8.8 C
تهران
پنج‌شنبه 11 آذر 1400 23:18
کافه لیبرال

مقایسه قیمت مسکن ایران و آمریکا

 سوئیت جنوب تهران هم‌قیمت آپارتمان ۱۲۰ متری آمریکا

▪️با پول آپارتمان قدیمی مرکز تهران، می‌شود یک آپارتمان نو در قلب لس‌آنجلس خرید و با پول سوئیتی در جنوبی‌ترین مناطق تهران، می‌شود یک آپارتمان جادار در مرکز شهر دیترویت امریکا معامله کرد!

🏡خانه‌های مجیدیه از خانه‌های شیکاگو گران‌تر است

▪️بر اساس گزارش فاکس‌بیزینس متوسط قیمت هر فوت‌مربع مسکن در شیکاگو ۱۹۳ دلار، دالاس ۲۱۵ دلار و میامی ۳۱۳ دلار است. هر مترمربع مسکن تقریبا ۱۰.۷ برابر یک فوت‌مربع مساحت دارد.

▪️با این حساب اگر دلار ۲۷ هزار تومانی ایران را نظر بگیریم، میانگین قیمت یک مترمربع مسکن در شیکاگو تقریبا معادل ۵۰ میلیون تومان، در دالاس تقریبا معادل ۶۰ میلیون تومان و در میامی حدود ۸۷ میلیون تومان است.

▪️با این حساب یک شهروند تهرانی با پول آپارتمانی ۱۸۰ متری در مجیدیه، می‌تواند یک آپارتمان بزرگتر در مرکز شیکاگو یا دالاس امریکا داشته باشد. در حال حاضر یک آپارتمان نوساز ۱۸۳ در خیابان قندی مجیدیه، با قیمت ۱۲ میلیارد و ۴۴۴ میلیون تومان آگهی شده است.

▪️با این مبلغ می‌توان یک آپارتمان ۲۴۰ متری در مرکز شهر شیکاگو امریکا یا یک آپارتمان ۲۰۰ متری در مرکز شهر دالاس خرید.
بهای آپارتمان در امیرآباد معادل آپارتمان‌های ناف لس‌آنجلس

▪️یک شهروند تهرانی با پول یک آپارتمان قدیمی در مرکز تهران می‌تواند یک آپارتمان متوسط در مرکز لس‌آنجلس داشته باشد. بهای یک فوت‌مربع مسکن در مرکز لس‌آنجلس ۶۴۶ دلار است که با دلار ۲۷ هزار تومانی، بهای یک مترمربع مسکن در وسط شهر لس‌آنجلس حدود ۱۸۰ میلیون تومان می‌شود.

▪️در فایل بنگاه‌های مسکن تهران بهای یک آپارتمان ۲۱ ساله ۱۸۰ متری و بدون آسانسور در امیرآباد ۱۵ میلیارد تومان است. با این مبلغ می‌شود یک آپارتمان ۸۳ متری در قلب لس‌آنجلس بخرید.

🏡سوئیت جنوب تهران گران‌تر از آپارتمان ۱۲۰ متری دیترویت

▪️با پولی که می‌توانید در جنوب شهر تهران یک سوئیت کوچک بخرید می‌توانید در مرکز شهر شیکاگو صاحب سوئیت شوید یا اینکه در وسط شهر دیترویت صاحب یک خانه جادار ۱۲۸ متری باشید.

▪️متوسط بهای یک فوت‌مربع مسکن در ایالت دیترویت ۴۲ دلار است که با دلار ۲۷ هزار تومانی و برای یک مترمربع مسکن حدود ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌شود. یک آپارتمان ۵۸ متری ۳ سال ساخت بدون پارکینگ و انباری در یکی از جنوبی‌ترین مناطق تهران یعنی بلوار ابوذر ۱.۵ میلیارد تومان قیمت دارد.

▪️با این پول می‌شود یک سوئیت ۳۰ متری در مرکز شیکاگو خریداری کرد یا اینکه یک آپارتمان نسبتا جادار ۱۲۸ متری در مرکز شهر دیترویت خرید.

🏠بهای آپارتمان ۳۵۰ متری ولنجک معادل ویلای ۱۲۰۰ متری میامی

▪️در گران‌قیمت‌ترین شهرهای امریکا یعنی بوستون، نیویورک و سان‌فرانسیسکو متوسط قیمت هر فوت‌مربع مسکن به ترتیب ۱۱۶۰ دلار، ۱۱۰۶ دلار و ۱۰۰۴ دلار است. در واقع قیمت هر مترمربع مسکن با دلار ۲۷ هزار تومانی در این ایالات به ترتیب حدود ۳۲.۴ ، ۳۰.۹ و ۲۸.۱ میلیون تومان است.

▪️در شمال شهر تهران یک آپارتمان ۳۵۰ متری نوساز در ولنجک، خیابان پنجم ۵۶ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. با این پول می‌شود یک آپارتمان ۱۷۲ متری در بوستون یا یک آپارتمان ۱۸۱ متری در نیویورک و یا یک آپارتمان ۲۰۰ متری در سان‌فرانسیسکو خرید.

▪️در زعفرانیه هم یک خانه قدیمی ۷۰۰ متری ۱۱۲ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. با این پول می‌توان یک خانه با همین متراژ در لس‌آنجلس امریکا خرید یا یک خانه ۱۲۰۰ متری در ناف میامی خرید!

🏡طبقه متوسط امریکا حداکثر می‌تواند در پونک و جنت‌آباد خانه بخرد

▪️نکته دیگر اینکه متوسط قیمت یک خانه در امریکا حدود ۷.۲ میلیارد تومان است. به عبارت دیگر اگر شهروندان طبقه متوسط امریکا بخواهند در بازار مسکن ایران خانه بخرند حداکثر می‌توانند آپارتمانی ۱۲۰ تا ۱۸۰ متری در پونک، جنت‌آباد یا سعادت‌آباد تهران بخرند!

🏠قیمت مسکن امریکا ظرف دو دهه ۲ برابر و در تهران ۷۸ برابر شد

▪️جالب است که بر اساس گزارش ویژوال کپیتالیست تقریبا ۲۰ سال طول کشیده است که قیمت مسکن در امریکا دو برابر شود. قیمت مسکن آمریکا در ابتدای سال ۲۰۲۰ به‌طور متوسط ۲۵۹ هزار دلار بوده که این رقم ۱۰۶ درصد بیشتر از متوسط ثبت شده برای سال ۲۰۰۰ است.

▪️بنابر این گزارش، از ۵۰۰ شهر بزرگ آمریکا، قیمت مسکن به‌طور متوسط در ۳۵۶ شهر کمتر از متوسط کل و در ۱۴۴ شهر نیز بیشتر از متوسط کل قیمت مسکن در این کشور بوده است.
✍️مریم شکرانی

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

بیت کوین و آزادی اقتصادی، مایک کو

cafeliberal

بال‌های پرواز اقتصاد ایران چگونه از کار افتاد؟

cafeliberal

دارون عجم اوغلو: شغل‌‌های خوب از کجا می‌آیند؟

cafeliberal

لیبرالیسم اقتصادی از نگاه آخوندی

root_d7p3qva9

چرخه‌های ناموزون در اقتصاد ملی، حسن منصور

cafeliberal

علم بهتر است یا تورم !؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader