29.3 C
تهران
چهارشنبه 13 مرداد 1400 14:47
کافه لیبرال

خروج ۱.۵ میلیارد دلار از ایران برای خرید ملک در ترکیه

با بحرانی شدن وضعیت سیاسی و اقتصادی ایران، خرید ملک و سرمایه‌گذاری در ترکیه توسط ایرانی‌‌ها افزایش پیدا کرده است.

استانبول و آنتالیا و آلانیا و ازمیر از شهرهایی هستند که خرید ملک توسط ایرانیان در آنها بسیار رونق دارد

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تبریز می‌‌گوید، «در یک سال و نیم اخیر که قانون ۲۵۰ هزار دلار خرید ملک یا سپرده بانکی یک میلیون دلاری برای گرفتن تابعیت ترکیه اجرا شده ، نزدیک ۲۶۸هزار نفر اقامت ترکیه را گرفتند که به طور متوسط اگر هر خانواده را چهار نفر در نظر بگیریم نزدیک به ۶۰ هزار خانواده [ایرانی] در این کشور ملک خریداری کرده‌اند که بر اساس قانون حداقلی ۲۵۰ هزار دلار، نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده و اگر رقم حداقلی خرید ملک کاهش پیدا کند شاهد خروج ارز بیشتری خواهیم بود.»

مسعود بنابیان همچنین به رونق صنعت گردشگردی در ترکیه با جذب توریست از ایران اشاره کرده و گفته «باید این واقعیت را قبول کرد که ایران برای تفریح گران است بطور مثال هزینه اقامت در یک هتل ۵ ستاره در تهران به ازای هر شب ۸۰۰ هزار تومان است در صورتی‌ که همین کلاس هتل در استانبول ۲۵۰ هزار تومان است.»

به گفته این فعال اقتصادی، هزینه سفر به کیش با سفر به استانبول تقریبا برابر است ضمن آنکه در کنار تفریح خرید هم می‌توان انجام داد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

درس‌های اقتصادی که باید از شیلی آموخت

root_d7p3qva9

دوازده افسانه در اقتصاد از نگاه اتریشی ها

cafeliberal

«نفتی که حالا مفت گران است»

cafeliberal

توزیع درآمد در نظام بازار

cafeliberal

روایت‌های اشتباه از علت تورم

cafeliberal

فایل‌های صوتی، مروری بر کتاب «اقتصاد در یک درس»

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader