28.9 C
تهران
سه‌شنبه 16 خرداد 1402 ;ساعت: 23:04
کافه لیبرال

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند

نتایج شمارش آراء در انتخابات روز پنجشنبه مجلس عوام بریتانیا حاکی از شکست نسبی همه احزاب سیاسی و درعین‌حال ادامه وضع موجود دولت محافظه‌کار در آستانه آغاز مذاکرات رسمی برای تعیین شرایط خروج لندن از اتحادیه اروپا است.

سهم حزب محافظه‌کاران از مجموع آراء شمرده‌شده ۴۴ درصد (کسب ۳۱۸ یا ۳۱۹ کرسی)، حزب کارگر ۴۰ درصد ( کسب ۲۶۱ کرسی)، حزب لیبرال دمکرات ۸ درصد (کسب ۱۲ کرسی) و حزب محلی اسکاتلند ۳ درصد (کسب ۳۵ کرسی) بود.

طنز ظاهری ماجرا اینجا است که محافظه‌کاران در انتخابات اخیر شش درصد نسبت به انتخابات گذشته رأی بیشتری کسب کردند ولی در عمل ۱۲ کرسی و اکثریت خود را در مجلس از دست دادند.

حزب کارگر که با دادن وعده لغو شهریه دانشگاهی یک هفته قبل از آغاز رأی‌گیری جوانان زیادی را در صف حامیان خود قرار داده بود باوجود افزودن ۱۱ درصد به حجم آراء طرفداران خود نسبت به انتخابات گذشته، برای سومین بار در دو سال، از حزب محافظه‌کار شکست خورد و بار دیگر از بخت تشکیل دولت محروم ماند.

حزب محلی و ملی‌گرای اسکاتلند که طرفدار استقلال از بریتانیا است از مجموع ۵۴ کرسی که در مجلس عوام داشت ۲۱ کرسی را از دست. در میان نامزد‌های شکست‌خورده حزب ملی اسکاتلند نام انگلیس رابرت سن رهبر پارلمانی، و همچنین الکس سمون رهبر سابق حزب دیده می‌شود.

حزب یوکیپ که تنها انگیزه تشکیل آن تشویق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود تنها نماینده خود را در مجلس عوام از دست داد.

خانم می که قصد داشت با افزایش اکثریت پارلمانی دست خود را برای مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا تقویت کرده و ازنظر زمانی دولت محافظه‌کار را در موقعیت بهتری نسبت به گذشته قرار دهد، باوجود حفظ بخت باقی ماندن در خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ، عملا در موقعیتی شکننده‌تر از پیش قرارگرفته است.

دولت ائتلافی

هفت سال پیش محافظه‌کاران به رهبری دیوید کمرون از کارگران پیشی گرفتند ولی به دلیل نداشتن اکثریت کافی با کمک حزب لیبرال دمکرات که در آن زمان نیک کلگ رهبری آن را بر عهده داشت، یک دولت ائتلافی تشکیل دادند که پنج سال دوام کرد. دیوید کمرون در انتخابات سال ۲۰۱۵ بار دیگر حزب کارگر را شکست داد و در نوبت دوم با اکثریت کافی به‌تنهایی به قدرت رسید.

با کسب ۳۱۸ کرسی، خانم می که تا روز پنجشنبه ۳۳۰ کرسی پارلمانی را در اختیار داشت برای تامین اکثریت لازم نیازمند هشت کرسی بیشتر است. با در نظر داشتن ۶۵۰ کرسی در مجلس عوام، دولت اکثریت نیازمند حداقل ۳۲۶ کرسی است.

حزب جمهوری‌خواه شین فن که طرفدار جدایی ایرلند شمالی و پیوستن آن به جمهوری ایرلند جنوبی است در انتخابات اخیر هفت کرسی به دست آورده ولی مطابق سنت و در رد مشروعیت ملکه، نمایندگان آن در جلسات مجلس عوام شرکت نمی‌کنند.

رقیب شین فن در ایرلند شمالی حزب پروتستان‌های ایرلند است که طرفدار باقی ماندن ایرلند شمالی در بریتانیا است و نمایندگان آن در هر شرایط از دولت محافظه پشتیبانی می‌کنند.

خانم می به‌عنوان رهبر حزب محافظه‌کار که بزرگ‌ترین حزب حاضر در مجلس عوام بریتانیا است ساعت ۱۲.۳۰ دقیقه روز جمعه به‌وقت لندن، مطابق سنت پارلمانی آن کشور به‌عنوان برنده انتخابات به دیدن ملکه بریتانیا رفت و درخواست رسمی او را برای قبول مأموریت تشکیل دولت بعدی پذیرفت.

مشکلات دولت محافظه‌کار

دولت تازه خانم می که قمار انتخاباتی او از رسیدن به نتیجه موردنظر بازماند، نسبت به دولت قبلی ضعیف‌تر و شکننده‌تر شده است.

خانم می ازاین‌پس ضمن رویارویی با ناآرامی‌هایی در درون حزب خود عارضه‌ای که جرمی کوربن رهبر حزب کارگر طی دو سال گذشته از آن رنج می‌برد، با اقلیت قوی‌تری روبرو است.

در طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ترزا می که با دو گزینه «خروج سخت» و «خروج نرم» (به معنی خروج سریع و کمتر انعطاف‌پذیر، و یا خروج تدریجی و گام‌به‌گام) روبرو بود، اینک ناگزیر به دادن امتیاز‌های مساوی به هر دو گروه طرفداران داخلی خروج و یا باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا، و درعین‌حال تن دادن به انتظارات بیشتر اروپا طی مذاکرات دشوار آینده است.

در ساعات اولیه انتشار نتایج انتخابات روز پنجشنبه، پوند استرلینگ، واحد پولی بریتانیا، ۲ درصد ارزش برابری خود را در برای دلار آمریکا و یورو از دست داد.

حفظ ثبات پولی و قدرت اقتصادی اروپا و همچنین جلب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و ایجاد اشتغال در حد نیازهای بریتانیا که یکی از شش قدرت بزرگ اقتصادی است، ازجمله دشواری‌های دیگری است که نخست‌وزیر محافظه‌کار آن کشور با امکاناتی محدودتر از گذشته خود را ناگزیر تحمل می‌بیند؛ در قمار سیاسی خانم می تمام بازیکنان در اطراف میز انتخابات به‌گونه‌ای بازنده شدند.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

گزارش تازه آژانس: لغو تحریم‌ها در بهار سال آینده

cafeliberal

۲۲ بهمن: نمایش حرکت انقلاب بر شانه‌ی کارگزاران کرایه‌ای

cafeliberal

نفتکش‌های ایران با چراغ سبز آمریکا به آب‌های ونزوئلا رسیدند؟

cafeliberal

آرامش پیش از طوفان علیه برجام

cafeliberal

جواد ظریف و جایزه صلح نوبل

cafeliberal

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید