15.7 C
تهران
جمعه 4 فروردین 1402 ;ساعت: 16:20
کافه لیبرال

گزارش مرکز آمار از وضعیت اقتصادی در بهار ۹۸ همراه با سانسور نرخ رشد اقتصادی؛ شاخص فلاکت همچنان افزایشی است

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که در بهار ۱۳۹۸ تورم افزایش پیدا کرده اما نرخ بیکاری کاهش داشته است. در این گزارش اما نرخ رشد اقتصادی کشور در بهار سانسور شده است.

مرکز آمار ایران به تازگی گزارشی درباره شاخص‌های اقتصادی در بهار سال ۱۳۹۸ را منتشر کرده است. در این گزارش آمده که نرخ تورم در بهار امسال ۳۷.۶ درصد بوده که ۱۰ درصد نسبت به فصل پیش از آن یعنی زمستان ۹۷ افزایش داشته. همچنین بر اساس این گزارش افزایش تورم در گروه خوراکی‌ها در بهار امسال بیش از ۵۶ درصد بوده است.

از سوی دیگر گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که قیمت زمین از بهار ۹۷ تا بهار امسال ۱۷۵درصد، آپارتمان ۱۱۰درصد و اجاره بها ۳۵درصد افزایش داشته است. در بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته قیمت فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی افزایش ۱۷۴.۶ درصدی داشته است. قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی ۱۰۹.۶ درصد و متوسط مبلغ اجاره بعلاوه‎ سه درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی ۳۵ درصد افزایش داشته است.

مرکز آمار ایران درباره نرخ بیکاری نیز گزارش داده که نرخ بیکاری جمعیت ده ساله و بیشتر در بهار امسال حدود ۱۰.۸ درصد بوده که از زمستان پارسال حدود ۱.۳ درصد کمتر است.

این در حالیست که بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند بهبود رقم شاخص بیکاری به این دلیل است که بسیاری از افرادی که در سنین کار قرار دارند، از پیدا کردن شغل مناسب ناامید شده و از فهرست جمعیت افراد جویای کار خارج شده‌اند. درواقع مرکز آمار ایران کاهش جمعیت افراد جویای کار را به معنای اضافه شدن بر جمعیت شاغلان ارزیابی می‌کند اما این بدان معناست که این افراد از پیدا کردن کار ناامید و منفعل شده‌اند.

در این میان، شیوه محاسبه افراد شاغل از سوی این مرکز نیز سال‌هاست با انتقاداتی روبروست و بسیاری این آمارها را صحیح نمی‌دانند چرا که برای نمونه مرکز آمار ایران افرادی با داشتن حتی یک ساعت اشتغال در هفته را جزو جمعیت شاغل ارزیابی می‌کند در حالی که درآمد مشاغل پاره‌وقت یا فصلی مطلقا پاسخگوی نیازهای مالی یک فرد نیست و نباید این افراد را به عنوان افراد شاغل ارزیابی کرد.

همچنین در این گزارش، شاخص فلاکت که شامل مجموع نرخ بیکاری و تورم است، ۴۸.۴ درصد اعلام شده است.

با این همه یکی از نکات مهم در گزارش جدید مرکز آمار اینست که نرخ رشد اقتصادی فصل بهار را سانسور کرده است. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که ایران در سال ۹۵، رشد اقتصادی بیش از ۱۲ درصدی داشته در سال ۹۶ این عدد به ۴.۶ درصد کاهش یافته و در نهایت در سال ۹۷ به منفی ۴.۹ درصد رسیده است. در بررسی فصلی عملکرد سال قبل نیز، ‌پاییز ۹۷، با رشد اقتصادی منفی ۱۱ درصد، پیشتاز این عملکرد ضعیف است.

حالا در جدول ارائه شده از سوی مرکز آمار، در برابر رشد اقتصادی بهار، خط تیره کشیده شده و وضعیت آن اعلام نشده است. رشد اقتصادی بدون نفت نیز که در سال ۹۷، منفی ۲.۴ درصد بوده، اعلام نشده. این در حالیست که در هفته‌های گذشته حدس و گمان فراوانی در رابطه با رقم رشد منفی اقتصاد در ایران مطرح شده بود.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ایران و ثروتی کلان که جلوی چشمان ما آب می‌شود!

cafeliberal

نیم قرن قدمت طرح جامع انرژی دریغ از یک برنامه قابل اجرا

cafeliberal

چاپ پول بیشتر اقتصاد را احیا نمی کند

cafeliberal

اتوبوس اقتصاد ایران بدون اقتصاددانان به کجا می‌رود؟

cafeliberal

۵۲درصد میلیاردر‌هایِ ایرانی مالیات نمی‌دهند

cafeliberal

مدیریت هوشمندانۀ «منابع ملی» در نروژ

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید