کافه لیبرال

اقتصاد ایران، شیر رانده شده از گله

▪️شیرهای نر وقتی اندک اندک پیر می شوند و در رقابت با شیرهای جوانتر شکست خورده و از گله رانده میشوند، به دلیل کهولت سن و فقدان بنیه جسمی قادر به شکار کردن انفرادی نیستند . مدتی با لاشه خواری و ربودن طعمه شکارچیان ضعیف تر از خود گذران زندگی میکنند ، ولی این شیوه تغذیه رافع نیازهای غذایی آنها نیست ، بدن شیر برای رفع کمبود تغذيه شروع به مصرف چربیها و بعد از اتمام ذخائر چربی بدن سراغ مصرف عضلات می‌رود ، بعد از مدتی از آن یال و کوپال با شکوه و عضلات قوی فقط پوست و استخون باقی مانده و نهایتاً مرگی رقت انگیز برای سلطان جنگل رقم میخورد .

▪️اقتصاد ايران در سالهاي اخير وضعيتي مشابه شيرهاي نر رانده شده از گله را دارد. رشد منفي و يا ناچيز درآمد ملي در سالهاي متوالي آئينه تمام نماي تحليل رفتن تدريجی اقتصاد ایران است.

▪️هر چه را كه بخواهيم از خارج بخريم بايد گرانتر از قيمت معمول بخريم ، بالعكس هر آنچه بخواهيم به دنيا بفروشيم بايد زير قيمّت جهاني بفروشيم ، آنچه را زير قيمّت ميفروشيم پولش را به ما نميدهند (تا در آينده نامعلوم رفع تحريمها آنرا به ما برگردانند، بعبارتی دريافت وام کلان بدون بهره كشورها از ایران) ، برای انتقال پول صادرات و واردات اگر در شبکه های هزار توی غیر رسمی انتقال ، پولها گم و گور نشوند ، گاهاً باید تا ۱۵٪ ؜ هزینه انتقال به واسطه ها بدهیم . انواع قیمت دلار فردوسی ، دبی ، هرات و غیره در بازار هست که تفاوت قیمت های آنها گاهاً تا هزار تومان در هر دلار یکسره به ضرر ما به جیب دلالان خارجی می‌رود . سود معمول کسب و کار در دنیا حداکثر ۵٪ است ، اما ما برای برداشتن هر گام معمولی در پروسه صادرات و واردات باید چند درصد باج به این و آن بدهیم.

▪️اگر با قیمت چند لا پهنا قادر به خرید ماشین آلات و تجهیزاتی از خارج شویم به بهانه تحریم ، گارانتی و خدمات بعد از فروش ندارند . همه تخم مرغهای خرید۷ تجهیزات و مواد بخش تولید ما در سبد کالاها و مواد بی کیفیت و گران چینی گذاشته شده است.

▪️از مزیتهای توریسیم ، سرمایه گذاری خارجی ، رقابت در بازارهای خارجی ، استفاده از نظام مالی بین المللی ، ترانزیت (کالا ، مسافر ، نفت و گاز ) و غیره یا کاملاً محروم هستيم و يا از در صد ناچيزي از ظرفیت آنها استفاده ميكنيم . در هيچ بلوك اقتصادي جهاني بجز بلوك بي خاصيت اكو عضو نيستيم . كشورهاي به اصطلاح متحد ما مثل روسيه با تحريم نفت ما ، سريعاً جای خالي ما را پر ميكنند و شركتهاي چينی زودتر از شرکت‌های غربی پروژه های سرمایه گذاری خود در ایران را رها میکنند.

▪️علاوه بر محرومیت از فرصتها و موانع پیش روی اقتصاد ایران که ذکر آنها در بالا رفت می‌توان فهرستی بلند بالا تهیه کرد که در حال بردن اقتصاد ایران به ته دره هستند. رقبا و دشمنان منطقه ای ایران فارغ از مشکلاتی که ما با آنها مواجه هستیم همگی در حال گذران زندگی عادی خود هستند و شکاف اقتصادی ما با آنها هر روز عمیق تر میشود، تعمیق این شکاف از هر تهدید نظامی خطرناک‌تر است و بدتر از آن اینکه هیچ چشم انداز امید بخشی برای برون رفت از این وضعیت دشوار وجود ندارد.

▪️قدرت سياسي – نظامي هر کشور نشأت گرفته از قدرت اقتصادي آن است، استمرار تورم و بيكاري دو رقمی، رشد منفی و یا ناچیز تولید ملی و باج دادن به همه دنیا برای مدت طولانی سرانجامی بجز فروپاشی ندارد. ابر قدرت قوی شوکت شوروی بدون شلیک یک گلوله از طرف دشمنانش به دلیل ناکارآمدی اقتصادی سقوط کرد.
🔰 کانال تخصصی اقتصاد
غلامرضا مصدق

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

«اقتصاد مقاومتی» یا گشایش بروی جهان

root_d7p3qva9

بودجه ۱۴۰۰؛ بودجه اضطرار

cafeliberal

آشنایی با مفاهیم بورس و بازار سرمایه

cafeliberal

ملکه‌های اقتصاد، زنان چگونه سکاندار مهم‌ترین پست‌های مالی جهان شدند؟

cafeliberal

علم بهتر است یا تورم !؟

cafeliberal

تامین اجتماعی و اقتصاد آزاد، موسی غنی‌نژاد

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader