سیاست .

(به انگلیسی:Theologico-Political Treatise، به لاتین:Tractatus Theologico-Politicus)

اگر دوست دارید با شخصیت‌ های بزرگ و تاثیرگذار علمی و فلسفی و دستاورد هایشان آشنا شوید و  در مورد تاریخ مدرن بیشتر بدانید این کتاب به شما پیشنهاد می‌شود.

‼️این متن برگرفته شده است از:

Nadler, Steven

https://gdowney.wordpress.com/

Nadler, Steven

Nadler, Steven

Father-son team brings philosophers to graphic life in ‘Heretics!’

Meet Ben Nadler

https://www.thetorah.com/author/steven-nadler

https://www.libraryjournal.com/story/graphic-novels-from-the-nadlers-snyder-co-and-watson-xpress-reviews

https://www.timesofisrael.com/with-graphic-book-heretics-a-father-son-duo-juxtapose-sacrilege-and-critical-thought/

https://www.libraryjournal.com/

#سنت_شکنان

نویسنده: #استیون_نادلر، #بن_نادلر

مترجم: شهاب الدین عباسی

گوینده: امید تقوی

ناشر صوتی: آوانامه

ناشر: انتشارات مازیار

🗨این کتاب صوتی در سیزده فایل تقدیم میشود.

 

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کتاب صوتی+نسخه نوشتاری: مامان و معنی زندگی، نویسنده : اروین د. یالوم

cafeliberal

کتاب صوتی: ما ایرانیان ،نویسنده مقصود فراستخواه

cafeliberal

کتاب صوتی و پی دی اف: هنر شفاف اندیشیدن، نویسنده: رولف دابلی

cafeliberal

کتاب صوتی: «مذهب و حقوق بشر»، اثر وله سوینکا

cafeliberal

کتاب صوتی: آدم کجا بودی؟، نویسنده: هاینریش بل

cafeliberal

کتاب صوتی و پی دی اف: آس و پاس در پاریس و لندن، نویسنده :  جورج اورول

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید