28.9 C
تهران
یکشنبه 7 خرداد 1402 ;ساعت: 14:06
کافه لیبرال

دست‌فروشی، نماد اقتصاد مقاومتی

در فاصله چند روز پیش از انقضای مهلت مذاکرات اتمی، رهبر جمهوری اسلامی، طی افاضات تازه‌ای پیرامون اتم و اقتصاد که هر دو، در دایره تخصص‌های فراخ همه اهل منبر در ایران قرار دارد، اظهار داشتند: «سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محصول خرد جمعی و مشورت‌های طولانی بوده است.» رهبری همچنین گفتند «بعد از ابلاغ این سیاست‌ها، بسیاری از صاحب‌نظران اقتصادی آن را تأیید کرده‌اند و اکنون اقتصاد مقاومتی وارد ادبیات و فرهنگ رایج اقتصادی کشور شده است».

پرسش نخستین من با بخش اول از اظهار فضل ایشان است در رابطه با «ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است» آقای رهبری! کدام سیاست‌ها را چه کسی و یا چه مرجع و نهادی، با کدام صلاحیت علمی و یا اداری در چه تاریخی به چه کسی و با چه منظور و هدف ابلاغ کرده است؟

آقای علی‌خان! دولت شما بنا بر شهادت نمایندگان دست‌چین شده در مجلس اسلامی، فاقد برنامه اقتصادی روشن حتی برای شش ماه بعد است، چه رسد به دریافت و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که مدعی هستید «تدوین و ابلاغ‌شده‌اند».

دولت کنونی، مانند دولت‌های پیشین، بجای داشتن سیاست‌های روشن در اقتصاد کلان و خرد کشور، بجای داشتن سیاست‌های پولی روشن، تکیه‌بر و برخورداری از نظام بانکی سالم و مستقل، بجای داشتن سیاست‌های روشن برای رشد تولید در بخش خدمات و صنعت و کشاورزی، عمران در شهرها و روستاها، توسعه راه‌ها و شبکه ارتباطات، تدوین سیاست‌های روشن برای اصلاح اقتصاد دولتی، سیاست‌های حمایت از بخش خصوصی، مقابله با فساد اداری، اصلاح مقررات تجارت خارجی، فراهم آوردن ابتدایی‌ترین شرایط در جهت جذب سرمایه و سرمایه‌گذار خارجی، نوسازی شبکه فرسوده برق‌رسانی، نوسازی پالایشگاه‌های نفت و کارخانه‌های برق که چند برابر واحدهای مدرن ماده خام مصرف می‌کنند، رشد تولید در صنایع مادر، اصلاح الگوی تجارت خارجی، تلاش برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی، توسعه همکاری‌های اقتصادی با جامعه اروپا، فعال شدن عملی و نه شعارگونه، در بازارهای منطقه‌ای، مانند دولت پیشین شما روزمرگی می‌کند!

دولت کنونی؛ دولت دکتر حسن خان روحانی با اشراف نسبی ازآنچه در اطراف می‌گذرد، مانند میلیون‌ها مردم در داخل با شراف کمتر نسبت به آنچه می‌گذرد، روی دسته‌ای خود نشسته و چشم‌به‌راه لغو تحریم‌ها و دریافت اعانه آمریکا از محل آزاد شدن منابع مالی بلوکه‌شده ایران و رفع مایحتاج روزانه است: از خرید گندم (بجای افزایش تولید داخلی) تا فراهم کردن ارز برای واردات کالاهای بنجل چینی تا تأمین هزینه رساندن دارو و غذا و اسلحه برای برادران مسلمان و رزمندگانی که برای دفاع از سرزمین‌های اسلامی دوست استخدام کرده ید در کشور برادر سوریه، جنوب لبنان، نزد شیعیان عراق و حوثی‌های یمن. مردم فقرزده ایران نیز نگران قطع نشدن یارانه‌های ماهانه هستند!

آقای علی‌خان رهبر، حق با شما است، موضوع اقتصاد مقاومتی وارد فرهنگ‌عامه و ادبیات ما شده و مردم هرروز صدها هزار پیامک آبدار از مضحکه‌های تازه‌ساز مبادله می‌کنند و به ریش باعث‌وبانی وضعیت خود می‌خندند – خنده‌هایی که دردناک‌تر از گریه‌های آن‌ها است. در دیار فرنگ این نوع ادبیات را کمدی سیاه می‌نامند!

علی‌خان خامنه‌ای! شما در افاضات اخیر خود گفتید که الگوی اقتصاد مقاومتی که تدوین کرده‌اید- یا کرده‌اند «متفاوت با الگوی قدیمی است که کشورهای استکباری به کشورهای جهان‌سومی تحمیل می‌کردند!» در توضیح تفاوت دو الگو گفته‌اید که الگوی شما مترقی و متکی به ظرفیت‌های درونی است.

آقای علی‌خان رهبری! اگر ایران به دلیل رفتارهای حکومت شما در منطقه و یا پیگیری برنامه‌های مخرب اتمی ۲۰ سال گذشته، مجبور و محکوم‌به ترک رابطه سالم اقتصادی، مبادلات تجاری و پولی و بانکی با بقیه جهان و سر در جبین بردن اجباری نمی‌شد، چه نیازی به استفاده از کمالات شما برای تدوین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بود که امروز الگوی خود را متکی بر منابع داخلی می‌خوانید؟

مگر حکومت شما فرصتی برای داشتن مناسبات عادی با بقیه جهان باقی گذاشته که الگوی اقتصاد مقاومتی خود را داوطلبانه بر منابع داخلی متکی ساخته‌اید؟

در جای دیگری از اظهارات خود آقای رهبری افزوده‌اند: «ممکن است عده‌ای این‌گونه تصور کنند که مدل اقتصاد مقاومتی، الگویی مطلوب است اما امکان تحقق آن وجود ندارد درحالی‌که قاطعانه می‌گویم، اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی در شرایط کنونی کشور و با توجه به ظرفیت‌های موجود، کاملاً امکان‌پذیر است.»

من هم با شما آقای رهبری کاملاً موافقم که میگویید الگوی اقتصادی شما حتماً قابل‌اجرا است و بلانسبت، اگر آن‌ها که میگویند نمی‌شود، به‌راستی گفته باشند که نمی‌شود، «شکر» خورده‌اند که چنین گفته‌اند! شما اقتصاد را مقاومتی کرده‌اید و شده است! اقتصاد مقاومتی شما، اجراشده و محصول هم داده است!

لطفاً بعد از انجام خواب قیلوله و بجا نهادن نماز مغرب و عشا و صرف افطار اگر مجالی ماند نظر به همان ستون‌هایی از مطبوعات مستقل جمهوری اسلامی که افاضات اخیر شمارا منعکس کرده‌اند کنید که نوشته‌اند:

۱- انفجار دست‌فروشی در شهرهای ایران! (چهارشنبه سوم تیر خبرگزاری مهر)
۲- افزایش ۷۵ در صد ارزش واردات غلات در سال جاری نسبت به سال گذشته!(همان منبع در همان روز)

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شما و الگوی ادعایی نه تدوین‌شده و نه موجود است! ولی آنچه ملموس و دیدنی است نتایج شرایطی است که اقتصاد مقاومتی شما ببار آورده است: ادامه روند فقر اقتصادی، نابودی صنایع و تولید در کشور، انهدام کشاورزی، از میان بردن محیط زیست، خشکاندن منابع آب، گسترش کویرها، تبدیل مراکز آموزش عالی کشور به واحدهای مدرک سازی و کاهش کیفیت آموزش در تمام سطوح ابتدایی متوسطه و دانشگاهی، فقر تحقیق و توسعه (خارج از چارچوب غنی‌سازی و تولید ساننترفیوژ و یا مقاله‌نویسی با الگوبرداری از منابع اصلی خارجی و مدعی شدن تولیدات علم!) و درنتیجه وادار ساختن نسل جوان کشور که بزرگ‌ترین منبع ثروت ایران است به دست‌فروشی در خیابان‌ها!

آقای علی‌خان رهبری، اقتصاد مقاومتی تحمیلی شما تولیدات کشور را در مسلخ کالاهای وارداتی چینی قربانی کرده و انفجار دست‌فروشی نتیجه آن است؛ نیاز به کار از یک‌سو و از سوی دیگر اضطرار جامعه فقرزده به خرید کالای ارزان. اگر چرخ کارخانه‌های نمی‌گردند، نیازی به استخدام کارگر و تکنسین و مهندس و طراح نیست. اگر ساختمانی ساخته نمی‌شود، نیاز به معمار و بنا نیست، اگر آب نیست، تراکتور و بذرپاش زمین زراعی داغ زده را شخم نمی‌زنند و بر آن بذر نمی‌پاشند و درنتیجه دولت معرف به گشودن راه تازه برای واردات گندم از قزاقستان است!

اگر دیروز تولیدات صنایع و اجرای طرح‌های عمرانی تعطیل شد و ناگزیر میلیون‌ها جوان (۵۳ در صد از فارغ‌التحصیل‌های دانشگاه‌ها) به دست‌فروشی رو کردند، امروز در کار نابودی کشاورزی کشور هستید و دولت شما افتخار می‌کند که بجای عرضه بیلان افزایش تولید تنها در سال جاری ۱۸ میلیون تن غلات وارد کرده است.

گندم تولیدی ایران ۱۰ سال پیش مصرف داخلی را کفایت می‌کرد ولی امروز درنتیجه اجرای اقتصاد مقاومتی، دولت شما معترف به واردات ۲ میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار گندم است.

درصورتی‌که جو و برنج وارد نکنید طبقه مرفه که هرروز با جمع کثیر طبقه فقیر ایران فاصله می‌گیرند، از طریق واسطه‌ها سفره‌های خود همچنان رنگین نگاه می‌دارند و گروه کم‌درآمد و فقرزده که هرروز شمار آن بزرگ‌تر می‌شود عمر مفید خود را در صف‌های طولانی کوپن‌های دولتی صرف خواهند کرد.

اگر واردات ذرت را قطع کنید مرغداری یک‌شبه در مسیر سقوط قرار می‌گیرند و دامداری با بحران روبرو خواهد شد. اگرچه درنتیجه سیاست‌های کلان اقتصادی شما در حال حاضر نیز تهیه گوشت قرمز و یا مرغ برای میلیون‌ها نفر ایرانی آرزو است، ولی برآوردن این آرزو هرازگاهی و هفتگی است در صورت قطع واردات دانه و خوراک دام، به دلیل گرانی، برآوردن آن ماهانه می‌شود، اگرنه تعلیق به محال.

آقای علی‌خان رهبری! آن‌ها که میگویند الگوی اقتصاد مقاومتی شما قابل اجر نیست خطا می‌کنند، نوشته‌های منابع خبری «آزاد و مستقل» خود را به‌عنوان نشانه‌های به نتیجه رسیدن اقتصاد مقاومتی مرور کنید و به آن‌ها نشان دهید که خبر از انفجار دست‌فروشی در شهرها و گزارش از افزایش ۷۵ در صد واردات دانه‌ها خوراکی و غلات می‌دهند.

روزآنلاین

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

رزم ناو «شهید رودکی»، قورباغه رنگ‌شده فرمانده سپاه پاسداران!

cafeliberal

چرا جمهوری‌خواهان سنا بحث ایران را ادامه دادند؟

cafeliberal

چرایی‌های ترور فخری‌زاده و نقدی بر تئوری «جنگ ستارگان»، رضا تقی زاده

cafeliberal

پرسش‌های بی‌پاسخ پیرامون دو رآکتور اتمی فرضی ایران

cafeliberal

آمریکا و آینده مبهم توافق اتمی با ایران

cafeliberal

سه بار تمدید مذاکرات اتمی؛ در وین چه خبر است؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید